خودرو های تجاری
برگ برنده ولوو در بازار سنگین وزن ها

ولوو FH16قوی ترین کشنده جهان

دوشنبه - ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹
خواندن 3 دقیقه
ولوو FH16

ولوو FH16مجهز به قويترين جعبه دنده اتوماتيك I-Shift در محصولات كشنده با تحمل گشتاور 3500 نيوتن متر است كه داراي دو حالت تعويض دنده بصورت دستي و به صورت هوشمند است.این کشنده به یک پیشرانه دیزلی شش سیلندر با استاندارد آلایندگی یورو5 مجهز است که این پیشرانه قادر به تولید بیشینه قدرت 750 اسب‌بخار و بیشینه گشتاور 3500 نیو‌ن‌متر است که با این اعداد این کشنده عنوان قوی‌ترین کشنده ایران را به خود اختصاص می‌دهد.

به گزارش خودرونویس، اين محصول، مجهز به قويترين جعبه دنده اتوماتيك I-Shift در محصولات كشنده با تحمل گشتاور 3500 نيوتن متر است كه داراي دو حالت تعويض دنده بصورت دستي و به صورت هوشمند است. جعبه دنده ولوو FH16 به دو دنده كرال سنگين (CRAWL) و فوق سنگين (ULTRA CRAWL) است كه باعث شده این خودرو به راحتی مسیرهای آفرود و صعب‌العبور را طی کند.

توان کشندگی ولوو FH16 نیز از ویژگی های منحصر به فرد این محصول به شمار می رود و این اين كاميون قادر به حمل بيش از 200 تُن بار در شرايط آفرود (Off Road) و On Road است.

سیستم انتقال قدرت ولوو FH16

سيستم قدرت و انتقال قدرت اين محصول متناسب دماي كاركرد و شرايط جوي 40- تا 65+ درجه سانتيگراد طراحي شده است كه در اين محدوده، محصول از بهره‌وري بهينه برخوردار است. همچنين، در دماهای پايين تر و بالاتر نيز، ولوو FH16 داراي عملكرد مناسبی خواهد بود.

محورهاي عقب کشنده ولوو FH16 داراي سيستم كاهنده دوبل است و علاوه بر ترتيب محوري فعلي 4*6 ، در ترتيب هاي محوري ديگر همچون( 4*8)،( 6*6) ،(6*10)،(6*8) ، نيز قابل ارائه است.

اين محصول پرقدرت، عليرغم اينكه در زمره محصولات آفرود به شمار مي آيد، به دليل تجهيز به كليه تجهیزات رفاهي و امكان عرضه بصورت اتاق سقف كوتاه و سقف بلند، مناسب براي طي مسافت هاي طولاني و ترانزيت به دو صورت (off road) و (on road) جهت حمل سازه ها و محموله هاي عظيم الجثه نيز است.

کابین ولوو FH16

کشنده ولوو FH16 یک خودرو معروف در بازار خودروهای تجاری است و اعتبار آن به اندازه ای بالا است که خاطر رانندگان علاقه مند به یک کشنده ویژه و متفاوت را برای همیشه راحت می کند و از هر نظر مطمئن شناخته می شود. حجم کابین این کشنده حدود 812 لیتر برآورد می شود و با داشتن یک موتور دیزلی 6 سیلندر 16 لیتری مجهز به توربوشارژر و اینترکولر، می تواند 700، 600، یا 540 اسب بخار نیرو و 3150، 2800، یا 2650 نیوتن متر گشتاور تولید کند که در نوع خود یک عملکرد منحصر به فرد خواهد بود.

با این حال طراحی پیستون های موتور D16 این کشنده کاملا تغییر کرده، به گونه ای که با برخورداری از فرآیند احتراق بهینه شده و همچنین به کمک یک ترموستات روغنی جدید، مصرف سوخت و میزان آلایندگی این خودروی سنگین به طور قابل ملاحظه ای کاهش یافته و در نتیجه طول عمر آن نیز بالاتر رفته است.

