اخبار خودرو ایران
در گزارش انجمن تولیدکنندگان خودرو اروپا مطرح شده است

صعود 8 پله ای ایران و تصاحب سکوی یازدهمین تولید کننده بزرگ خودرو

شنبه - ۶ اسفند ۱۴۰۱
خواندن 5 دقیقه
صعود 9 پله ایران در تولید خودرو سواری در سال 2022 (1)

صنعت خودروسازی ایران با ارتقا هشت پله ای نسبت به سال 2021، حال در جایگاه یازدهمین تولید کننده بزرگ در زمینه تولید خودروهای سواری قرار دارد. هر ساله انجمن تولید کنندگان خودرو اروپا گزارشی از میزان تولید و درخواست خرید و فروش خودرو در کشورهای مختلف را گردآوری می کند که در گزارشی که به تازگی بازه 12 ماهه سال 2022 را پایش می کند اشاره کرده که ایران توانسته از جایگاه نوزدهم در سال 2021 به جایگاه یازدهم در سال 2022 صعود کند.

در این گزارش آمده که در سال 2022 بیش از 68 میلیون دستگاه خودرو سواری در سراسر دنیا تولید شده که از نظر تیراژ رشد 7.9 درصدی را نسبت به سال 2021 تجربه کرده است. این در حالیست که در سال 2021 در سراسر دنیا حدود 63 میلیون و 200 هزار دستگاه خودرو تولید شده بود.

در این بین به تولید خودروهای سواری در ایران نیز اشاره شده که رشد چشمگیری را در سال 2022 (دی ماه سال 1400 تا دی ماه سال 1401) داشته است. به سبب همین رشد، صنعت خودروسازی ایران توانسته یک صعود هشت پله ای را در سال 2022 در زمینه تولید نسبت به سال 2021 تجربه کند. طبق گزارش منتشر شده توسط انجمن تولید کنندگان خودرو اروپا، صنعت خودروسازی ایران در سال 2021 تعداد 979 هزار و 969 دستگاه خودرو تولید کرده بود. این در حالیست که در سال 2022 در ایران یک میلیون و 85 هزار و 859 دستگاه خودرو تولید شده که رشدی 10.8 درصدی را نسبت به سال 2021 داشته است.

صعود 9 پله ایران در تولید خودرو سواری در سال 2022 (1)

بدین ترتیب رشد تیراژ تولید در صنعت خودروسازی ایران در بخش خودروهای سواری از میانگین رشد تولید صنعت خودروسازی دنیا که 7.9 درصد در سال 2022 گزارش شده بود بیشتر است. ایران با تولید یک میلیون و 85 هزار دستگاه خودرو سواری در سال 2022 سهمی در حدود 1.6 درصد از کل خودروهای سواری تولید شده در سال 2022 را به خود اختصاص داده است.

لازم به ذکر است که این نخستین بار بوده که پس از دور جدید تحریم های آمریکا، صنعت خودرو ایران توانسته در زمینه تولید از مرز یک میلیون دستگاه عبور کند. همچنین اشاره به این نکته هم الزامیست که اکنون عمده خودروهایی که در ایران تولید می شوند، محصولات تولیدی بوده و بخش کوچکی از صنعت خودرو در ایران به خودروهای مونتاژی اختصاص دارد. این در حالیست که در گذشته و پیش از تحریم ها که مجموع تولید خودروهای سواری در ایران فراتر از یک میلیون دستگاه بود، سهم خودروهای مونتاژی از این تیراژ چندین برابر بود. این نشان دهنده رشد صنعت خودروسازی ایران و خودکفایی این صنعت در بخش تولید و داخلی سازی بوده که در سخت ترین شرایط تحریم توانسته اند ضمن خودکفایی در تولید محصول و داخلی سازی، تیراژ تولید خودرو را در ایران افزایش دهند.

