صبح امروز 88 دستگاه از خودروی ام وی ام آریزو 5 برقی طی مراسمی با حضور وزیر صمت و شهردار تهران به شهرداری این استان جهت استفاده در ناوگان تاکسیرانی تحویل داده شد. آریزو 5 برقی نخستین خودروی الکتریکی مونتاژی بوده که موفق به دریافت پلاک ملی شده و اکنون تعداد قابل توجهی از آن تحویل داده شد.

 

ویدیوی معرفی آریزو ۵ برقی

 

 

به گزارش خودرونویس، مدیران خودرو از گذشت مدتی از تولید ام وی ام آریزو 5 برقی و تحویل تعدادی به نمایندگان خود در نقاط مختلف کشور، سراسر برای این سدان برقی مشتری پیدا کرد و نخستین پارت آن شامل 88 دستگاه را به سازمان تاکسیرانی تهران امروز تحویل داد. این نخستین خودروی برقی مونتاژی بوده که موفق به دریافت پلاک ملی شده و در آینده نیز مدیران خودرو تولید آن را ادامه خواهد داد.

تحویل 88 دستگاه ام وی ام آریزو 5 برقی مدیران خودرو به سازمان تاکسیرانی

مشخصات فنی ام وی ام آریزو 5 برقی

ام وی ام آریزو 5 برقی دقیقا روی پلتفرم نسخه بنزینی توسعه یافته و از نظر ابعاد و طراحی کاملا مشابه با نسخه بنزینی است. با این تفاوت که جلوپنجره آن دیگر بسته بوده و در قسمت جلو پورت شارژ از نوع CCS تایپ 2 جانمایی شده است. این خودرو از یک موتور برقی با توان 122 اسب بخار قدرت با نهایت گشتاور 276 نیوتن متر بهره می برد و نیروی تولیدی آن به چرخ های جلو منتقل می شود. موتور برقی این خودرو نیرو را از یک پک باتری با ظرفیت 53.6 کیلووات ساعت دریافت می کند که در حالت فول شارژ انرژی لازم برای پیمایش 401 کیلومتر مسافت را در خود ذخیره می کند. البته که در عمل این مقدار پیمایش کمتر بوده و میزان پیمایش بسته به سرعت، تعداد سرنشین و دمای هوا می تواند تا حد بسیار زیادی متفاوت باشد.

تحویل 88 دستگاه ام وی ام آریزو 5 برقی مدیران خودرو به سازمان تاکسیرانی

مدیران خودرو برای مشتریان ام وی ام آریزو 5 برقی علاوه بر شارژر همراه AC، یک شارژر دیواری AC سطح 2 نیز اهدا می کند که این شارژ قابلیت نصب در منزل یا هر محل دیگری به صورت ثابت را دارد. در حالت شارژ معمولی حدود 8 ساعت برای فول شارژ شدن این خودرو زمان نیاز است. در حالت DC یا شارژ سریع نیز طی 30 دقیقه شارژ سطح انرژی باتری ها از 30 به 80 درصد می رسد. به لطف گشتاور لحظه ای موتور برقی، این خودرو طی 10.1 ثانیه از حالت سکون به مرز 100 کیلومتر بر ساعت می رسد و نهایت سرعت قابل پیمایش آن نیز 152 کیلومتر بر ساعت اعلام شده است.

مدیران خودرو قیمت آریزو 5 برقی را هم حدودا یک میلیارد و 200 میلیون تومان اعلام کرده است.

تحویل 88 دستگاه ام وی ام آریزو 5 برقی مدیران خودرو به سازمان تاکسیرانی

حرکت مدیران خودرو به سمت عرضه خودروهای نیو انرژی و پاک

جک لی مدیرعامل چینی مدیران خودرو در حاشیه مراسم تحویل 88 دستگاه آریزو 5 برقی به تاکسیرانی تهران بیان کرد که سیاست کلی مدیران خودرو پیشرو بودن در عرصه خودروهای نیو انرژی و پاک است. این شرکت علاوه بر عرضه آریزو 5 برقی، دو خودروی نیو انرژی دیگر از برند فونیکس یعنی تیگو 8 پرو e پلاس به همراه تیگو 7 پرو e پلاس را نیز در سبد محصولات خود دارد که خودروی اول مدتی پیش رونمایی و عرضه شده و خودروی دوم در آینده نزدیک رونمایی و عرضه خواهد شد.

تحویل 88 دستگاه ام وی ام آریزو 5 برقی مدیران خودرو به سازمان تاکسیرانی

جک لی همچنین از رونمایی و عرضه خودروهای تمام برقی دیگری در سال آینده خبر داد و اظهار کرد که خودروی فونیکس FX برقی و همچنین آریزو 8 برقی نیز در سال آینده توسط این شرکت عرضه خواهند شد.

تحویل 88 دستگاه ام وی ام آریزو 5 برقی مدیران خودرو به سازمان تاکسیرانی

عباس علی آبادی وزیر صمت پس از حرکت به سمت عرضه خودروهای برقی را ضرورت اقتصادی، ملی و زیست محیطی دانست و بیان کرد که وزارت صمت و رسانه ها باید در خصوص نحوه استفاده از خودروهای برقی و همچنین فرهنگ استفاده از چنین خودروهایی تلاش کنند و در این راستا وزارت صمت در آینده برنامه های زیادی دارد. وی تاکید کرد که اکنون وزارت صمت در مرحله آزمایش برای عرضه خودروهای برقی بوده تا خودروی برقی مناسب اقلیم ایران را توسعه دهد. به عنوان مثال خودروی برقی سیستم خنک کننده با مایع داشته باشد یا با هوا خنک شود.

تحویل 88 دستگاه ام وی ام آریزو 5 برقی مدیران خودرو به سازمان تاکسیرانی

علی آبادی تاکید کرد که تمامی این موارد باید تست شود و ما در نهایت باید خودروی برقی مناسب اقلیم ایران را عرضه کنیم نه چین. وی همچنین بیان کرد که نمی توان با خودروی برقی مانند خودروی بنزینی رفتار کرد و برای استفاده از خودروی برقی در یک منطقه باید توان شیب روی و قدرت و میزان پیمایش آن را در نظر گرفت.

تحویل 88 دستگاه ام وی ام آریزو 5 برقی مدیران خودرو به سازمان تاکسیرانی

علی آبادی در پایان به مدیران خودرو به عنوان نخستین شرکتی که توانست خودروی برقی یعنی ام وی ام آریزو 5 برقی را تحویل دهد تبریک گفت و اظهار داشت که شرکت های دیگری نیز در این زمینه مشغول به کار هستند و طی هفته های آینده خودروهای برقی متعددی به صورت تاکسی یا شخصی عرضه خواهند شد.

 

4.6 از 14 رای