3.3/5 - (3 امتیاز)

مشخصات فنی

به گزارش خودرونویس، دنا و سورن هر ۲ از یک پلت فرم مشترک که پلت فرمی مشترک با سمند نیز است بهره میبرند. دنا از یک موتور با کد EF7 که حجمی معادل ۱۶۴۶ دارد، بهره میبرد که قادر است حداکثر قدرتی معادل ۱۱۵ اسب بخار و حداکثر گشتاوری معادل ۱۵۵ نیوتون متر را از طریق یک گیربکس ۵ سرعته دستی به محور جلو منتقل کند و در زمان ۱۳.۵ ثانیه از حالت سکون به مرز ۱۰۰ کیلومتر برسد.

در آن سو، سمند سورن با همان موتور EF7 ولی مجهز به سیستم توربو شارژ و خنک کننده، قادر است تا قدرتی معادل ۱۵۰ اسب بخار و حداکثر گشتاور ۲۱۵ نیوتون متر را در دور ۲۲۰۰ تا ۴۸۰۰ در اختیار راننده قرار دهد و با این مشخصات و با همان گیربکس دستی ۵ دنده، سورن توربو تنها ۱۰ ثانیه لازم دارد تا از حالت سکون به مرز ۱۰۰ کیلومتر برسد و حداکثر سرعت ۲۰۵ کیلومتر را به ثبت برساند که سریع ترین خودروی تولید داخل است.

با این مشخصات برتری در قسمت مشخصات فنی، به دلیل بهره بردن سورن  جدید از توربو شارژ، با این خودرو است.

 

سمند Soren

 

دنا

طراحی

قطعا طراحی ظاهری خانواده سمند برای خیلی از افراد و مصرف کنندگان، یکنواخت و به دور از جذابیت و شاید حتی خسته کننده شده باشد. با اینکه سورن فیس لیفتی از سمند است ولی باز هم شباهت بسیار زیادی با نسخه اولیه سمند چه از نمای جلو و پشت و چه از نمای جانبی دارد. از این رو مشتریانی که از ظاهر یکنواخت سمند خسته شدهاند قطعا به دنبال خرید دنا، با ظاهری به نسبت متفاوت از سمند و با طراحی پوزه جدید و زیبا در مقایسه با سایر خودروهای خانواده سمند هستند. بنابراین در طراحی خارجی، دنا به دلیل تغییرات عمده که در جلو و عقب داشته و استفاده از چرا‌غ‌ها با طراحی جدید در جلو، از یکنواختی طراحی محصولات سمند دور شده و نمره بهتری در این بخش به خود اختصاص می‌دهد.

امکانات رفاهی

هر دو خودرو، جزو لوکس ترین خودروهای تولید داخل هستند. سورن توربو امکاناتی نظیر سیستم تهویه اتوماتیک، فرمان با کلیدهای کنترلی، صندلی های جلو با قابلیت تنظیم پشتی برقی، شیشه های سولار و سیستم صوتی جدید و آینه های جانبی برقی با قابلیت جمع شوندگی اتوماتیک و … از جمله تجهیزات سورن به حساب می آیند. در مقابل دنا با داشتن امکاناتی بیشتر نظیر صندلی های برقی ۸ جهته جلو، کروز کنترل و سیستم مالتی مدیا لمسی ۷ اینچی با رهیاب و داشتن Daylight در چراغ های جلو از سورن لوکس تر به حساب می آید.

مقایسه امکانات دنا و سورن

 

 

سخن آخر…

انتخاب بین این ۲ خودرو، مستلزم انتخاب بین داشتن خودرویی لوکس‌تر در کنار پیشرانه ضعیف‌تر یا داشتن خودرویی با پیشرانه قدرتمندتر ولی امکانات رفاهی کمتر است. کسانی که به دنبال طراحی به روزتر و جذاب‌تر و امکانات رفاهی بیشتر و طراحی داخلی جذاب‌تر هستند دنا انتخاب بهتری خواهد بود ولی کسانی که به دنبال یک خودرو با پیشرانه قوی‌تر و شتاب و سرعت بیشتر که البته در کنار امکانات رفاهی نسبتا مناسب، گزینه کاملی برای خود است، سورن توربوی جدید گزینه بهتری می‌تواند باشد.

قیمت روز

مدل خودرو قیمت کارخانه
سمند سورن توربو ۸۲,۵۵۸,۰۰۰
دنا ۸۳,۶۲۳,۰۰۰

 

3.3/5 - (3 امتیاز)