در تهران، آنلاین رانندگی کنید

دوشنبه - ۲۷ مرداد ۱۳۹۹
خواندن 4 دقیقه
تهران من

در اپلیکیشن «تهران من» می‌توانید برای خود، خانواده و دوستان خود از خدمات مختلف استفاده نمایید. مانند خرید مجوز ورود به محدوده طرح ترافیک، پرداخت عوارض خودرو و …شهروندان می‌توانند با سامانه my.tehran.ir برای انجام الکترونیک و غیرحضوری کار‌های مربوط به طرح ترافیک و خودرو اقدام کنند.

به گزارش خودرونویس، خدمات الکترونیک که در ارتباط مستقیم با شهروندان و زندگی شهری است، روز به روز در حال افزایش است. مهمترین درگاه ارایه خدات الکترونیک و غیرحضوری به شهروندان، سامانه «تهران من» است که بسیاری از خدمات شهرداری تهران در این درگاه ارایه می‌شود. یکی از خدماتی که در این سامانه و نرم افزار ارایه می‌شود، مربوط به خودرو است، از استعلام و پرداخت سالانه عوارض خودرو تا رزرو طرح ترافیک. اگر در سال‌های گذشته شهروندان برای انجام این بخش از کار‌های مربوط به خودروشان مجبور به سر زدن به دفاتر اداری در نقاط مختلف شهر بودند؛ اما حالا همه این خدمات به صورت یکجا و غیر حضوری قابل انجام است.

شهروندان می‌توانند برای انجام امور مرتبط با طرح ترافیک و خودرو مثل استعلام فهرست ترددها، پارک حاشیه‌ای و سوابق آن، خلافی خودرو، خلافی موتور، عوارض سالیانه و مشاهده فهرست خودرو‌های خود و سوابق پرداخت خلافی به قسمت طراحی شده برای این منظور با عنوان خودرو و طرح ترافیک مراجعه کنند.

 خلافی خودرو

یکی از خدمات غیرحضوری و پرکاربردی که در نسخه جدید نرم افزار «تهران من» ارائه شده، امکان استعلام و پرداخت خلافی خودرو است. اما چگونه می‌توان خلافی خودرو را در «تهران من» پرداخت کرد؟ در ابتدای کار، باید نرم افزار «تهران من» در گوشی تلفن همراه نصب شود و بعد از آن در قسمت «خودرو و طرح ترافیک»، خلافی خودروی خود را استعلام و پرداخت کنید. به این ترتیب که در این قسمت با وارد کردن شماره پشت کارت خودرو یا اسکن بارکد آن به تعداد خلافی‌ها و جزئیات آن شامل تاریخ، نوع و شرح تخلف دسترسی داشته باشید و به سادگی پس از انتخاب هرکدام از قبوض، قادر به پرداخت آنلاین آن خواهید بود.

گفتنی است اپلیکیشن جدید «تهران من» به عنوان درگاهی واحد برای ارائه خدمات غیرحضوری و برخط در شرایطی که بیماری کرونا، همه‌گیر شده، می‌تواند امکانی برای عدم خروج غیرضروری از منزل باشد. شهروندان تهرانی با نصب اپلیکیشن تهران من به خدماتی نظیر شارژ کارت بلیت الکترونیک، خرید بلیت تک سفره مترو، پرداخت بدهی طرح ترافیک و پارک حاشیه‌ای، ثبت و پیگیری پیام 137، پرداخت قبوض خدماتی، پرداخت قبوض شهرداری، پرداخت عوارض و … دسترسی خواهند داشت.

  پارک حاشیه‌ای

خدمت دیگر در ارتباط با خودرو، پارک حاشیه‌ای است؛ شهروندانی که قصد پارک کردن خودروی خود را دارند، کافی است، در سامانه «تهران من» ثبت‌نام کرده باشند. برای ثبت‌نام سه مشخصه کد ملی، شماره موبایل و شماره پلاک خودرو نیاز است. در پارک حاشیه‌ای هوشمند به محض اینکه شهروند، خودروی خود را پارک می‌کند، اطلاعات خودرو هر نیم ساعت یک‌بار برداشت و در نهایت هزینه پارک از حساب شهروندی برداشت می‌شود. برداشت اطلاعات خودرو با چندین روش انجام می‌شود و افراد با مراجعه به سامانه «تهران من» می‌توانند زمان ورود و خروج خود را در محدوده پارک خودرو و همچنین هزینه آن را مشاهده کنند.

   عوارض خودرو

برای پرداخت عوارض خودرو در سامانه تهران من هم با وارد کردن پلاک خودروی خود در بخش استعلام بدهی عوارض می‌توانید بدهی خود را پرداخت کنید. علاوه بر این، این امکان برای شهروندان وجود دارد که در این بخش از سامانه، عوارض ورود به طرح ترافیک و محدوده کنترل آلودگی هوا را هم پرداخت کنند.
در بخش پرداخت عوارض، شهروندان تهرانی می‌توانند در نرم افزار تهران من، عوارض نوسازی و عمران، بهای خدمات مدیریت پسماند مسکونی، عوارض کسب و پیشه و بهای خدمات مدیریت پسماند غیرمسکونی خود را هم پرداخت کنند. در قسمت پرداخت قبوض هم، امکان پرداخت همه قبض‌های خدماتی فراهم شده و نیز سوابق پرداخت‌های پیشین قابل مشاهده است.

5 از 1 رای

دیدگاه شما چیست؟