به گزارش خودرونویس،سیدرضا فاطمی امین در جریان بازدید از شرکت ایران خودرو افزود: رئیس جمهوری در بازدید اخیر خود از شرکت ایران خودرو، دستورهایی را در 8 محور صادر و اهدافی را برای این صنعت تعیین کرد که از جمله آن‌ها می‌توان به لزوم افزایش ۱.۵ برابری میزان تولیدات خودرویی کشور در سال آینده، افزایش کیفیت تولیدات با چند اولویت ویژه، خروج خودروهای دارای پلتفرم قدیمی از خطوط تولید و جایگزینی محصولات جدید و بروز و افزایش گارانتی خودروهای عرضه شده از 2 سال و 40 هزار کیلومتر به 3 سال و ۶۰ هزار کیلومتر؛ اشاره کرد.

وی تصریح کرد: تمامی این موارد در وزارت صنعت، معدن و تجارت احصاء شده و در تعامل با خودروسازان و متناسب با اهداف تعیین شده از دو خودروساز بزرگ کشور، برنامه اجرایی و عملیاتی لازم دریافت شده است که خوشبختانه براساس تحلیل های از پیش انجام شده و اعلام آمادگی دو شرکت، امید فراوانی داریم در سال آینده همه اهداف محقق شده و شاهد جهش صنعت خودروسازی کشور باشیم.

برنامه ریزی ویژه خودروسازان برای افزایش 1.5 برابری تولید خودرو در سال آینده

وی بیان کرد: بر اساس این برنامه، شرکت ایران خودرو متعهد شده در سال آینده، بیش از ۷۰۰ هزار دستگاه خودرو تولید کرده و شرکت سایپا نیز۶۵۰ هزار دستگاه انواع خودرو سواری و تجاری را به بازار عرضه کنند که البته با افزایش تولیدات سایر خودروسازان، هدف‌گذاری افزایش ۱.۵ برابری تولیدات خودرویی به‌طور حتم عملیاتی خواهد شد.

ضرورت رعایت استاندارد رایج در نگهداری خودرو در پارکینگ خودروسازان

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: از دیگر تأکیدهای ویژه رئیس‌جمهوری، تکمیل و تحویل سریع خودروهای موجود در کف پارکینگ ها به متقاضیان بود. ۸۰ هزار خودروی کف پارکینگ گروه خودروسازی سایپا در دی ماه، با روند کاهشی تا شنبه آینده به 44 هزار دستگاه خواهد رسید و ایران خودرو نیز در این بازه زمانی و از موجودی ۱۰۰ هزار دستگاه در آبان ماه، اکنون به رقم ۶۶ هزار دستگاه کاهش یافته و به طور یقین تا اردیبهشت ماه این میزان به کمتر از ۲۵ هزار دستگاه خواهد رسید.

فاطمی امین تصریح کرد: براساس دستور رئیس‌جمهوری تعداد خودروهای موجود در کف پارکینگ خودروسازان باید حداکثر تا میزان استاندارد رایج آن یعنی به میزان تولید دو هفته‌ای باشد. این میزان برای شرکت سایپا حدود ۲۰ هزار دستگاه و برای ایران خودرو معادل ۲۵ هزار دستگاه خواهد بود و مدیران هر دو خودروسازی بزرگ کشور قول داده اند این آمار را همواره رعایت کنند.

روند کاهشی خودروهای موجود در پارکینگ ها آغاز شده است

وی ادامه داد: خوشبختانه روند کاهشی خودروهای موجود در کف پارکینگ خودروسازان تاکنون قابل قبول بوده و جای تشکر دارد که مدیران دو خودروساز بزرگ کشور به قول خود عمل کرده‌اند و بازدید امروز نیز بر همین مبنا و برای پیگیری دستورهای رئیس‌جمهوری انجام می‌شود.

