فورد ماستنگ GTD 2025 به عنوان یک نسخه تولید محدود و خیابانی از مدل مسابقه ماستنگ GT3 رونمایی شده است. فورد موستانگ GTD 2025 دارای سیستم تعلیق تطبیق پذیر و کیت بدنه آیرودینامیکی فعال بوده که دقیقا از استاندارد مسابقات در طراحی آنها استفاده شده است. این خودرو در اواخر سال 2024 یا اوایل 2025 به بازار جهانی عرضه می شود و برچسب قیمت آن در مدل پایه 300 هزار دلار خواهد بود.

به گزارش خودرونویس، نام فورد ماستنگ GTD 2025 از مسابقات IMSA GTD گرفته شده که نسخه مسابقه ای GT3 در آمریکا در این سری مسابقات شرکت می کند.

2025-ford-mustang-gtd فورد ماستنگ موستانگ GTD 2025

مشخصات فنی فورد موستانگ GTD 2025

فورد موستانگ GTD 2025 برخلاف شایعات که تصور می شد ساختاری موتور وسط داشته باشد، همچنان موتور جلوست. این خودرو از موتور 5.2 لیتری هشت سیلندر سوپرشارژ در زیر کاپوت استفاده کرده که هنوز قدرت نهایی دقیق آن اعلام نشده، اما فورد ادعا کرده که توان تولیدی آن فراتر از 800 اسب بخار قدرت است. بدین ترتیب با قدرتمندترین نسخه ماستنگ که تا به امروز تولید شده سر و کار داریم. این پیشرانه قابلیت گازخوردن تا 7500 دور بر دقیقه را دارد و دارای سیستم اگزوز تیتانیومی با سوپاپ های فعال است.

2025-ford-mustang-gtd فورد ماستنگ موستانگ GTD 2025

فورد ماستنگ GTD 2025 دارای گیربکس ترنس اکسل است. در واقع گیربکس، دیفرانسیل و اکسل این خودرو در یک محور قرار دارند. به عبارت دیگر گیربکس این خودرو در محور عقب قرار دارد و همین جا به جایی گیربکس سبب شده که تقسیم وزن این خودرو 50/50 باشد. این گیربکس هشت دنده دوکلاچه بوده و درایو شفت آن فیبر کربنی است. نیروی تولیدی موتور نیز به کمک این گیربکس به چرخ های عقب منتقل می شود.

2025-ford-mustang-gtd فورد ماستنگ موستانگ GTD 2025

ترکشن کنترل فورد موستانگ GTD 2025 قابلیت تنظیم دارد و در مد مسابقه به راننده این امکان را می دهد تا خروجی پیشرانه را بالاتر ببرد و بر اساس آن نیز سیستم کنترل کشش را تغییر دهد. این موضوع باعث شده که راننده بسته به نیاز و سلیقه خود بتواند قابلیت رانندگی با خودرو در پیست را تنظیم تغییر دهد و بر اساس حرفه و مهارت خود آن را تنظیم کند.

2025-ford-mustang-gtd فورد ماستنگ موستانگ GTD 2025

این خودرو به گفته فورد روی سیستم تعلیق نیمه فعال سوار شده که فنرهای آن قابلیت تنظیم ارتفاع دارند. اجزای این فنرها شامل کمک فنرهای تطبیقی بوده که در حالت رانندگی پیست مسابقه ارتفاع این خودرو را به میزان 40 میلی متر کاهش می دهند. جالب اینجاست که دیگر فضایی برای قراردادن بار در صندوق عقب در دسترس نیست و دلیل آن ساختار پوش راد و بازوهای راکرها، سیستم کنترل هیدرولیکی و سیستم خنک کننده گیربکس ترنس اکسل در قسمت عقب هستند. اسکوپ های هوا نیز سبب هدایت جریان هوا به این محفظه برای خنک کاری ادوات تعبیه شده می شوند.

2025-ford-mustang-gtd فورد ماستنگ موستانگ GTD 2025

فورد موستانگ GTD 2025 دارای تایرهایی با عرض 325 میلی متر در جلو و 345 میلی متر در عقب است. این خودرو به صورت استاندارد به رینگ های 20 اینچی فورج مجهز شده است. به صورت آپشنال هم می توان رینگ های منیزیومی فورج را برای این خودرو نصب کرد که دارای پره های Y شکلی با طراحی مشابه با فورد ماستنگ مسابقه ای GT3 هستند. در پشت این رینگ ها نیز سیستم ترمز برمبو با دیسک های کربن سرامیکی به صورت استاندارد نصب شده اند.

2025-ford-mustang-gtd فورد ماستنگ موستانگ GTD 2025

بدنه فورد ماستنگ GTD 2025

فورد در بدنه این خودرو تا جایی که ممکن بوده از فیبر کربن استفاده کرده تا وزن آن را کاهش دهد. این مواد سبک وزن و مقاوم در ساخت قسمت های مختلفی از جمله اسپلیتر جلو، کاپوت، گلگیرها، رکاب ها، سقف، درب صندوق عقب و دیفیوزر عقب استفاده شده است. البته به صورت آپشنال می توان قطعات فیبر کربنی بیشتری را در پروفیل جلو و عقب سفارش داد. مشتریان می توانند کیت آیرودینامیکی فعال را هم برای این خودرو سفارش دهند که به موجب آن پره های جلو به صورت هیدرولیکی کنترل می شوند و بال عقب نیز فعال بوده و زیر بدنه نیز یک پوشش فیبر کربنی صاف برای بهبود آیرودینامیک نصب می شود.

مشتریان فورد ماستنگ GTD 2025 می توانند هر رنگی حتی رنگ کاملا شخصی را برای بدنه این خودرو سفارش دهند.

2025-ford-mustang-gtd فورد ماستنگ موستانگ GTD 2025

داخل کابین

کابین این نسخه بسیار خاص فورد موستانگ دارای تودوزی ترکیبی از Miko، چرم و تریم فیبر کربنی است. سرنشینان روی صندلی های اسپرت ریکارو قرار می گیرند و صندلی نیمکت مانند عقب نیز حذف شده است. به صورت آپشنال می توان پدال شیفترهای تیتانیومی با تکنولوژی پرینت سه بعدی را در پشت فرمان به همراه شیفتر دنده دایره ای شکل و پلاک سریال نامبر این خودرو را خریداری کرد. جالب اینجاست که این مواد از بازیافت جنگنده F22 Lockheed Martin به دست آمده است!

هدف فورد از توسعه این خودرو ثبت رکورد زیر 7 دقیقه در پیست پر چالش نوربرگ رینگ آلمان بوده است. اگر این هدف محقق شود، با سریعترین ماستنگ تولید شده در کل تاریخ رو به رو خواهیم بود.

منبع motor1
5 از 1 رای