اخبار خودرو جهان
به لطف سرمایه گذاری دولت انگلیس صورت می گیرد

توسعه یک اسیووی هیدروژنی توسط جگوار لندروور

سه شنبه - ۱۰ تیر ۱۳۹۹
خواندن 4 دقیقه
خودروی هیدروژنی جگوار لندروور

مقبولیت و توسعه خودروهای سوخت سلولی هیدروژنی در مقایسه با خودروهای الکتریکی در سال های اخیر بسیار ناچیز بوده و این در حالی است که هیدروژن فراوان ترین عنصر روی سطح کره زمین است؛ البته این موضوع را نیز باید درنظر گرفت که استخراج و دست یابی به هیدروژن با دانش و تکنولوژی امروزی امری بسیار دشوار و پر هزینه محسوب می شود.

به گزارش خودرونویس، اما بسیاری از خودروسازان اعتقاد دارند که خودروهای هیدروژنی پاک ترین نوع وسایل نقلیه هستند و تقریبا هیچ آسیبی به محیط زیست وارد نمی کنند. کمپانی جگوار لندروور جدیدترین خودروسازی است که به تازگی به صورت رسمی اعلام کرده به توسعه خودروهای سوخت سلولی هیدروژنی ورود کرده است. این کمپانی انگلیسی اظهار داشته که اولین محصول سوخت سلولی هیدروژنی آن یک اسیووی خواهد بود.

 

توسعه خودروی هیدروژنی به کمک دولت

در حالی که پیشتر بسیاری از خودروسازان دنیا به دنیای خودروهای هیدروژنی و سوخت سلولی ورود کرده بودند، اما این کمک و پشتیبانی دولت انگلیس است که جگوار لندروور به وسیله آن به خود جرات ورود به این حوزه را داده است. این پروژه دولت انگلیسی، پروژه زئوس نام دارد و توسعه این اسیووی هیبریدی به دلیل سرمایه گذاری دولتی 90 میلیون دلاری  دولت انگلیس در صنعت خودروی این کشور به منظور کاهش کربن تولیدی از اگزوز خودروها بوده است.

 

کمپانی جگوار لندروور برای موفق شدن در پروژه توسعه این خودروی هیدروژنی با کمپانی انگلیسی مختلفی مانند دلتا موتور اسپرت، Marelli Automotive سیستم و مرکز صنعتی سازی باتری انگلیس یا همان UKBIC همکاری می کند. لازم به ذکر است که همگی این شرکت ها، تجربه های موفقی در زمینه تولید قطعات برای خودروهای سوخت سلولی داشته اند. قرار است که جگوار برای چند سالی با شرکت های نامبرده در زمینه استخراج اطلاعات، ارزیابی کردن و توسعه تکنولوژی هیدروژنی فعالیت مشترک داشته باشد.

دولت بریتانیا امیدوار است که به لطف این سرمایه گذاری و همکاری جگوار لندروور با این شرکت های پیشرفته، توسعه این خودرو سوخت سلولی با سرعت زیادی صورت گیرد. پس از این سرمایه گذاری وزارت تجارت، انرژی و استراتژی صنعتی انگلیس در بیانیه ای اظهار کرده که کمپانی جگوار لندروور با همکاری با همکاری شرکای دانش بنیان و صنعتی خود، در حال توسعه یک نسخه پروتوتایپ خودرویی هیدروژنی است.

 

نتیجه این پروژه چه می شود؟

قرار است که این پروژه به تولید یک نسخه مفهومی اسیووی پریمیوم پاک بدون آلایندگی با برند جگوار لندروور با قابلیت پیمایش مسافتی بالا با یک مخزن پر از هیدروژن و همچنین امکان سوخت گیری سریع، قابلیت یدک کشی اجسام به نسبت سنگین و قابلیت های بالا در آفرود و بیراهه نوردی و عملکردی خوب در هوای سرد ختم شود.

دولت انگلیس در بیانیه خود در خصوص این پروژه اظهار کرده: این سرمایه گذاری و پروژه به پیشرفت توانایی این خودروساز بریتانیایی در زمینه تولید خودروهای الکتریکی، الکتریکی سازی شده و سوخت سلولی هیدروژنی کمکی شایانی خواهد کرد و با عرضه آن، کمک زیادی به کاهش گاز کربن دی اکسید و خروجی از اگزوز خودروها می شود. از آنجایی که این پروژه در مراحل ابتدایی توسعه خود به سر می برد، هنوز مشخص نیست که این خودرو با نشان جگوار راهی بازار می شود یا اینکه با لوگوی لندروور تولید خواهد شد.

5 از 1 رای

دیدگاه شما چیست؟