اخبار خودرو ایران

شورای رقابت پشت خریداران خودرو را خالی کرد!

شنبه - ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۳
خواندن 3 دقیقه

ثبت نام خودرو در سامانه یکپارچه با دردسرهای عجیبی همراه شده و حالا گویا شورای رقابت هم پشت خریداران خودرو را خالی کرده است.

ثبت نام خودرو در سامانه یکپارچه با دردسرهای عجیبی همراه شده و حالا گویا شورای رقابت هم پشت خریداران خودرو را خالی کرده است.

به گزارش خودرونویس، یکی از مسائلی که این روزها به شدت پررنگ شده تغییر خودروی ثبت نامی در سامانه یکپارچه است. اخیرا هم این موضوع در جلسه شورای رقابت و وزارت صمت مطرح شد.

اعضای شورای رقابت در این بخش تاکید کرده‌اند که ثبت‌نام در سامانه برای خودرو تعهدی ایجاد نمی‌کند و این نکته در اعلامیه‌های ثبت‌نام در سامانه یکپارچه نیز درج شده است. لذا اعضای شورای رقابت با اکثریت آرا تصویب کردند که شکایات مربوط به ثبت‌نام و مراحل بعدی در سامانه یکپارچه در شورای رقابت غیرقابل‌رسیدگی است.

دو گروه شاکی!

گروه اول: شکایاتی که موضوع آنها تغییر مدل خودروی ثبت نامی یکپارچه خودرو است بدین توضیح که پس از ثبت نام در سامانه تعیین مدل خودرو درخواستی از جانب مشتری، شرکت خودورساز به مشتری پیامک داده است که نسبت به انعقاد قرارداد در خصوص خودرویی متفاوت اقدام کند. با توجه به اینکه ثبت نام در سامانه برای خودرو تعهدی ایجاد نمی کند. این نکته در اعلامیه ثبت نام در سامانه یکپارچه نیز نیز درج شده است لذا اعضای شورای رقابت با اکثریت آرای حاضرین تصویب کردند که شکایت مربوط به ثبت نام و مراحل بعدی در سامانه یکپارچه در شورای رقابت غیرقابل رسیدگی است.

گروه دوم: هم آن دسته از شکایات هستند که شاکیان اعلام کرده‌اند پس از انعقاد قرارداد، شرکت خودروساز اعلام کرده است که مشتری خودروی دیگری غیر از خودروی ثبت‌نامی تحویل بگیرد. با توجه به اینکه در این شکایات شرکت‌های خودروساز گفته‌اند که در تغییر مدل خودرو هیچ‌گونه اجباری نبوده و به مشتری پیشنهاد شده و صرفا مدل خودرویی که مشتریان رضایت به تغییر داشته‌اند و متمم قرارداد را امضا کرده‌اند، اعمال شده است، اعضای شورای رقابت در این مورد هم با اکثریت آرا تصویب کردند که در مواردی که شاکی قراردادی را امضا کرده و رضایت داده و سپس به شورا شکایت کرده است، قابلیت رسیدگی در شورای رقابت را ندارد. باید به این نکته مهم نیز اشاره کرد و گفت که در این بخش توضیحی در خصوص کسانی که رضایت به تغییر مدل خودرو نداده‌اند و قرارداد هم امضا کرده‌اند، داده نشده است.

شورای رقابت عقب کشید!

با این تفاسیر می‌توان گفت شورای رقابت از ماجرای تغییر خودروی ثبت نامی در سامانه یکپارچه عقب کشیده و عنوان کرده که این موضوع قابل طرح و بررسی نیست. به نوعی خودروساز و خریدار خودروی رویاروی همدیگر قرار می‌گیرند. در این میان وزارت صمت با راه‌اندازی سامانه یکپارچه از طرفی وعده تنظیم بازار خودرو را داد که چنین اتفاق نیفتاد و از طرف دیگر خودروسازان را موظف به میزان عرضه‌ای کرد که خارج از توان آن‌ها بود.

5 از 1 رای

دیدگاه شما چیست؟