به گزارش خودرونویس، زمانی که صحبت از نوآوری در صنعت خودرو در میان باشد، یقینا نام آئودی هم شنیده می شود. این خودروساز پریمیوم آلمانی به ابداع سیستم انتقال قدرت فوق پیشرفته کواترو تمام چرخ محرک، پیشرانه های پنج سیلندر توربوشارژ قدرتمند و متنوع و همچنین سیستم نورپردازی بسیار زیبا، مدرن و پیشرفته LED محصولاتش شهرت دارد. حال هم آئودی قصد نوآوری و ورود به مسیر جدید تولید خودروهای تمام الکتریکی عملکردی را دارد.

آئودی ای-ترون GT را باید همزاد پورشه تایکان به حساب آورد و نسخه عملکردی RS آن را باید یکی از سریع ترین خودروهای الکتریکی حال حاضر دنیا دانست.

نمای عقب آئودی e-tron gt rs

مشخصات فنی آئودی ای-ترون GT

اگر با پورشه تایکان آشنایی داشته باشید، بهتر است بدانید که آئودی ای-ترون GT تا حد زیادی مشابه است. این خودرو دارای یک پک باتری لیتیوم یونی با ظرفیت 93.4 کیلووات ساعت و ساختار شارژ سریع 800 ولتی بوده که باعث شده طی 23 دقیقه باتری این خودرو از 5 تا 80 درصد ظرفیت خود شارژ شود. این خودرو دارای یک موتور الکتریکی روی هر اکسل بوده و یک گیربکس دو سرعته اتوماتیک در عقب نیز نصب شده است.

نسخه پایه آئودی ای-ترون GT قادر به تولید 469 اسب بخار قدرت و 630 نیوتن متر گشتاور است؛ این در حالی بوده که نسخه قدرتمندتر RS قادر به تولید 590 اسب بخار قدرت و 830 نیوتن متر گشتاور است. درست همانند اسیووی الکتریکی ای-ترون، این خودروها دارای یک حالت اوربوست هستند که به صورت لحظه ای و موقتی می توانند بیشینه قدرت تولیدی موتورهای الکتریکی را به 522 اسب بخار در نسخه معمولی و 637 اسب بخار در نسخه RS افزایش دهند.

آئودی e-tron gt rs

نسخه استاندارد آئودی ای-ترون GT قادر است طی 3.9 ثانیه از حالت سکون به مرز 100 کیلومتر بر ساعت دست یابد و بیشینه سرعت قابل پیمایش آن نیز 245 کیلومتر بر ساعت اعلام شده است. نسخه قدرتمندتر RS قادر است طی 3.1 ثانیه از حالت سکون به مرز 100 کیلومتر بر ساعت دست یابد که بیشینه سرعت قابل پیمایش آن نیز 250 کیلومتر بر ساعت اعلام شده است. نسخه معمولی ای-ترون GT از تمامی مدل های پورشه تایکان به جز مدل عقب محرک تازه معرفی شده این خودرو در شتاب اولیه کندتر است.

نسخه 4S تایکان قادر است طی 3.8 ثانیه به 100 کیلومتر بر ساعت برسد و نسخه توربو و توربو اس نیز به ترتیب طی 3 و 2.6 ثانیه به 100 کیلومتر بر ساعت می رسند. جهت مقایسه آئودی با تسلا مدل اس نیز باید اظهار کرد عملکرد نسخه RS ای-ترون با تسلا مدل S Range با شتاب 3.1 ثانیه ای برابری می کند. ولی نه آئودی و نه پورشه توان رقابت با تسلا مدل S Plaid با شتاب صفر تا 100 زیر 2 ثانیه ای را ندارند.

نمای جانبی آئودی e-tron gt rs

آئودی تخمین زده که نسخه استاندارد ای-ترون قادر است در حالت شارژ کامل بیشینه مسافت 383 کیلومتر و نسخه عملکردی RS هم در حالت شارژ کامل بیشینه مسافت 373 کیلومتر را طی کند. ممکن است که این اعداد اعلامی در تست های دنیای واقعی مقداری پایین تر هم باشند.

این دو سدان الکتریکی جدید هر دو دارای سیستم تعلیق بادی هستند که آئودی ادعا کرده 60 درصد ظرفیت آنها نسبت به نمونه های نصب شده روی ای-ترون اسیووی و اسپرتبک ارتقا داشته است. راننده قادر است که ارتفاع خودرو را تا 43 میلی متر(23 میلی متر پایین و 20 میلی متر بالا) تغییر دهد.

