اخبار خودرو ایران
در پاسخ به سوال خودرونویس مطرح شد

آرین دیزل برای سهم 40 درصدی بازار خیز برداشت

سه شنبه - ۲۲ اسفند ۱۴۰۲
خواندن 3 دقیقه

مدیرعامل آرین دیزل اعلام کرد: با توجه به چشم انداز تولید 10 هزار دستگاه کامیونت در سال 1403، این شرکت با برنامه ریزی برای تولید حدود چهار هزار دستگاه در سال 1403 سهم 40 درصدی از بازار این محصولات را به خود اختصاص دهد.

مدیرعامل آرین دیزل اعلام کرد: با توجه به چشم انداز تولید 10 هزار دستگاه کامیونت در سال 1403، این شرکت با برنامه ریزی برای تولید حدود چهار هزار دستگاه در سال 1403 سهم 40 درصدی از بازار این محصولات را به خود اختصاص دهد.

به گزارش خودرونویس، سعید محمودی با بیان این مطلب در جمع خبرنگاران افزود: این شرکت توانسته است تا پایان بهمن ماه سال جاری با تولید سه هزار و 256 دستگاه انواع کامیونت، کامیون و کشنده رشد 68 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل را تجربه کند و در حال حاضر کامیونت شش تن JAC این شرکت به عنوان یکی از محصولات محبوب در بازار خودروهای کار و تجاری ایران شناخته می شود.

وی با اشاره به توسعه زیرساخت های تولید برای افزایش تیراژ محصول در سال آینده افزود: هدفگذاری این مجموعه عرضه محصول با کیفیت و ارائه خدمات پس از فروش گسترده در تمام نقاط کشور بوده و همین امر زمینه ساز افزایش اعتماد بازار و به تبع آن افزایش سهم این شرکت بوده است.

محمودی افزود: به رغم وجود چالش های فراوان و نوسان های پی در پی نرخ ارز سال 1402 یک نقطه عطف در تاریخ فعالیت های این شرکت محسوب می شود و توانستیم به تمام اهداف و برنامه های خود را محقق کرده  و حتی در بسیاری از موارد جلوتر از برنامه حرکت کنیم.

مدیرعامل شرکت آرین دیزل با ابراز امیدواری نسبت به  تحویل کامیون ۱۲ تن طی شش ماهه نخست سال آینده تصریح کرد: با توجه به برنامه ریزی های انجام شده مطمئنا این محصول سهم خوبی را از بازار کسب خواهد کرد‌.

وی با بیان اینکه شرکت آرین دیزل در سال جاری سهم 24 درصدی از بازار کامیونت را به خود اختصاص داده است، افزود: سال آینده نیز با تکمیل سبد کالایی این روند ادامه خواهد داشت و امیدواریم بتوانیم رکورد جدیدی را در زمینه تولید و عرضه انواع کامیونت به ثبت برسانیم.

وی در ادامه با بیان اینکه در حوزه خودروهای باری نیازی به واردات نداریم افزود: اما اگر اراده دستگاههای اجرایی بر نوسازی ناوگان استوار است می بایست برای جایگزینی خودروهای فرسوده باید به متقاضیان تسهیلات تشویقی مناسب پرداخت شود.

محمودی در خصوص واردات خودرو‌های کارکرده تجاری گفت: در سال قبل واردکنندگان می‌توانستند خودرو‌های تجاری اروپایی با حداکثر ۳ سال کارکرد وارد کشور کنند، اما الان این عدد به ۵ سال افزایش یافته است در حالی که تولیدکنندگان داخلی توانایی تامین خودرو‌های مورد نیاز کشور در اکثر حوزه‌های تجاری را دارند.

مدیرعامل شرکت آرین دیزل با اشاره به مشکلات متعدد خریداران خودروهای تجاری دست دوم خارجی افزود: طی سه سال اخیر بیش از ۲۶ هزار کشنده وارد کشور شده است که عمدتا در بخش خدمات پس از فروش خریداران با چالش های فراوانی روبرو هستند و با توجه به اینکه این خودرو‌ها نیاز به خدمات پس از فروش و قطعات یدکی دارند از هم اکنون مشکلات متعددی برای مالکان آنها ایجاد شده است.

