اخبار خودرو جهان
همزاد اسیووی پیکاپ هایلوکس

نسخه 2021 تویوتا فورچونر معرفی شد

سه شنبه - ۲۰ خرداد ۱۳۹۹
خواندن 3 دقیقه
تویوتا فورچونر 2021

فورچونر نام یک اسیووی آفرودی سایز متوسط با عملکرد رضایت بخش از کمپانی تویوتا بوده که در برخی از بازارهای جهانی از سال 2004 در حال عرضه است. نسل دوم این خودرو از سال 2015 تا به امروز در حال عرضه بوده و که هدف اصلی تویوتا از عرضه آن تسخیر بازار اسیووی در استرالیا و تایلند بوده است. لازم به ذکر است که فورچونر از پلتفرم مشترکی با پیکاپ محبوب و پرطرفدار هایلوکس بهره می برد.

به گزارش خودرونویس، با توجه به اینکه تویوتا مدتی پیش نسخه فیس لیفت همزاد پیکاپ فورچونر یعنی هایلوکس را معرفی کرده، حال نوبت آن رسیده که آرایشی تازه روی چهره سالخورده فورچونر پیاده کند.

تویوتا فورچونر فیس لیفت

مشخصات فنی

درست همانند پیکاپ هایلوکس، تویوتا یک پیشرانه دیزلی قدرتمندتر نسبت به نمونه نصب شده روی نسخه پیشین، برای فورچونر 2021 انتخاب کرده است. این پیشرانه دیزلی حجمی معادل 2.8 لیتر داشته و به سیستم توربوشارژ مجهز شده است. به مدد سیستم پرخوران بیشینه قدرت تولیدی این نیروگاه دیزلی به 201 اسب بخار و بیشینه گشتاور تولیدی آن به 500 نیوتن متر رسیده است.

بدین ترتیب این پیشرانه دیزلی حدود 27 اسب بخار قدرت و 50 نیوتن متر گشتاور بیشتری نسبت به نیروگاه 2.4 لیتری دیزلی پایه فورچونر که روی نسخه پیش از فیس لیفت هم نصب بوده، تولید می کند.

نمای عقب تویوتا فورچونر

قدرتمندتر و بهینه تر

این پیشرانه دیزلی جدید ضمن تولید قدرت و گشتاور بیشتر نسبت به نمونه 2.4 لیتری قدیمی، حدود 17 درصد مصرف سوخت کمتری هم دارد که دلیل آن خنک کنندگی بهتر آن نسبت به پیشرانه قدیمی دیزلی فورچونر است. یکی از مزایای دیگر تویوتا فورچونر 2021 نسبت به مدل پیشین خود افزایش ظرفیت یدک کشی است؛ چراکه حال این اسیووی سایز متوسط قادر به کشیدن جسمی با بیشینه وزن 3100 کیلوگرم است که نسبت به مدل پیشین خود ارتقای 300 کیلوگرمی داشته است.

 

سایر پیشرانه های قابل نصب برای فورچونر

البته بسته به بازاری که فورچونر در آن عرضه می شود، تویوتا یک نسخه ضعیف تر از پیشرانه 2.4 لیتری دیزلی این خودرو را نیز روی این اسیووی نصب می کند. این پیشرانه 2.4 لیتری ضعیف سازی شده قادر به تولید بیشینه قدرت 148 اسب بخار و بیشینه گشتاور 400 نیوتن متر است.

 

جدا از نوع پیشرانه نصب شده روی فورچونر، مشتری قادر است که این اسیووی را به صورت عقب محرک یا تمام چرخ محرک در تایلند و استرالیا سفارش دهد. مضاف بر آن تویوتا برای نسخه به روزرسانی شده فورچونر تنها یک جعبه دنده شش سرعته خودکار را به منظور انتقال نیرو به چرخ ها تدارک دیده است.

 

تغییرات اعمال شده نسبت به مدل پیشین

از آنجایی که فورچونر 2021 یک فیس لیفت میان دوره ای نسبت به مدل پیشین بوده، پس طبیعی است که تغییرات اعمال شده در استایل ظاهری آن به تغییر دیزاین چراغ های LED جلو و عقب و همچنین تغییر استایل سپر جلو و عقب محدود شود.

فورچونر عرضه شده در بازار تایلند دارای یک نسخه ویژه به نام Legender بوده که تجهیزات ایمنی و رفاهی نصب شده به صورت استاندارد برای آن نسبت به نمونه نصب شده در سایر بازارهای جهانی از جمله استرالیا بیشتر است. وجه تمایز این نسخه ویژه فورچونر با سایر نسخه ها تریم دو رنگ ظاهری و همچنین رینگ های آلیاژی 20 اینچی است. مضاف بر آن سایز نمایشگر سیستم سرگرمی در میان داشبورد نیز با یک اینچ افزایش به هشت اینچی رسیده و حال از درگاه اندروید اتو و اپل کار پلی پشتیبانی می کند.

کابین تویوتا فورچونر

شعبه تایلند تویوتا از هم اکنون پیش فروش فورچونر را آغاز کرده و قصد دارد آن را از ماه جاری به مشتریان تحویل دهد. البته افرادی که نسخه Legender را سفارش داده اند باید تا ماه آگوست برای تحویل خودرو صبر کنند.

5 از 1 رای

دیدگاه شما چیست؟