اخبار خودرو جهان
در نمایشگاه پکن 2020 رخ داد

گریت وال Ora Futurist کانسپت معرفی شد

چهارشنبه - ۹ مهر ۱۳۹۹
خواندن 4 دقیقه
گریت وال Ora Futurist Concept

با توجه به اعلام مقامات محلی چین و پکن و کنترل ویروس کرونا در این شهر، نمایشگاه خودروی پکن 2020 هم اکنون در حال برگزاری است. گرچه تعداد شرکت کنندگان و برندهای خودرویی حاضر در این مراسم به مراتب نسبت به سال گذشته کاهش داشته، اما همین موضوع باعث شده که سدان رترو استایل کلاسیک با رنگ جذاب کمپانی گریت وال در این شلوغی کمتر توجه همه را به خود جلب کند.

به گزارش خودرونویس، این سدان توسط کمپانی گریت وال موتورز چین و زیر برند تمام الکتریکی این خودروساز بزرگ یعنی Ora تولید شده است. زیر برند Ora، یک برند تازه تاسیس و نوپا بوده که در سال 2018 اولین محصول خود را که یک کراس اوور تمام الکتریکی کامپکت به نام iQ بود، راهی بازار چین کرد. کمپانی Ora زیر پرچم گریت وال سال 2019 خودروی جعبه ای شکل الکتریکی Adora را رونمایی و عرضه کرد.

گریت وال Ora Futurist Concept

طراحی ظاهری

اما این سدان کامپکت الکتریکی که در نمایشگاه پکن 2020 رونمایی شده، هیچ شباهتی به دو محصول گذشته کمپانی Ora ندارد. این سدان الکتریکی Futurist Concept نام داشته و کاملا مشخص است که این مهندسین Ora درطراحی این سدان الکتریکی از یک خودروی الکتریکی مطرح به نام فورد موستانگ مک E الگوبرداری کرده اند.

نمای عقب گریت وال Ora Futurist Concept

در این لحظه مشخص نیست که این شباهت ظاهری Ora Fururist کانپست با فورد موستانگ مک E به صورت عمدی بوده یا سهوا این خودرو تولید شده است. هرچند طراحی پروفیل جلوی این سدان الکتریکی مدرن و مشابه موستانگ بوده، اما سایر قیمت های بدنه آن از جمله پروفیل جانبی، استایلی کلاسیک و رترو دیزاین دارد. در پروفیل جانبی این خودرو کاملا می توان المان هایی مشابه با خودروهای سدان کلاسیک کامپکت بریتانیایی و ژاپنی را مشاهده کرد که موجب زیبایی بیشتر این خودرو شده است.

 

کابین

کابین گریت وال Ora Futurist Concept

درون کابین این خودرو، تم رترو اسایل و کلاسیک در طراحی تمامی ادوات و به خصوص غربیلک فرمان و داشبورد مشاهده می شود و میتوان اظهار کرد که طراحی این قسمت از خودروهای کلاسیک آمریکایی دهه 1950 میلادی الگوبرداری شده است. البته نصب نمایشگر لمسی تبلت مانند سیستم مالتی مدیا روی داشبورد این خودرو تم کلاسیک و رترو استایل کابین را تا حدودی خدشه دار کرده است! ولی این سیستم یکی از لازمه های صنعت خودروسازی در این روزها است.

نمای جانبی گریت وال Ora Futurist Concept

مشخصات فنی

در این لحظه گریت وال و Ora مطلبی در خصوص مشخصات فنی این خودرو بیان نکرده است. اما یقینا Futurist کانپست مانند دو خودروی پیشین Ora، محصولی تمام الکتریکی است. اما این خودرو پتانسیل آن را دارد که به صورت یک خودروی پلاگین هیبریدی یا درنسوز هم راهی بازار شود. اگر قرار باشد که پیشرانه ای جز الکتریکی روی Futurist نصب شود، دیگر این خودرو با برند Ora به بازار عرضه نمی شود و تحت برند مادر یعنی گریت وال راهی بازار می شود. کمپانی Ora بیان کرده که این نسخه به نمایش گذاشته شده، نمونه پروتوتایپ نزدیک به نسخه تولیدی است؛ اما از آنجایی که هزاران خودروی مفهومی در بازار چین و نمایشگاه ها معرفی شده، دقیقا نمی دانیم که منظور چینی ها از خودروی نزدیک به نمونه تولیدی چیست!

 

سخن پایانی

باید اعتراف کرد که Ora Futurist کانپست یک سدان الکتریکی با استایل جذاب بوده که می تواند به واسطه برچسب قیمت مقرون به صرفه و طراحی خاص، در بازار چین و برخی از بازارهای جهانی به خودرویی موفق و پرفروش تبدیل شود.

5 از 1 رای

دیدگاه شما چیست؟