خودرو های پاک
بازیافت یا ورود به کارهای معدنی؟

راه افزایش محبوبیت خودروهای الکتریکی از دید ب‌ام‌و

شنبه - ۱۰ خرداد ۱۳۹۹
خواندن 3 دقیقه
battery pack price reduction

با وجود اینکه در سال‌های اخیر خودروهای الکتریکی به مراتب نسبت به گذشته پرتقاضاتر شده‌اند، اما همچنان موارد زیادی مشتری را از خرید این خودروهای پاک و کم هزینه منصرف می‌کند. به اعتقاد بسیاری پایین آوردن و کاهش قیمت مواد اولیه برای تولید پیشرانه‌های الکتریکی، موجب افزایش میل مشتری برای خرید چنین خودروهایی می‌شود.

به گزارش خودرونویس، برای پایین آمدن قیمت تمام شده مواد خام برای تولید یک خودروی الکتریکی برای یک خودروساز، این کمپانی باید با بیزینس‌های معدنی و امر استخراج عناصر مهم دست و پنجه نرم کند. البته بسیاری دیگر هم معتقد هستند که بازیافت باتری‌های از رده خارج شده خودروهای الکتریکی نیز می‌تواند کمک زیادی به پایین نگه داشتن قیمت این عنصر کلیدی خودروهای برقی بکند.

 

کاهش قیمت باتری راه اصلی افزایش فروش خودروهای الکتریکی

جدا از اینکه کدام یک از این دو راه پیشنهادی در پایین آوردن قیمت باتری خودروهای الکتریکی موثرتر است، ب‌ام‌و اظهار کرده که با کاهش قیمت باتری، تقاضای مشتری برای خرید خودروهای الکتریکی رشد چشمگیری خواهد داشت.

از دید بسیاری پایین آوردن قیمت باتری موضوعی ساده است، چون تنها به یک قطعه از خودروهای الکتریکی مربوط می‌شود. اما بسیاری هم معتقدند این امری پیچیده و زمانبر است، چراکه باتری یک خودروی الکتریکی تقریبا 50 درصد قیمت تمام شده آن محصول را به خود اختصاص داده است. بدین ترتیب هرگونه کاهش قیمتی در زمینه باتری، مستقیما منجر به کاهش سریع قیمت تمام شده خودرو شده و به موجب آن خودروهای الکتریکی در دسترس‌تر و مقرون به صرفه‌تر می‌شوند.

 

مشکل اصلی اینجاست که باتری خودروهای الکتریکی بسیار گران قیمت است. ب‌ام‌و اظهار داشته که مواد خام حدود 80 درصد قیمت تمام شده در باتری را شامل می‌شوند و 20 درصد باقی مانده به هزینه‌های ناشی از آزمایشگاه و سایر مواد مصرفی مربوط می‌شود. این کمپانی پس از محاسبات دقیق اظهار کرد که مواد معدنی و خام دقیقا 79 درصد از قیمت تمام شده پک باتری محصولات الکتریکی این کمپانی را به خود اختصاص داده‌اند که درصد بسیار بالایی است.

 

راه اصلی کاهش قیمت باتری

تنها راه کاهش قیمت تمام شده باتری‌ها، تلاش برای کم کردن قیمت مواد اولیه معدنی به کار رفته در تولید این پک‌های باتری نیست. بلکه به لطف تحقیقات جدید می‌توان سلول‌های جدیدی را توسعه داد که در ساخت آن‌ها از مواد اولیه ارزان‌تر و بهینه‌تری استفاده شده باشد. یکی از امیدوارکننده‌ترین جایگزین‌ها برای باتری‌های لیتیوم یونی، باتری‌های لیتیوم سولفوری و باتری‌های جامد خشک هستند. اما مشکل اصلی اینجاست که تحقیق و جمع‌آوری اطلاعات در این مورد زمان بسیار زیادی لازم دارد و نیازمند هزینه گزافی است.

 

هر کیووات ساعت، 100 دلار!

پک باتری خودروهای الکتریکی به قدری گران است که قیمت آن با بسیاری از خودروهای درونسوز برابری می‌کند. در سال 2013 ب‌ام‌و اظهار کرده بود که هر کیلووات ساعت ظرفیت باتری خودروهای الکتریکی ارزشی معادل 100 دلار دارد و به گفته خودروسازان این رقم امروز هم معتبر است. به عنوان مثال اگر ظرفیت پک باتری خودرویی 90 کیلووات ساعت باشد، ارزش پک باتری آن چیزی در حدود 9 هزار دلار است. با این مبلغ می‌توان یک خودروهای کارکرده درونسوز خریداری کرد!

 

بدین ترتیب خودروسازان ملزم هستند چه از طریق ایجاد راهی جدید برای دستیابی به مواد اولیه برای تولید باتری و چه از طریق ابداع فرمول شیمیایی تازه برای تولید باتری ارزان‌تر، قیمت پک باتری خودروهای الکتریکی را کاهش دهند. بدین ترتیب با کاهش قیمت هر کیلووات ساعت باتری، قیمت تمام شده خودروهای الکتریکی نیز کاهش می‌یابد و مشتریان بیشتری برای خرید چنین خودروهایی از خود تمایل نشان خواهند داد.

 

امیدواریم که ب‌ام‌و و سایر خودروسازان الکتریکی این موضوع را مد نظر داشته باشند که تعویض باتری خودروهای الکتریکی نیز باید مقرون به صرفه باشد. به عبارت دیگر هیچ کسی دوست ندارد مالک خودرویی باشد که ارزش آن پس از پنج سال به صفر برسد؛ چراکه پس از پنج سال ارزش پک باتری جدید برای یک خودروی الکتریکی از ارزش آن خودرو به مراتب بیشتر است!

5 از 1 رای

دیدگاه شما چیست؟