برای برقی سازی هر خودرویی آماده بودیم، جز محبوبترین هاچیک دنیا یعنی فولکس واگن گلف GTI. در همین راستا فولکس واگن ID GTI کانسپت در نمایشگاه خودرو مونیخ 2023 رونمایی شده که تاریخ 48 ساله فولکس واگن گلف GTI را به آینده الکتریکی خودروهای این برند متصل کرده است.

فولکس واگن ID GTI کانسپت

طراحی ظاهری فولکس واگن ID GTI برقی

به گزارش خودرونویس، خودروی قرمزی که در تصویر مشاهده می کنید اگر برایتان آشناست به این دلیل بوده که این خودرو دیزاینی مشابه با فولکس واگن ID2all کانسپت دارد که در ابتدای سال جاری رونمایی شده بود. این شباهت تصادفی نیست، چراکه طراحان فولکس واگن با در نظر داشتن DNA نسخه GTI آن خودرو را طراحی کرده بودند. بدین ترتیب در فولکس واگن ID GTI تقریبا هرآنچه در نسخه کانسپت قبلی بوده را مشاهده می کنیم. البته که تریم ظاهری مشکی و قرمز به آن اضافه شده است.

فولکس واگن ID GTI کانسپت

فولکس واگن ID GTI طراحی اسپرتی را در نمای جلو و عقب دارد و به رینگ های اسپرتی مجهز شده که دیزاین آنها مشابه با گلف MK1 GTI است. چراغ های عقب تیره بوده و یک باله در بالای قسمت درب صندوق عقب نصب شده که تریم مشکی رنگ داشته و اطراف شیشه را در بر گرفته است. جلوپنجره نیز مشکی رنگ بوده و تریم قرمز رنگی در برخی از قسمت های آن دیده می شود. در قسمت های مختلف بدنه نیز نشان GTI نصب شده است.

فولکس واگن ID GTI کانسپت

مشخصات فنی

خیلی علاقه داشتیم که مشخصات فنی فولکس واگن ID GTI یا همان گلف GTI برقی آینده را الان منتشر کنیم، اما فولکس هیچ مطلبی در این خصوص اظهار نکرده و تنها گفته که این هاچبک اسپرت دارای یک موتور برقی قدرتمند با عملکرد بالا بوده و دارای قفل الکترونیکی دیفرانسیل برای چرخ های جلوست. همچنین امکان شخصی سازی تنظیمات این خودرو تا حد بسیار زیادی وجود دارد و راننده می تواند از فرمان، صدا، سیستم تعلیق و … را به دلخواه خود تنظیم کند. حتی می توان تعویض دنده های گلف GTI بنزینی را شبیه سازی کرد تا اگر در دنیای برقی ها دلتان برای GTI بنزینی تنگ شد راه چاره ای داشته باشید. هرچند که بعید می دانیم موثر باشد.

فولکس واگن ID GTI کانسپت

داخل کابین فولکس واگن ID GTI (نسخه برقی گلف GTI)

داخل کابین المان های کلاسیک بیشتری مشاهده می کنید که به گلف GTI در دهه های گذشته اشاره دارد. این موضوع تنها به صندلی های یکپارچه محدود نمی شود. فولکس واگن ID GTI درست مانند ID2all دارای دو نمایشگر دیجیتالی روی داشبورد بوده که البته چند قابلیت جدید مانند تم کلاسیک نشانگرها به آن اضافه شده اند. اگر هم خیلی حس کلاسیک بودن را دوست ندارید، می توانید از هد آپ دیسپلی با تکنولوژی واقعیت افزوده استفاده کنید. این قابلیت تنها با گفتن واژه نوربرگ رینگ فعال شده و خطوط پیست را روی شیشه جلو به راننده و سرنشین نشان می دهد. ضمن اینکه لپ تایم هم برای شما ثبت می کند.

فولکس واگن ID GTI کانسپت

البته هنوز مشخص نیست که این تکنولوژی به مرحله تولید هم می رسد یا اینکه تنها روی فولکس واگن ID GTI کانسپت ظاهر شده، اما این را می دانیم که در قسمت میانی داشبورد این خودرو یک نمایشگر لمسی 12.9 اینچی قرار دارد و در پشت فرمان نیز یک نمایشگر دیجیتالی 10.9 اینچی نصب شده است. همچنین چیدمان کلیدهای فیزیکی کابین نزدیک به نسخه تولیدی به نظر می رسد.

فولکس واگن ادعا کرده که ID GTI تنها یک چشمه از آینده جذاب GTI بوده و قطعا در آینده نزدیک تولید خواهد شد. فولکس واگن در انتها یادآوری کرده که این خودرو یک هاچبک بسیار کاربردی بوده و ضمن اینکه فضای کافی برای جا به جایی پنج سرنشین را دارد، فضای باری هم معادل 490 لیتر در عقب دارد.

منبع motor1
4.9 از 7 رای