کشنده شکموتو X5000

 

به گزارش خودرونویس، یک کشنده مانند شکموتو X5000 (شک موتو X5000) معمولا خانه دوم راننده و کمک راننده بوده و با توجه به پهناور بودن ایران، رانندگان معمولا زمان زیادی بعضا چند روز تا یک هفته را در کشنده ها سپری می کنند تا بار را به مقصد برسانند.

همین موضوع می تواند خستگی زیادی را برای راننده به همراه داشته باشد که این موضوعی حادثه آفرین است.

به همین جهت چند سالیست که سیستم های کمکی راننده که برخی هشدار دهنده و برخی عملگر هستند روی کشنده های مدرن دنیا نصب شده اند تا در مواقع خواب آلودگی راننده یا حواس پرتی، با هشدار دادن راننده را نسبت به کنترل خودرو هوشیار کنند و در مرحله بعدی نیز با عملگرها سعی می کنند کشنده را متوقف کنند یا شدت حادثه یا برخورد را کاهش دهند.

ایمنی کشنده شکموتو X5000 آرین دیزل شک موتو X5000

سیستم AEBS کشنده شک موتو X5000

کشنده شکموتو X5000 آرین دیزل که محصولی از برند شاکمان چین بوده، جزو نخستین خودروهای تجاری ایران بوده که به پکیج سیستم های ایمنی و کمکی راننده کاملی مشابه با کشنده های اروپایی مجهز شده است.

از جمله امکانات این کشنده می توان به سیستم ترمز اضطراری خودکار AEBS اشاره کرد. این سیستم ترمز مبتنی بر داده های رادار جلو فعالیت می کند و فاصله خودروهای مقابل را می سنجد و در برخی کشنده ها نیز قابلیت تشخیص عابر پیاده هم دارد.

سیستم هشدار خروج از خط و ترمز اضطراری خودکار AEBS و LDW کشنده شکموتو X5000 آرین دیزل

 

در صورتی که کشنده شک موتو X5000 در حال نزدیک شدن به یک مانع باشد این سیستم ابتدا با هشدار راننده را آگاه می سازد که ترمزگیری کند.

اما در صورت بی توجهی راننده، این سیستم به صورت خودکار وارد مدار شده و با درگیر کردن ترمزها سعی می کند کشنده را متوقف کند یا حداقل شدت برخورد را کاهش دهد. این از جمله سیستم هایی بوده که مانند چشم سوم راننده عمل کرده و مانع برخورد از جلو می شود.

 

سیستم هشدار خروج از خط و ترمز اضطراری خودکار AEBS و LDW کشنده شکموتو X5000 آرین دیزل

رادار خط خوان کشنده شکموتو X5000

البته سیستم های ایمنی کشنده شک موتو X5000 به این محدود نشده و این کشنده دارای رادار خط خوان بوده که شامل هشدار خروج از خط و انحراف از مسیر است.

این سیستم نیز در صورت خواب آلودگی راننده به وی هشدار می دهد که کنترل خودرو را در دست بگیرد و کشنده را مسیر بازگرداند.

وجود چنین سیستم هایی در کنار سیستم کنترل پایداری سبب شده که ایمنی حمل و نقل جاده ای در کشورهای دنیا به مراتب بیشتر از گذشته باشد و آرین دیزل نیز با آگاهی از این موضوع نسبت به عرضه کشنده شکموتو X5000 با این تجهیزات اقدام کرده است.

4.9 از 12 رای