به گزارش پایگاه خبری خودرونویس، شاید برایتان جالب باشد که بدانید اولین خودروهای تولید شده، از نوع الکتریکی بودند، اما به دلیل در دسترس نبودن انرژی الکتریکی در اوایل قرن 20، ایده تولید نیروی محرک از پیشرانه درونسوز به ذهن خودروسازان خطور کرد و این شد که خودروهای الکتریکی، در آن سال‌ها، به طور کلی فراموش شدند.

بی وای دی e6

اما امروزه، با توجه به نرخ بالای بنزین در سایر کشورها به جز کشورهای حاشیه خلیج فارس و مشکلات زیست محیطی ناشی از استفاده از خودروهای درونسوز، چند سالی است که بیشتر خودروسازان دنیا، به سمت تولید خودروهای الکتریکی گام برداشته‌اند.

در این راستا، بی‌وای‌دی که سابقه طولانی در تولید باتری برای لوازم برقی داشته است، گام در عرصه خودروسازی و تولید خودروی الکتریکی نهاد و به دلیل تجربه زیادی که در تولید باتری داشت، در مدت کمی به یکی از بزرگان این صنعت بدل شد و جایگاه پرتیراژترین خودروساز الکتریکی در دنیا را به خود اختصاص داد.

 

مشخصات فنی

بی‌وای‌دی E6 به یک پیشرانه الکتریکی 121 اسب‌بخاری مجهز است که بیشینه گشتاور تولیدی این پیشرانه، به 450 نیوتن‌متر می‌رسد. این گشتاور بالا باعث شده تا این خودرو شتابگیری خوب و یکنواختی را چه در شروع حرکت و چه در سرعت‌های 60 تا 130 کیلومتر داشته باشد و به هنگام پیمودن مسیرهای شیبدار، بدون هیچ مشکل و تنها با فشردن جزیی پدال برق(گاز)، این خودرو مسیر پیش رو را طی می‌کند.

موتور بی وای دی e6

باتری 80 کیلووات ساعتی این خودرو، صرفا برای پیمایش مسافت بالا و استفاده روزمره تنظیم شده است و به همین دلیل، نباید انتظار شتابگری فضایی را از این خودرو MPV خانوادگی داشت. بی‌وای‌دی E6 با یکبار شارژ کامل، قادر است تا بیشینه مسافت 400 کیلومتر را طی کند.

در صورت شارژ این خودرو با شارژر سه فاز، در دو ساعت، باتری این خودرو به طور کامل شارژ می‌شود و در صورت شارژ این خودرو با شارژر تک فاز یا همان برق خانگی، هشت تا 9 ساعت زمان لازم است تا باتری این خودرو به طور کامل شارژ شود. البته این خودرو دارای یک حالت شارژ اضطراری یا شارژ سریع نیز است که در مدت زمان 30 دقیقه، 50 درصد ظرفیت باتری آن شارژ می‌شود. البته زمان شارژ باتری‌های خودروهای الکتریکی، با توجه به شرایط آب و هوایی و سرما و گرما، تا حدودی تغییر می‌کند.

داشبورد بی وای دی e6

بی‌وای‌دی این خودرو را به مدت هشت سال یا یک میلیون کیلومتر گارانتی کرده است که این گارانتی، شامل باتری و تمام بخش‌های فنی این خودرو می‌شود. بی‌وای‌دی ادعا کرده است که عمر باتری‌های این خودرو، فراتر از 15 سال خواهد بود و پس از به اتمام رسیدن عمر باتری‌ها، بی‌وای‌دی باتری‌های ازکار افتاده را خریداری کرده و با پرداخت مبلغی مشخص مشتری قادر به خرید یک خودروی الکتریکی نو از همین برند خواهد بود.

 

مزایا و معایب

خودروهای الکتریکی مکانیزم بسیار ساده‌تری نسبت به خودروهای هیبریدی و درون‌سوز دارند و تنها دارای پک باتری و الکتروموتور هستند. در این خودروها، گاردان و دیفرانسیل به طور کلی حذف شده است. در خودروهای الکتریکی، دیگر هزینه‌های جاری خودروهای درونسوز مانند تعویض روغن، سرسیلندر، واشر سرسیلندر، پمپ بنزین، میل سوپاپ، پیستون و سایر قطعات مصرفی وجود ندارد و تنها قطعاتی که در این خودرو باید تعویض شود، لنت و لاستیک‌های خودرو هستند.

نمای عقب بی وای دی e6

بنابراین بی‌وای‌دی E6 هزینه نگهداری به مراتب کمتری نسبت به خودروهای بنزینی هم رده خود دارد. همچنین هربار شارژ کامل این خودرو با تعرفه فعلی، حدود 4000 تا 6000 تومان است که در مقایسه با یک خودرو بنزینی با مصرف 10 لیتر در هر 100 کیلومتر و با درنظر گرفتن مسافت پیمایش 400 کیلومتری این خودرو، حدود هشت برابر هزینه کمتری نسبت به خودروی بنزینی برای پیمایش 400 کیلومتر پرداخت می‌کنید.

اما بزرگترین عیب این خودرو، نبود زیرساخت برای استفاده از آن است که باعث شده نتوان از آن به راحتی و با خیال آسوده، برای سفرهای بین شهری استفاده کرد.

 

سخن آخر

بسیاری از کشورهای دنیا، اعلام کرده‌اند که از یک سال به بعد فروش خودروهای درون‌سوز نو ممنوع خواهد بود و در آینده نزدیک، تردد این قبیل خودروها نیز در بسیاری از شهرها و کشورها، ممنوع خواهد شد. در این شرایط، در ایران هیچ اقدامی برای استفاده از خودروهای پاک فراهم نشده است، اما برای رسیدن به هوایی پاک، چاره‌ای جز استفاده از چنین خودروهایی نیست.

با توجه به شرایط فعلی، استفاده از این خودرو برای مصارف درون‌ شهری کاملا مناسب بوده و برای مصارف بیرون شهری، با درنظر داشتن میزان شارژ باتری و مسافت تا مقصد، می‌توان به راحتی با این خودرو سفر کرد. اما برای اینکه بتوان با خیال آسوده و مانند خودروهای درون‌سوز از وسایل الکتریکی استفاده کرد، باید زیرساخت‌های استفاده از این وسایل نقلیه پاک در ایران فراهم شود.