کامیون باری 26 تن جفت محور شکموتو X5000L آرین دیزل طی مراسمی زیبا در مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب رونمایی شد. آرین دیزل یکی از موفقترین خودروسازان تجاری بخش خصوصی در ایران بوده و پس از عرضه کامیونت های جک و کشنده شکموتو X5000، اینبار به سراغ عرضه کامیون جفت محور 10 چرخ رفته کامیون باری 10 چرخ شک موتو X5000L را از برند Shacman شاکمان رونمایی کرده است.

 

ویدیو معرفی کامیون 10 چرخ باری شکموتو X5000L

 

به گزارش خودرونویس، آرین دیزل در نمایشگاه شیراز خبر داده بود که در سال جاری قصد گسترش سبد محصولات خود را دارد. در همین راستا دو محصول جدید در یک شب رونمایی دند. در این مطلب قصد معرفی کامیون شکموتو X5000L را داریم که نخستین کامیون از سری محصولات شکموتو پس از کشنده X5000 محسوب می شود. این کامیون در واقع یک کامیون باری 6×4 جفت محور با کاربری باری بوده که البته امکان پیاده سازی کاربری های مختلفی روی آن وجود دارد. جدا از موتور قدرتمند و کابین لوکس و زیبا، تجهیز این نسخه به گیربکس اتوماتیک از جمله ویژگی های بارز این کامیون محسوب می شود. لازم به ذکر است که همزمان آرین دیزل نسخه کمپرسی کامیون شک موتو را نیز رونمایی کرد که در مطلبی مجزا به معرفی آن پرداخته بودیم.

 

کامیون باری شکموتو X5000L آرین دیزل 10 چرخ

مشخصات فنی کامیون شکموتو X5000L

کامیون شکموتو X5000L در کاربری باری به بازار عرضه می شود و یک کامیون باری جفت محور (10 چرخ) با موتور قدرتمند کامینز است. نکته جالب تجهیز این کامیون به تایرهای آفرودی بوده که نشان از این دارد که آرین دیزل این کامیون 10 چرخ شک موتو X5000L را برای کاربری های معدنی و خارج از جاده ای نیز مناسب می داند. این کامیون باری نسبت به نسخه کمپرسی حدود 215 سانتی متر طول شاسی بیشتری دارد که این موضوع سبب شده این کامیون امکان حمل بارهای بزرگتر با چگالی پایینتر را داشته باشد. لازم به ذکر است با وجود این طول بیشتر، ظرفیت باربری آن با نسخه کمپرسی تفاوتی ندارد.

کامیون باری شکموتو X5000L آرین دیزل 10 چرخ

این کامیون طول، عرض و ارتفاعی به ترتیب معادل 9700، 2550 و 3275 میلی متر داشته و فاصله بین محور جلو تا اولین محور عقب آن 4375 میلی متر است. مرکز محورهای عقب نیز از یکدیگر 1400 میلی متر فاصله دارند. این کامیون از موتور 10.8 لیتری شش سیلندر خطی توربودیزل کامینز با کد ISM450SE بهره گرفته که قادر به تولید 450 اسب بخار قدرت و 2080 نیوتن متر گشتاور است. نیروی تولیدی این موتور توسط گیربکس اتوماتیک FAST با 16 دنده جلو و 2 دنده عقب به چرخ ها منتقل می شود.

کامیون باری شکموتو X5000L آرین دیزل 10 چرخ

کامیون باری شکموتو X5000L با این مشخصات قادر به شیب روی طولی با حداکثر شیب 30 درصد بوده و نهایت سرعت آن به دلیل مسائل ایمنی روی 90 کیلومتر بر ساعت محدود شده است. حداکثر ظرفیت باربری اکسل جلوی این کامیون 9.5 تن و حداکثر ظرفیت باربری هر یک از اکسل های عقب نیز 16 تن اعلام شده که تقریبا نسبت به تمام کامیون های باری موجود در بازار ایران بیشتر است. حداکثر ظرفیت باربری ناخالص این کامیون باری نیز 26 تن اعلام شده است. ظرفیت مخزن سوخت این کامیون نیز 600 لیتر اعلام شده است. بدین ترتیب ظرفیت مخزن سوخت نسخه باری نسبت به نسخه کمپرسی شکموتو X5000D حدود 200 لیتر بیشتر بوده که آن را مناسب پیمایش مسیرهای دورتر ساخته است.

کامیون باری شکموتو X5000L آرین دیزل 10 چرخ

امکانات کامیون باری 10 چرخ شکموتو X5000L

کامیون باری شکموتو ضمن بهره گیری از پیشرانه قدرتمند که آن را مناسب حمل بارهای سنگین کرده، تجهیزات ایمنی و رفاهی کاملی هم دارد که سبب شده ضمن حفظ ایمنی راننده، از بار نیز بیشترین محافظت به عمل آید. کامیون باری شکموتو X5000L دارای سیستم ترمز خودکار اضطراری، ریتاردر گیربکس، ترمز موتور جیکوب، سیستم هشدار خروج از خط، دوربین دید 360 درجه، سیستم پایش فشار باد تایرها، سیستم تعلیق هیدرولیکی برای کابین، غربیلک فرمان با کلیدهای کنترلی، کروز کنترل، شیشه بالابرهای برقی، کابین با فضای مناسب برای استراحت 2 نفر، صندلی راننده با تعلیق بادی به همراه گمرکن، گرمکن آینه دید عقب با قابلیت تنظیم به صورت برقی، مخازن باد آلومینیومی، نمایشگر لمسی سیستم مالتی مدیا، بخاری درجا، سانروف و سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک، سنسور نور و سیستم تعلیق بادی کابین است.

کامیون باری شکموتو X5000L آرین دیزل 10 چرخ

طراحی کابین

کابین کامیون 10 چرخ باری شکموتو X5000L طراحی کلی مشابهی با کشنده X5000 دارد. نکته جالب در خصوص این کامیون توجه به جزییاتی بوده که در کمتر کامیون باری مشاهده کرده بودیم. به محض باز کردن درب ها، لوگوی شاکمان روی زمین نمایش داده می شود. همچنین تریم رودری ها و داشبورد به صورت دو رنگ مشکی و کرم بوده و البته در قسمت هایی از درب ها شاهد تودوزی چرم مصنوعی شکلاتی رنگ نیز هستیم. غربیلک فرمان D شکل بوده و روی آن کلیدهای کنترلی مختلفی تعبیه شده است.

کامیون باری شکموتو X5000L آرین دیزل 10 چرخ

در پشت فرمان کامیون باری 10 چرخ شکموتو X5000L نیز ضمن حفظ نشانگرهای عقربه ای، یک نمایشگر دیجیتالی برای کامپیوتر سفری نیز تعبیه شده است. در میان داشبورد نیز یک نمایشگر لمسی مالتی مدیا قرار دارد. صندلی ها دارای تودوزی پارچه ای بوده و در پشت آنها دو تخت خواب برای استراحت راننده و کمک راننده تعبیه شده است. سقف کابین به قدر کافی بلند بوده که با ایستادن در کابین نیز با محدودیت فضا برای سر مواجه نخواهید بود.

نویسنده: یحیی دادگر
4.7 از 13 رای