در بازار چین اصطلاح نیو انرژی به خودروهای باتری الکتریکی و پلاگین هیبریدی گفته می شود. طبق اطلاعات منتشر شده توسط انجمن خودروهای سواری چین، از ماه ژانویه تا ژوئن 2023 طی یک بازه شش ماهه، تعداد 9.54 میلیون دستگاه خودروی نیو انرژی در دنیا فروخته شده که از این تعداد 7.22 میلیون دستگاه خودروی تمام برقی بوده که 76 درصد این آمار را به خود اختصاص داده اند. از این تعداد 7.22 میلیون دستگاه خودروی برقی، 61 درصد آن تنها در بازار چین فروخته شده و این کشور سهم 61 درصدی از فروش کل خودروهای برقی در دنیا را به خود اختصاص داده است.

به گزارش خودرونویس، ترند شدن خودروهای نیو انرژی از آمار رو به رشد فروش آنها در بازارهای جهانی و چین کاملا پیداست و فروش آنها 6.05 میلیون در سال گذشته به 9.54 میلیون دستگاه در شش ماهه نخست سال 2023 رسیده که رشدی 45 درصدی را ثبت کرده اند. فروش خودروهای نیو انرژی در ماه ژوئن هم خود رکورد بزرگی بوده و در این ماه 1.28 میلیون دستگاه خودرو در سراسر دنیا به فروش رفته که رشدی 43 درصدی را نسبت به زمان مشابه در سال قبل تجربه کرده است.

در این بین خودروهای تجاری نیو انرژی تنها 3 درصد از کل آمار فروش خودروهای نیو انرژی در دنیا را به خود اختصاص داده اند و خودروهای سواری با اختلاف روی این بازار تسلط دارند. نکته بسیار جالب و عجیب اینجاست که در شش ماهه نخست سال 2023، 61 درصد کل خودروهای نیو انرژی فروخته شده در دنیا در چین بوده که این نشان دهنده عملکرد بسیار قوی صنعت و رگولاتورهای چینی برای فراگیر شدن هرچه سریعتر چنین خودروهایی است. انتظار می رود به دلیل زنجیره صنعتی قدرتمند تشکیل شده در چین و فراگیر شدن خودروهای نیو انرژی در این کشور، صادرات خودروهای برقی و پلاگین هیبریدی از این کشور همچنان رشد داشته باشد.

با تحلیل رفتار مشتریان در بازارهای جهانی، به این نتیجه رسیدیم که فروش خودروهای نیو انرژی در بین سال های 2012 تا 2015 رشد بسیار محدودی داشت و فروش آنها از 1.58 میلیون به 1.79 میلیون دستگاه رسید. اما توسعه خودروهای نیو انرژی در سال 2016 سرعت بیشتری گرفت و سال به سال نیز بیشتر شد. در سال 2020 تعداد 9.77 میلیون دستگاه خودروی نیو انرژی در دنیا فروخته شد که از این تعداد 3.19 میلیون دستگاه خودروی هیبریدی بودند.

با در نظر گرفتن خودروهای هیبریدی معمولی، در سال 2022 تعداد خودروهای نیو انرژی فروخته شده به 14.11 مبلیون دستگاه رسید که 26 درصد آن خودروهای هیبریدی بودند. در نیمه نخست سال 2023 تعداد 9.54 میلیون دستگاه خودروی نیو انرژی فروخته شده که 24 درصد آن خودروهای هیبریدی هستند.

سهم فروش خودروهای برقی در سال 2023 در چین

بیایید کمی روی خودروهای تمام برقی تمرکز کنیم. چراکه در این سالهای اخیر توجه بسیاری از مشتریان را به خود جلب کرده اند. در جدول زیر سهم بازار شرکت های اصلی تولیدکننده خودروی برقی در نیمه نخست سال 2023 نشان داده است. پنج تولید کننده برتر خودروهای برقی در دنیا به ترتیب تسلا، بی وای دی، سایک موتورز، فولکس واگن و جیلی-ولوو هستند.

4.7 از 8 رای