آلایندگی ولوو FH16

یک سیستم جدید نیز برای عملیات پاک سازی هوای خروجی از اگزوز این کشنده قرار داده شده است که این خودرو را بیش از پیش به عنوان  دوستدار محیط زیست معرفی می کند. هدف ولوو از تولید این کشنده قدرتمند آن بوده که علاوه بر تولید محصولی با بهترین عملکرد و بالاترین قدرت، مصرف سوخت را نیز تا حد بسیار بالایی بهینه و مقرون به صرفه کرده و حتی  در این زمینه نیز موفق شده اند علاوه بر کنترل مصرف سوخت، قدرت موتور را نیز حفظ کرده و به سازگاری بیشتر آن با محیط زیست توجه کنند.

با توجه به اینکه ولوو FH16 تمام معیارهای کاهش آلایندگی را در برگرفته، استاندارد Euro 5 اروپا را کسب کرده و بعبارتی در این محصول خودروساز سوئدی میزان انتشار گاز آلاینده اکسید نیتروژن در هوا چیزی در حدود 40 درصد کاهش یافته است. داشتن چنین امتیاز ارزشمندی باعث شده است ولوو FH16 از نظر زیست محیطی به کشنده دوستدار محیط زیست تبدیل شود. علاوه بر این موتور این کشنده اروپایی پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته، به گونه ای که ضمن افزایش 40 درصدی نیرو و گشتاور تولیدی توسط موتور، به میزان 40درصد از آلایندگی کم شده است.

 

 

ولوو

صدای ولوو FH16

از طرفی سر و صدای کم تر هنگام توقف و در جا کار کردن موتور از دیگر ویژگی های منحصر به فردی است که در این محصول استراتژیک شرکت ولوو به چشم می خورد. هنگامی که ولوو FH16 به حالت توقف و درجا کار می کند، صدایی که از آن شنیده می شود به میزان دو دسی بل در مقایسه با مدل قبلی کاهش یافته است. این ویژگی به کمک تکنولوژی Pre-Injection به دست آمده است. به این صورت که با تزریق مقدار کمی سوخت به داخل سیلندر، یک توالی احتراق شکل می گیرد که باعث کاهش میزان صدا تولیدی می شود.

در عین حال سیستم جدید عملیات پاک سازی گاز اگزوز از دیگر قابلیت های این محصول پرقدرت ولوو است. از آن جا که این سیستم، جریان شدیدتری از گاز یا دود را ایجاد می کند، ازاین رو فشار معکوس کاهش یافته و افت توان به حداقل می رسد. این محصول همانند دیگر محصولات قبلی ولوو  از یک مبدل کاتالیستی انتخابی جهت حذف یا کاهش موثر میزان آلایندگی گازهای خروجی از اگزوز استفاده شده است.

ویژگی های متفاوت ولوو FH16

کشنده پرقدرت ولوو FH16 به مکانیسم جدیدی تحت عنوان EPG یا Electronically Controlled Exhaust Brake مجهز شده  که طی آن به محض این که راننده به قصد کاهش سرعت، ترمز می گیرد، به طور هم زمان، دهانه خروج دود از منیفولد اگزوز نیز بسته می شود و ضمن ایجاد یک نیروی منفی ناشی از فشار دود اگزوز در داخل سیلندر موتور، سرعت حرکت پیستون ها کاهش یافته و در نهایت، سرعت موتور کم می شود و سرانجام به توقف کامیون می انجامد.

کارشناسان شرکت ولوو معتقدند، سالی یک بار یا به ازای هر 100,000 کیلومتر رانندگی باید روغن موتور این خودروی سنگین را تعویض کرد.

پیش از این شرکت سایپا دیزل به منظور ساماندهي به خلاء موجود در حوزه حمل و نقل فوق سنگين كشور و نياز فعالان اين بخش به محصولات بوژي كش، برنامه توليد و عرضه کشنده ولوو FH16 را در دستور كار خود توليد خود قرار داده است.

4.6 از 5 رای

دیدگاه شما چیست؟