همچنین قابلیت فرمان پذیری چهار چرخ روی نسخه RS ای-ترون به صورت استاندارد وجود داشته که به صورت آپشنال روی نسخه معمولی نیز نصب می شود؛ این سیستم موجب افزایشض جذابیت رانندگی، تهاجمی تر شدن خودرو در مانورها و پایداری بهتر خودرو در سرعت های بالا می شود.

 

طراحی داخلی

طراحی کابین محصولات آئودی چندین دهه است که نسبت به رقبا جذابیت بیشتری دارد؛ با این حال آئودی چند سالی است که در حال ورود به دوره مدرن طراحی بوده که از دو نمایشگر در کنسول وسط و نمایشگر دیجیتالی در پشت فرمان استفاده می کند. در کنار این نمایشگرها هم باید به مواد اولیه بسیار با کیفیت به کار رفته در کابین و طراحی های خیره کننده آنها نیز اشاره کرد.

آئودی ای-ترون GT ضمن دارابودن نمایشگر 12.3 اینچی در پشت فرمان و یکی هم در میان داشبورد برای سیستم مالتی مدیا، دارای نمایشگر لمسی 8.6 اینچی در قسمت پایین کنسول میانی مانند نمونه نصب شده در A8 نیست و به جای آن یک نمایشگر کوچکتر و کلیدهای فیزیکی برای تنظیمات سیستم تهویه طراحی و نصب شده است.

کابین آئودی e-tron gt rs

در این لحظه تصاویر کابین نسخه معمولی ای-ترون GT منتشر نشده؛ ولی نسخه RS دارای ویژگی های ظاهری اسپرت مانند صندلی های اسپرت با تکیه گاه های بسیار خوب، تزیینات جذاب فیبر کربنی، دوخت قرمز تودوزی و غربیلک فرمان D شکل با دوخت جیر آلکانتارا است. تمامی مدل های ای-ترون به صورت استاندارد دارای تودوزی غیر چرمی برای حفظ محیط زیست هستند؛ ولی اگر واقعا نیاز دارید که در خودروی الکتریکی دوست دار محیط زیست خود از پوست حیوانات برای تودوزی صندلی ها استفاده کنید، آئودی خواسته شما را عملی می کند.

داشبورد آئودی ای-ترون دارای طراحی بسیار کاربردی بوده و کلید استارت خودرو و سلکتور گیربکس در کنسول میانی مانند همزاد پورشه این خودرو جانمایی شده است. ولی به طور کلی طراحی کابین ای-ترون به مراتب سنتی تر از کابین پورشه تایکانی بوده که در هر قسمت آن یک نمایشگر گنجانده شده است.

 

طراحی ظاهری

آئودی وعده داده بود که سبک طراحی متفاوتی نسبت به پورشه تایکان داشته باشد که این موضوع در طراحی بیرونی هم کاملا مشهود است. آئودی موفق شده خودروی مشابه نمونه مفهومی تولید کند که استایل آن به مراتب مخاطب پسندتر از پورشه تایکان است. البته هرچند آئودی در نمای جلو و عقب کاملا سبک طراحی خود را پیاده کرده، ولی در پروفیل جانبی می توان شباهت کلی بدنه این خودرو را با تایکان مشاهده کرد. دلیل آن هم پلتفرم مشترک این خودرو با پورشه تایکان بوده که با همکاری هر دو کمپانی و برای توسعه و تولید خودروهای الکتریکی طراحی شده است. نسخه استاندارد آئودی ای-ترون GT دارای رینگ های 20 اینچی است؛ ولی نسخه قدرتمندتر RS دارای رینگ هایی 21 اینچی و همچنین چراغ های LED ماتریکس بوده که به صورت آپشنال روی نسخه استاندارد نصب می شوند.

نمای عقب آئودی e-tron gt rs

قیمت

آئودی ای-ترون GT در مدل پایه پریمیوم پلاس دارای برچسب قیمت 100 هزار دلاری است. نسخه لوکس تر پرستیژ نیز برچسب قیمت 107 هزار دلاری داشته و نسخه قدرتمند و اسپرت RS نیز قیمتی معادل 140 هزار دلار دارد. آئودی قصد دارد که از تابستان عرضه این دو خودروی الکتریکی پریمیوم و قدرتمند را به بازارهای جهانی آغاز کند.

 

منبع motor1