وی با اشاره به اینکه هدف از اجرای این طرح توسط دولت ایجاد فضای رقابتی در صنعت و بازار داخلی بوده افزود: این در حالی است که نه تنها این هدف محقق نشده بلکه مشکلات بیشتری نیز ایجاد شده و در عین حال دولت نیز نقشی در اعطای تسهیلات نداشته و واردکنندگان از محل منابع خود نیاز متقاضیان را تامین کرده اند.

محمودی با تاکید بر اینکه تنها راه حل نوسازی ناوگان فرسوده حمل و نقل جاده ای اعطای تسهیلات تشویقی مناسب به خریداران است، افزود: در حال حاضر متوسط عمر خودرو‌های تجاری کشور حدود ۳۰ سال برآـورد می شود و  از گذشته طرح‌های متفاوتی برای نوسازی وجود داشته که آخرین آن طرح کلید به کلید بود، اما مهمترین مانع اجرایی شدن این طرح‌ها بحث بودجه است.

مدیرعامل آرین دیزل ادامه داد: برای جایگزینی خودرو‌های جدید باید طرح‌ها تشویقی داد مانند وام‌های کم بهره، وام‌هایی که سهم زیادی از قیمت خودرو را پوشش بدهند و باز پرداخت ان طولانی باشد و این در حالی است که طرح‌هایی نوشته می‌شود که منابع کافی برای آن در نظر گرفته نشده است.

وی افزود: از طرفی به خاطر شرایط تورمی ۸۰ درصد خودرو‌های فروخته شده برای مصرف کننده نبوده و فقط جهت حفظ ارزش پول بوده است برای همین این خودرو‌ها وارد سیستم حمل و نقل نشدند.

 وی با اشاره به اینکه این شرکت تا پاسیان سال به رکورد تولید 2900 دستگاه خودرو باری کوچک دست خواهد یافت افزود: این یعنی ۴۰ درصد از سهم بازار را هدفگذاری کردیم در حالی که امسال به ۲۹ درصد رسیدیم پس برای اینکه این سهم اضافی را بگیریم باید خدمات بهتری داشته باشیم از طرفی به دنبال این هستیم بازار را بزرگتر کنیم تولید کامیونت ۱۲ تن به همین منظور است.

همزمان سروش قاسمی مدیرعامل شکموتو نیز با بیان اینکه برای افزایش بهره وری مدیران آرین موتور تصمیم گرفتند که بخش خودرو‌های باری سبک و سنگین را از یکدیگر جدا کنند گفت: در سگمنت خودرو‌های باری تک باید متناسب با توانایی شریک تجاری خود جلو برویم ضمن انکه باید زمانی وارد بازار شویم که شرایط مهیا باشد به طور مثال خودرو‌های ما استاندارد‌های ۸۵ گانه را پاس می‌کنند، اما یک سری از خودروساز‌ها از برخی استاندارد‌ها معاف هستند پس هزینه تمام شده ان‌ها کمتر می‌شود بر همین اساس تصمیم گرفتیم زمانی وارد بازار شویم که به لحاظ استاندارد‌ها شرایط یکسان باشد و بتوانیم رقابتی کار کنیم.

وی ادامه داد: کشنده X6000 محصول پرچمدار شکموتو و آرین دیزل خواهد بود و در نیمه دوم سال آینده آن را عرضه خواهیم کرد. این خودرو یک محصول یونیک خواهد بود و مشابهی در بازار ندارد.

وی افزود: در بحث خدمات ما برنامه ویژه‌ای برای سال اینده داریم، یک دوره اموزشی خوبی از شکموتو دریافت کردیم و به مدت ۴۵ روز تیم فنی شکموتو در ایران مستقر بود و به نمایندگی‌ها اموزش داد. در سال اینده یک مرکز اموزش حرفه‌ای را احداث خواهیم کرد همچنین بزرگترین تعمیرگاه خودرو‌های باری را در تهران احداث خواهیم کرد.

قاسمیه در خصوص سبد شک موتو در سال آینده گفت: دو تیپ کشنده اقتصادی و کشنده لوکس X6000 را در سال آینده عرضه خواهیم کرد.

 

5 از 1 رای

دیدگاه شما چیست؟