اصلاح همکاری خودروسازان و قطعه‌سازان به نفع کیفیت تولیدهای خودرویی

وزیر صمت در ادامه با اشاره به تأکید ویژه رئیس‌جمهوری در خصوص افزایش کیفیت تولیدات خودروی کشور که مورد مطالبه همه مصرف‌کنندگان نیز هست؛ تصریح کرد: مهم ترین مسأله در این فرآیند، اصلاح نحوه تعامل میان خودروسازان و قطعه‌سازان است که باید در یک چارچوب تعریف شده انتظارات طرف‌ها برآورده شود و از جمله آن‌ها می‌توان به ضرورت تسویه به روز مطالبات قطعه‌سازان از سوی شرکت های خودروسازی و الزام قطعه‌سازان به رعایت کیفیت و کمیت قطعات مورد تعهد آن‌ها اشاره کرد.

فاطمی امین اضافه کرد: این فرآیند از چند ماه پیش روند اجرایی خود را آغاز کرده و مدیران این دو شرکت بزرگ خودروسازی اعلام کردند که اقدامات لازم در این خصوص را انجام می‌دهند و اطمینان دارم با اصلاح این فرآیند، شاهد افزایش اساسی کیفیت تولیدات خودرو در کشور تا میزان حداقل ۷۰ درصد شرایط موجود باشیم که البته به طور جدی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت پیگیری و کنترل خواهد شد.

شناسایی 200 مسأله اساسی حوزه تولید و اقدام عملی برای رفع موانع

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به عملکرد وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها گفت: خوشبختانه گام‌های اساسی در این خصوص برداشته شده و بیش از ۲۰۰ مسأله مهم پیش روی تولید در کشور احصاء شده که از جمله آن‌ها می‌توان به مسئله تأمین مالی واحدهای اشاره کرد که تاکنون دو پروژه در دست اجرا بوده و در حد پایلوت بسیار خوب جواب داده است؛ یکی از آن‌ها پرداخت تسهیلات مبتنی بر صورت حساب‌های مالی بنگاه‌ها و دیگری پرداخت تسهیلات در قالب زنجیره تولید است و این پروژه‌ها در شش ماهه نخست سال آینده به طور کامل اجرایی خواهند شد و می‌توانیم امیدوار باشیم بیش از ۷۰ درصد نیازهای مالی بنگاه‌ها با این روش‌ها حل‌وفصل شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: در خصوص تأمین مواد اولیه، صادرات و سایر موارد مرتبط نیز گزارش‌های کاملی از عملکرد وزارت صنعت معدن و تجارت در سال پشتیبانی ها و مانع زدایی تهیه شده که به زودی منتشر خواهد شد.

مدیرعامل سایپا اعلام کرد: تولید روزانه هزار و 500 دستگاه خودرو در گروه خودروسازی سایپا

مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا نیز در جریان بازدید وزیر صمت از این شرکت گفت: متوسط تولید خودرو در سایپا هزار و 250 دستگاه در روز بود که به علت خواب 12 هزار میلیاردی سرمایه در کف پارکینگ در دو ماه اخیر به هزار و 100دستگاه کاهش یافت.

محمدعلی تیموری در خصوص دستور رئیس‌جمهوری برای تسریع در تحویل خودروهای تولیدی گفت: بالاترین تحویل خودرو در ماه های بهمن و اسفندماه امسال صورت گرفت. به این صورت که 47 هزار دستگاه خودرو توسط این شرکت خودروسازی تحویل داده شد.

اجرای دستور رئیس‌جمهوری در خصوص رعایت استاندارد نگهداری خودرو در پارکینگ خودروسازان

وی تأکید کرد: در راستای تحقق فرمان 8 ماده ای رئیس‌جمهوری که به تازگی ابلاغ شده است، از 14 فروردین ماه سال آینده تولید خودرو روزانه به هزار و 500 دستگاه افزایش خواهد یافت و این گام محکمی برای تحقق تولید 650 هزار دستگاه خودرو در سال 1401 است.

وی در مورد خودروهای کف پارکینگ در این خودروسازی خاطرنشان کرد: تعداد خودروهای کف پارکینگ در 23 دی‌ماه امسال حدود 80 هزار دستگاه بود که اکنون به 49 هزار دستگاه کاهش یافته است و تا شنبه آینده این خودروها به 44 هزار دستگاه خواهد رسید.

مدیرعامل سایپا گفت: تا آخر فروردین ماه سال آینده نیز تعداد خودروهای کف پارکینگ به 20 هزار دستگاه کاهش خواهد یافت