طرح مشترکی برای ساماندهی بازار خودرو

چهارشنبه - ۳۰ مهر ۱۳۹۹
خواندن 3 دقیقه
صنعت خودرو ایران

وزیر صمت، از طرح مشترک این وزارتخانه با کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی برای ساماندهی بازار خودرو خبر داد.

به گزارش خودرونویس، علیرضا رزم حسینی پس از نشست مشترک با کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران افزود: یکی از مسایلی که در این جلسه، مطرح شد موضوع خودرو بود و در این جلسه مقرر شد تا کارگروهی مشترک بین وزارت صمت و کمیسیون صنایع تشکیل شود تا در موضوع مشخص مثل خودرو، ورود کند.

وی با بیان اینکه خودرو یکی از موضوعات مهم و مورد توجه مردم است، گفت: یکی از مشکلات اصلی صنعت خودروی ما، انحصار دو شرکت دولتی است و این انحصار باعث شده تا کیفیت پایین و قیمت‌ها نامناسب باشد که باید این انحصار شکسته شود.

رزم حسینی با بیان اینکه در این جلسه به نقاط مشترک خوبی در حوزه خودرو رسیدیم، افزود: با طرح مشترکی که دولت و مجلس در حوزه خودرو دنبال خواهند کرد امیدواریم وضعیت بازار خودرو، بهتر شود و از این شرایط نابسامانی که دارد، خارج شود.

وی اضافه کرد: یکی از برنامه‌های کلی این است که به سمت رقابتی شدن خودروسازی برویم و شرکت‌هایی که توانمند هستند به این صنعت ورود کنند تا انحصار شکسته شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه یکی دیگر از موضوعات مطرح شده در نشست مشترک با کمیسیون صنایع مجلس موضوع فولاد بود، گفت: در حوزه فولاد، خوشبختانه تولید به اندازه کافی است، اما متاسفانه در چند وقت گذشته، دلالان و واسطه‌هایی که بین تولیدکنندگان و بازار وجود داشته اند موجب افزایش قیمت‌ها شده اند.

رزم حسینی افزود: سیاست ما حمایت از افزایش تولید و حذف دلالان از بازار فولاد است.

وی با اذعان به اینکه متاسفانه هم اکنون قیمت درب کارخانه تا کف بازار تفاوت زیادی دارد، گفت: به سبب اینکه دلالان و برخی واسطه‌های مالی بخشی از نقدینگی موجود را به بازار فولاد تزریق کرده اند باعث نابسامانی در این بازار شده اند و وزارت صمت تصمیم دارد با درایت و مدیریت بازار و البته نه دخالت در آن تعادل را به این بازار برگرداند.

رزم حسینی با بیان اینکه هم اکنون طرح مشترکی در وزارت صمت و کمیسیون صنایع مجلس در حال نهایی شدن است، افزود: کاهش قیمت فولاد در بازار، بر روی هزینه تمام شده دیگر کالا‌ها نیز تاثیر خواهد گذاشت و ان شاء الله شاهد کاهش قیمت در دیگر محصولات نیز خواهیم بود.

وی به موضوع واردات و مدیریت تامین و توزیع کالا‌های اساسی در حوزه کشاورزی نیز اشاره کرد و ادامه داد: طبق هماهنگی خوبی که با دوستانمان در وزارت جهاد داشته ایم مقرر شده تا از این پس مدیریت واردات، تامین و توزیع همه محصولات کشاورزی به وزارت جهاد واگذار شود و ما نیز در این زمینه به آن‌ها کمک خواهیم کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه هماهنگی‌های خوبی با بانک مرکزی درخصوص تهاتر کالا انجام شده است، گفت: به زودی نشست مشترکی با رئیس کل بانک مرکزی و معاونان این بانک خواهیم داشت که هماهنگی‌های لازم در حوزه واردات و صادرات و همچنین تهاتر کالا انجام خواهد شد.

رزم حسینی به نشست دیگری با حضور وزیر نفت اشاره کرد و افزود: برای حل مشکل مواد اولیه کارخانه‌ها و رونق صادرات و حل برخی مشکلات واحد‌های تولیدی، جلسه مشترکی نیز با وزیر نفت خواهیم داشت تا بتوانیم این مشکلات را با همکاری همدیگر رفع کنیم.

وی به تصمیم مهم وزارت صمت در حوزه معدن اشاره کرد و گفت: همانطور که در روز رای اعتماد قول دادم به این قول عمل شد و ابلاغیه‌ای صادر کردیم تا معادن محبوس تعیین تکلیف شود.

رزم حسینی افزود: هم اکنون حدود ۱۳ هزار پهنه معدنی و معدن محبوس داریم که مجوز گرفته اند، اما به هر دلیلی ۱۰ تا ۱۵ سال مورد بهره برداری قرار نگرفته اند و گرفتار عده‌ای شده اند که نتوانسته مورد بهره برداری قرار گیرد.

وی اضافه کرد: به این معادن ابلاغ شده ظرف سه ماه فرصت دارند مجددا آن‌ها را فعال کنند و اگر در مدت تعیین شده فعال نشوند طبق قانون، مجوز آن‌ها باطل شده و مجددا مزایده برگزار می‌شود تا این معادن به افراد دارای اهلیت و توانایی واگذار شود و فرصت جدیدی برای اشتغال زایی و ایجاد درآمد برای کشور بوجود آید.

وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص قیمت گذاری برخی کالا‌ها در بورس کالا هم گفت: هدف ما از این سیاست، متعادل کردن قیمت هاست، چون معتقدیم اکنون قیمت‌ها عادلانه نیست و با اجرای این سیاست می‌توان تعادل را به قیمت‌ها بازگرداند.

رزم حسینی با بیان اینکه نمی‌دانم چه منافعی وجود دارد که برخی‌ها با این سیاست مخالفت می‌کنند، افزود: دولت به دنبال مداخله در بازار نیست بلکه می‌خواهد آن را مدیریت کند بنابراین تلاش داریم کالا‌هایی که با مواداولیه ارزان داخلی و انرژی ارزان تولید می‌شود با سود معقولی به دست مصرف کننده نهایی برسد تا در نهایت شاهد کاهش قیمت‌ها در کف بازار نیز باشیم.

5 از 1 رای

دیدگاه شما چیست؟