تحقق جهش توليد در بزرگ‌ترين و پيشرفته‌ترين قطعه‌ساز کشور

کروز پیشتاز داخلی سازی قطعات در کشور

یکشنبه - ۲۶ مرداد ۱۳۹۹
خواندن 4 دقیقه
کروز

در سال جهش توليد خانواده 12هزار نفري کروز در صدد است  با افزايش بيش از 40 درصدي و متناسب با افزايش تيراژ خودروسازان،  همراه با  ارتقاي کيفيت محصولات،  توليد خود را نسبت به سال گذشته افزايش دهد.

به گزارش خودرونویس، نامگذاري امسال به نام جهش توليد آن هم پس از سال رونق توليد، بدان مفهوم است که قاعدتا موانع توليد در سال رونق توليد رفع شده و امسال توليدکنندگان بايد با خيالي آسوده نرخ توليد را افزايش دهند. اين موضوع علاوه بر افزايش حجم توليد ناخالص کشور که طبيعتا باعث افزايش درآمدهاي غيرنفتي و در نتيجه بهتر شدن اوضاع اقتصادي کشور مي‌شود، رفع مهمترين عامل افزايش قيمت‌ها در بازار يعني فاصله معنادار ميان عرضه و تقاضاي کالاها به ويژه خودرو را به دنبال خواهد داشت.

با وجودي که صنعت خودرو ايران يکي از نخستين اهداف تحريم‌هاي ناجوانمردانه بين‌المللي بود، اما نشان داد که نه تنها اين فشارها موجب توقف فعاليت اين صنعت نمي‌شود بلکه با تلاش فعالان اين حوزه پيشرفت‌هاي چشمگيري نيز حاصل شده است.

از پيشرفت‌هاي آن مي‌توان به حرکت جهادگران شرکت صنايع توليدي کروز در بومي‌سازي قطعات خودرو اشاره کرد که با وجود تحريم‌ها در سال رونق توليد کمر به بومي‌سازي قطعات خودرو بست و حالا در سال «جهش توليد» ظرفيت‌هاي خود را افزايش داده است. بزرگ‌ترين و پيشرفته‌ترين قطعه‌ساز کشور با تاسي از فرمايش‌هاي مقام معظم انقلاب در تحقق شعار سال 99 که با عنوان «جهش توليد» نامگذاري شده، اهتمام خود را به کار گرفت تا گام‌هاي موثري در تحقق اين شعار بردارد و بومي‌سازي 3هزار قطعه همراه با ارتقاي کيفيت از جمله اين گام‌ها بوده است.

شرکت‌هاي خودروساز بيش از آنکه همت خود را روي توليد محصولات جديد که تامين قطعات آنها وابستگي بيشتري به منابع خارج از کشور دارد معطوف کنند، بايد ظرفيت بيشتر خطوط توليد خود را به خودروهايي اختصاص دهند که از عمق ساخت داخل بيشتري برخوردار است. تخصيص ظرفيت خطوط توليد خودروسازان به توليد خودروهايي که وابستگي کمتري به قطعه سازان خارجي دارند، استراتژي هوشمندانه‌اي براي سالي است که به‌نام جهش توليد نامگذاري شده است. برهمين اساس کروز با ارتقاي کيفيت محصولات خود توانست با همکاري مهندسان توانمند داخلي و استفاده از توان شرکت‌هاي دانش بنيان و نخبگان کشور داخلي‌سازي قطعات خودرو در 16 دسته محصول را دنبال کند و به هدف نهايي که حفظ توليد و اشتغال در کشور است جامه عمل بپوشاند.

 

اشتغالزايی در راستای تحقق جهش توليد

شرکت کروز که هم‌اکنون با بيش از 12 هزار نيروي کار در کشور پيشتاز داخلي‌سازي است، چندي پيش در فراخواني عمومي ‌از علاقه‌مندان جهت همکاري دعوت به ارسال رزومه کرد که با استقبال خوبي همراه شد و به منظور تامين نيروي‌انساني موردنياز خود در زمينه پژوهشي و مشاغل تکنسين و اپراتور خط توليد، تعداد 1000 نفر را طي 4 ماه گذشته جذب کرد.