صعود 9 پله ایران در تولید خودرو سواری در سال 2022 (1)

لازم به ذکر است که ایران در سال 2022 موفق شده که بیشتر از فرانسه با تولید 940 هزار دستگاهی، اسلوواکی با تولید 964 هزار دستگاهی، رومانی با تولید 507 هزار دستگاه و ایتالیا با تولید 476 هزار دستگاه خودرو تولید کند. لازم به ذکر است به جز آلمان که رشد 13.2 درصدی را در تولید خودروهای سواری داشته و همچنین رومانی که رشد 20.6 درصدی را داشته، هیچ کشور اروپایی دیگری رشد دو رقمی در زمینه افزایش تیراژ تولید خودروی سواری نداشته است. نزدیکترین کشور در زمینه رشد تیراژ تولید به ایران که رشد 10.8 درصدی داشته، کشور فرانسه بوده که با وجود رشد 10.3 درصدی تولید سواری، تیراژ آن به 940 هزار دستگاه رسیده است.

در مقیاس جهانی هم ایران از نظر میزان رشد تولید خودرو سواری عملکرد بسیار خوبی را داشته است. چین با رشد 11.7 درصدی در تولید سواری نسبت به سال 2021 جایگاه اول را به خود اختصاص داده است. در اروپا هم به صورت میانگین رشد تولید خودروهای سواری 7.1 درصد بوده است. آمریکا هم رشد تولید 11.7 درصدی را در سال 2022 تجربه کرده که پس از کل کشورهای اروپایی قرار دارد. در این میان نباید از رشد زیاد تولید خودروی سواری در هند در سال 2022 غافل شد که افزایش 21.6 درصدی را تجربه کرده و در این لیست که بر اساس منطقه ای تنظیم شده و کل کشورهای اروپایی در یک نمودار هستند جایگاه پنجم را به خود اختصاص داده است.

صعود 9 پله ایران در تولید خودرو سواری در سال 2022 (1)

حال که صحبت از تیراژ تولید شد ذکر این نکته الزامیست که در گذشته آمار تولید خودروهای ناقص نیز در آمار کلی تولید خودرو محاسبه می شد. این در حالیست که خودروهای ناقص یک کالای در حال تولید بوده و نباید آن را جزو آمار تولید لحاظ کرد. در سال جاری ایران خودرو به عنوان بزرگترین خودروساز ایران و خاورمیانه از خرداد ماه تولید خودرو به صورت ناقص را برای همیشه متوقف کرد و تولید 100 درصد عبور مستقیم در این شرکت پایه ریزی شد. این موضوع ضمن اینکه هزینه های تولید و جاری شرکت را کاهش داد، به روانسازی خطوط تولید نیز کمک شایانی کرد و زمینه ساز رشد تولید ایران خودرو شده است. با توجه به اینکه این اقدام در اواسط سال 2022 به ثمر نشسته، در همین 6 ماه هم ثمره آن در رشد تولید 10.8 درصدی تولید خودرو سواری در ایران نمود پیدا کرده است. بدین ترتیب گروه صنعتی ایران خودرو به عنوان بزرگترین خودروساز ایران و خاورمیانه نقش بسیار کلیدی و مهمی در جهش هشت پله ای ایران در تولید خودروی سواری و تصاحب سکوی یازدهمین کشور تولید کننده خودرو سواری را داشته است. ایران خودرو در سال جاری با تحقق تولید عبور مستقیم توانست گلوگاه های تولید را شناسایی و برای برطرف کردن آنها سرمایه گذاری کند. ضمن اینکه قراردادهای خود را با قطعه سازان و زنجیره تامین بازنگری کرد تا بتواند عملا جهش تولید را محقق کند. در بهمن ماه سال جاری در ایران خودرو بیش از 65 هزار دستگاه خودرو تولید شده که این رکورد در 5 سال گذشته بی سابقه است. ضمن اینکه مدیرعامل ایران خودرو اظهار کرده که در سال 1402 گروه صنعتی ایران خودرو رکورد تولید در تمامی ادوار را خواهد شکست. با توجه به فضای رقابتی حاکم بر صنعت خودرو، یقینا دیگر خودروسازان کشور هم در سال جاری و هم در آینده رشد تولید خواهند داشت و در این صورت یقینا شاهد بهبود جایگاه صنعت خودروسازی ایران هم در زمینه تولید خودروهای سواری و هم تجاری در پایان سال 2023 خواهیم بود.

با توجه به هدفگذاری ایران خودرو برای تولید 900 هزار دستگاه خودرو در سال آینده 1402 (2023)، یقینا شاهد افزایش حجم تولید در صنعت خودروسازی ایران خواهیم بود. حال باید صبر کرد و منتظر ماند

4.8 از 5 رای

دیدگاه شما چیست؟