دوج چارجر مدل ۱۹۶۹ در حراجی سیلورستون

سه شنبه - ۶ خرداد ۱۳۹۹
خواندن 6 دقیقه
دوج چارجر

بر این اساس برای اولین بار در انگلستان یک خودروی دوج چارجر ۱۹۶۹ متعلق به بازیگر فیلم‌های اکشن بروس ویلیس و خواننده‌ی مشهور، جی کای (Jay Kay)، برای حراج عرضه شد که سر و صدای زیادی به پا کرد و در کانون توجه رسانه های جهان نیز قرار گرفت.

به گزارش خودرونویس، این خودرو قبلا به این دو شخصیت مشهور تعلق داشت و چند بار در میان خریداران دست به دست شده بود. این خودروی عضلانی با استفاده از طرح سیاه رنگ تحسین برانگیز و پوشش چرمی داخلی توسط جی کای برای بهبود فضای کابین ساخته شده است و تقریبا با دوج چارجر (Dodge Charger) ترسناک در فیلم مشهور بولیت سال ۱۹۶۸ یکسان است؛ فهرست مشخصات خودرو که توسط سیلورستون منتشر شده نشان می‌دهد که تطابق زیادی بین دو خودرو وجود دارد.

پیشتر اعلام شده بود که فضای داخلی فعلی خودرو اصل نیست. اما در واقع همان تغییراتی است که جی کای برای بهبود خودرو انجام داد. خودرو توسط دمی مور اولین همسر بروس ویلیس و به عنوان هدیه در اختیار ستاره سینما قرار گرفت؛ بازیگر فیلم جان سخت این خودرو را یک دهه قبل از جی کای در اختیار داشت و آن را همراه خود وارد انگلستان کرد.

 

دوج چارجر مدل ۱۹۶۹ و علت محبوبت

صرف‌نظر از مالکان مشهور این خودرو، دوج چارجر مدل ۱۹۶۹ ارزش سرمایه‌گذاری دارد؛ یکی از نمونه‌های نادر و محبوب چارجر در طول فرایند ساخت سریال ۱۴۵ قسمتی The Dukes of Hazzard تولید و خریداری شد و در همین پروسه نیز به کلی از بین رفت. حالا یکی از این خودروهای محبوب مدل ۱۹۶۹ به لطف ظاهر شدن در مجموعه‌ی گسترده‌ای از فیلم‌های مشهور، قیمت بالاتری دارد. حتی ریچاد هاموند مجری معروف مجموعه تاپ‌گیر نیز در سال ۲۰۰۳ یک مدل از دوج چارجر خریداری کرد

تاریخچه جامع خودرو شامل مستندات و رسید‌های متعدد برای کارهای انجام شده روی دوج چارجر پس از ورود به خاک بریتانیا است. جی کای حدود ۲۵,۰۰۰ پوند صرف بازسازی و ارتقای پیشرانه کرد، که به عنوان بخشی از پکیج بهبود پیشرانه برای تبدیل دوج چارجر به یک خودروی قدرتمند و اصیل آمریکایی تا حد امکان به شمار می‌رود. البته به نظر می‌رسد که این خرج‌ها بی فایده نبوده و واقعا آن را به خودرویی عالی و بی‌نظیر تبدیل کرده است.

نیک ویل مدیر عامل شرکت حراجی سیلورستون گفت: ما می‌توانیم خیلی در مورد این خودروی عضلانی شگفت‌انگیز صحبت کنیم. واقعیت این است که زیر پای دو ستاره بزرگ جهانی – بروس ویلیس و جی کای قرار داشته است که آن را به یک نمونه باورنکردنی در نوع خود تبدیل می کند. ستاره مشهور این خودروی کلاسیک دوج چارجر ۱۹۶۹ را به گونه‌ای تغییر داده که دقیقا شبیه یکی از بهترین نمونه‌های حاضر در فیلم بولیت است و در حال حاضر نیز قرار است به حراج گذاشته شود.

زیر کاپوت، پیشرانه خورجینی هشت سیلندر ۸.۲ لیتری قرار دارد که نیروی خود را از طریق جعبه دنده اتوماتیک سه سرعته به چرخ‌ها منتقل می‌کند. پیش‌بینی شده است که خودروی عضلانی و کلاسیک دوج چارجر مدل ۱۹۶۹ حدودا بین ۷۰،۰۰۰ تا ۸۵،۰۰۰ دلار فروخته شود. حراجی سیلورستون اوایل اسفندماه در استن‌لی پارک وارویک‌شایر (Warwickshire) انگلستان برگزار می‌شود.

 

دوج چارجر مدل ۱۹۶۹

در عین حال مدل 1969 چارجر از نظر ظاهری تفاوت چندانی با مدل سال قبل خود نداشت. تغییری درجلوپنجره ی مدل 1969 ایجاد شد که شامل یک تقسیم کننده در قسمت مرکزی ان بود. چراغهای عقب نیز دستخوش تغییراتی شد. به علاوه ی مدل R/T تولید مدل ویژه ی دیگری از چارجر در سال 69 آغاز شد که به نام SE (Special Edition) خوانده می شد.

پکیج SE مربوط به Performance نمی شد بلکه بیشتر به عنوان یک اپشن لوکس شناخته می شد که می توانست بر روی مدل R/T نیز نصب شود. یک انجین جدید V6 نیز در این سال در نظر گرفته شد که چندان مورد توجه قرار نگرفت. چرا که اکثر خریداران خواهان قدرت بیشتر مدلهای V8 بودند.اپشن ویژه ی دیگری نیز که وجود داشت سانروف بود. که با توجه به استانداردهای امروزه در زمان خودش یک انتخاب فوق العاده و کمیاب محسوب می شد.

دو ورژن جدید چارجر برای نسکار اماده شده بودند. یکی مدل چارجر 500 که ایرودینامیک ان نسبت به مدل عادی پیشرفت زیادی پیدا کرده بود. دومی دوج چارجر دیتونا بود که ویژه ی مسابقات نسکار طراحی شده بود و عملکرد ان به وسیله ی یک دماغه 18 اینچی در جلو ی خودرو و یک اسپویلر بزرگ در انتهای خودرو بهبود پیدا کرده بود. در نهایت 69000 دستگاه چارجر تا این سال تولید شدند که به طرز اشکاری موفقیت چارجر را نشان می داد.

 

دوج چارجر مدل 1968

با توجه به کاهش فروش چارجر در سال قبل واضح بود که این مدل به یک طراحی مجدد اساسی احتیاج دارد. چارجر جدید از سبک طراحی سود می برد که به ان بطری ذغال (coke bottle) می گفتند.طراحی گلگیرهای جلو و پنل یک چهارم عقب خودرو دلیلی بود بر استفاده ی طراحان چارجر جدید از سبک coke bottle. چرا که این قسمت ها طرحی همانند انحنای بطری ذغال را در ذهن تداعی می کردند. چراغهای عقب سرتاسری خودرو با نمونه ی مشابه کوروت تعویض شدند.

Scoopهای (دریچه های) دوبل اضافه شده بر روی درها و درب موتور طراحی جدید چارجر را تکمیل می کردند. در این سال همچنین چارجر مدل R/T (Road & Track) را عرضه کرد. مدل R/T ورژن با عملکرد بالای(High Performance) چارجر بود. که به طور استاندارد با انجین 440 مگنوم به قدرت 375 اسب بخار تولید می شد. در این سال 17665 دستگاه چارجر به فروش رسید.

 

3.2 از 4 رای

دیدگاه شما چیست؟