 

ايجاد بزرگ‌ترين مرکز طراحی قطعات خودرو

کروز بزرگ‌ترين مرکز طراحي قطعات خودرو با بهترين دستگاه‌هاي طراحي را ايجاد و تجهيز کرده که حاصل آن سبب ارتقاي توليدات داخلي قطعات کشور مي‌شود. اين شرکت براي داخلي‌سازي قطعات هزينه‌هاي فراوان و سرمايه‌گذاري بالايي کرده و حتي از سوي کساني که در واردات سهم بالايي دارند، مورد هجمه‌هاي فراواني قرار گرفته، ولي در اين راه استوار مانده و براي داخلي‌سازي قطعات با کيفيت هميشه آماده است. کروز طراحي قطعات را از مرحله مهندسي معکوس آغاز کرد و امروز توان آن را دارد براساس درخواست خودروساز، همگام با هر سطح از تکنولوژي روز دنيا، سيستم‌هاي داخلي خودرو را از ابتدا طراحي کند.

 

همکاری با نخبگان کشور

بزرگ‌ترين قطعه‌ساز کشور به اين موضوع اعتقاد دارد كه همكاري بين صنعت و دانشگاه‌ها بايد تقويت شود و در اين راستا از سال گذشته همکاري با دانشگاه‌ها را آغاز کرد و توانست با همکاري جوانان نخبه و دانشگاهي، قطعات استراتژيک و‌هايتک خودرو را به خودکفايي برساند.

اين شرکت با حضور موثر در اقتصاد مقاومتي و در شرايطي که وزارت صمت توجه ويژه به توسعه ساخت داخل در صنعت قطعه‌سازي با هدف کاهش واردات و ارزبري دارد، سعي در رسيدن به خودکفايي کامل در اين صنعت را دارد که در حال حاضر 50 پروژه با دانشگاه‌هاي معتبر کشور از جمله شريف، تهران و اميرکبير در حال انجام است و تاکنون توانسته 3000 قطعه از قطعات موردنياز خطوط توليد خودروسازان را که در گذشته از خارج از کشور تامين مي‌شد، با عمق ساخت داخل و دانش مهندسان و نخبگان اين شرکت بومي‌سازي کند.

کروز براي ارتقاي دانش فني، کاهش هزينه‌هاي توليد، ‌افزايش بهره‌وري و… حدود 40 نفر از دانشجويان دانشگاه‌هاي مذکور را در واحد تحقيق و توسعه خود مستقر کرده که در آينده با گذراندن واحدهاي آموزشي مي‌توانند جذب اين واحد شوند. از آنجا که با تكيه بر توان جامعه دانشگاهي خيلي راحت‌تر مي‌توان مشكلات به وجود آمده از تحريم‌ها را بي‌اثر كرد جذب نخبگان در کروز همچنان ادامه دارد.

 

چشم‌انداز کروز در سال جهش توليد

خانواده 12هزار نفري کروز سعي دارد تا در سال‌جاري با افزايش بيش از 40 درصدي و متناسب با افزايش تيراژ خودروسازان، توليد خود را نسبت به سال گذشته افزايش دهد و در اين راستا تمهيدات لازم براي تحقق آن، تامين مواد اوليه و اجزاي موردنياز جهت توليد در دستور کار قرار داده است. علاوه بر افزايش تيراژ، توليد انبوه ACU بومي‌سازي شده، افزايش عمق خودکفايي در کيسه‌هاي ايربگ سرنشين و راننده، قطعات ترمز، ECU خودروهاي گازسوز و چندين پروژه ديگر با همکاري دانشگاه‌هاي مطرح کشور در دست اقدام دارد.

امسال قرار است تا خودروهاي شاهين و سايناي 99 از خانواده سايپا و رانا پلاس از محصولات ايران‌خودرو به بازار عرضه شود و در اين راستا توسعه محصول دسته سيم، ECU، قطعات شبکه الکترونيک و برق خودرو از قبيل جلو آمپر، سوئيچ بانک، ست کامل چراغ‌هاي جلو و عقب، قطعات تزئيني، مجموعه قطعات ايربگ و غربيلک فرمان، قطعات ترمز و… از اولويت‌هاي کروز در سال 99 است و براي دستيابي به اهداف، نسبت به تدوين برنامه‌ها در راستاي توليد انبوه اين قطعات اقدام شده است.

5 از 2 رای

دیدگاه شما چیست؟