به گزارش خودرونویس، واژه TOGG مخفف یک عبارت ترکی به معنای اولین خودروساز وطنی کشور ترکیه است. این دو خودرو با حضور رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه در معرض عموم رونمایی شدند. ضمن اینکه اردوغان شخصا با آنها رانندگی کرد تا آنها را تا حدودی بررسی کرده باشد.

ترکیه قصد دارد این کراس‌اوور الکتریکی را از سال 2022 راهی بازار کند و وعده عملکرد خیره کننده و همچنین برچسب قیمت مقرون به صرفه‌ای را برای آن داده است. به گفته منابع ترکیه‌ای، تمام پیشرانه و ادوات فنی اسیووی الکتریکی TOGG، توسط مهندسین همین کمپانی توسعه یافته و حق استفاده و تولید آن تماما در اختیار کشور ترکیه است.

نمای عقب togg

مشخصات فنی TOGG کراس اوور

این کراس‌اوور الکتریکی قرار است با دو پک باتری لیتیوم یونی با ظرفیت‌های مختلف راهی بازار شود. نسخه مجهز به پک باتری کوچک‌تر این خودرو قادر است با یکبار شارژ کامل بیشینه مسافت 300 کیلومتر را طی کند. نسخه مجهز به پک باتری بزرگتر قادر است در حالت شارژ کامل بیشینه مسافت 482 کیلومتر را طی کند. این کراس‌اوور الکتریکی به لطف بهره بردن از سیستم شارژ سریع تنها در صورت 30 دقیقه اتصال به منبع برق، تا 80 درصد ظرفیت باتری آن شارژ می‌شود.

در این لحظه کمپانی TOGG ماکزیمم ظرفیت هر کدام از پک‌های باتری این خودرو را اعلام نکرده، اما پیش‌بینی می‌شود که مجهزترین نسخه این اسیووی الکتریکی ظرفیت باتری در حدود 100 کیلووات ساعت داشته باشد؛ جدا از ظرفیت و حجم دقیق باتری‌ها، شرکت TOGG 8 سال گارانتی را برای پک‌های باتری این خودرو در نظر گرفته تا خیال مشتری از کیفیت آنها راحت باشد.

کنسول میانی togg

این کمپانی ترکیه‌ای قصد دارد نسخه پایه کراس‌اوور الکتریکی خود را با یک موتور الکتریکی نصب شده روی اکسل عقب راهی بازار کند که قادر به تولید بیشینه قدرتی فراتر از 200 اسب‌بخار است. اما نسخه‌های مجهزتر این خودرو، علاوه بر نصب یک موتور الکتریکی در محور عقب دارای موتور الکتریکی دیگری در محور جلو نیز هستند که بیشینه قدرت این سیستم الکتریکی روی هم رفته در حدود 400 اسب‌بخار اعلام است، ضمن اینکه نصب یک موتور در محور جلو و دیگری در محور عقب برای این کراس‌اوور الکتریکی سیستم انتقال قدرت تمام چرخ محرک را به ارمغان آورده است.

در این لحظه بیشینه گشتاور تولیدی موتورهای الکتریکی این خودرو اعلام نشده، اما TOGG اعلام کرده نسخه عقب محرک این کراس‌اوور الکتریکی طی 7.6 ثانیه قادر است از حالت سکون به مرز 100 کیلومتر بر ساعت دست یابد و نسخه دو موتوره آن برای عبور از مرز 100 کیلومتر بر ساعت تنها به 4.8 ثانیه زمان نیاز دارد.

 

فاصله محور زیاد و کابین بسیار جادار

فاصله محور زیاد این کراس‌اوور الکتریکی کابینی جادار و استایلی چشمگیر را برای آن به ارمغان آورده، البته لازم به ذکر است که کمپانی TOGG در طراحی این خودرو با شرکت پینین فارینا همکاری داشته تا نتیجه کار خودرویی شود که مطابق سلیقه مشتری در بازار ترکیه و سایر بازارهای جهانی باشد.

ردیف عقبی togg

درون کابین این خودرو یک نمایشگر دیجیتال سرتاسر عرض داشبورد را احاطه کرده؛ این نمایشگر علاوه بر ایفای نقش سیستم سرگرمی و اطلاع‌رسانی، نقش پشت آمپر را نیز برای این خودرو ایفا می‌کند.

 

شباهت کابین TOGG با پورشه تیکان

یک نمایشگر هم درست در جلوی سرنشین قرار دارد که باعث شده شباهتی هرچند کم بین طراحی این قسمت اسیووی TOGG با داشبورد پورشه تیکان باشد. به وسیله نمایشگر نصب شده در میان داشبورد نیز می‌توان تنظیمات مربوط به سیستم تهویه و رهیاب ماهواره‌ای را انجام داد.

داشبورد togg

به لطف نصب نمایشگرهای متعدد، تعداد کلیدهای فیزیکی کابین به حداقل رسیده و تنها شیفتر دنده و کلید ترمز پارک برقی در کنسول میانی این خودرو دیده می‌شوند. باید اعتراف کرد که کابین طراحی بسیار زیبا و چشمگیری دارد و کمپانی TOGG در اولین تلاش خود برای ورود به دنیای خودروسازی نمره قبولی را کسب کرده است.

 

مجهز به سیستم خودران سطح 2 قابل ارتقا

تعلیق جلوی کراس‌اوور الکتریکی TOGG مکفرسون مستقل بوده که در کنار سیستم تعلیق مستقل عقب باعث سواری اسپرت، نرم و در عین حال راحتی برای این خودرو به ارمغان آورده‌اند. از جمله سیستم‌های کمکی راننده این خودرو می‌توان به Slow Traffic Pilot اشاره کرد که به لطف آن سطح 2 سیستم رانندگی خودران برای اولین محصول TOGG به ارمغان آمده است. این سیستم بخشی از وظایف راننده در خصوص کنترل خودرو را بر عهده گرفته و به وی این امکان را می‌دهد تا با سایر قابلیت‌های هوشمند خودرو سرگرم باشد.

کراس‌اوور الکتریکی TOGG به لطف بهره بردن از ساختاری انعطاف پذیر و اتصال دائمی به اینترنت، قابلیت به‌روزرسانی دائمی نرم افزارهای خود را داشته و این امکان وجود دارد که TOGG آن را در آینده به سطح 3 رانندگی خودران و فراتر نیز ارتقا دهد. لازم به ذکر است که این خودرو از تکنولوژی 4G و 5G اینترنت نیز به طور کامل پشتیبانی می‌کند.

 

بهره بردن از الگوریتم ردیابی چشم و واقعیت افزوده

از جمله نوآوری‌هایی که در این خودرو دیده می شود یک دستیار هولوگرافیک است که به گفته TOGG از الگوریتم‌های پیشرفته ردیابی چشم و تکنولوژی تصویرسازی سه بعدی بهره می‌برد که یک پنل نمایشگر مجازی را برای راننده ایجاد کند.

به لطف این تکنولوژی راننده بدون نیاز به چشم برداشتن از جاده تمامی اطلاعات مربوط به خودرو را مشاهده می‌کند، مضاف بر آن جزییاتی در خصوص مسیر و شرایط محیطی نیز به وی نمایش داده می‌شود.

این خودرو به لطف بهره بردن از سیستم واقعیت افزوده و تصویر سازی سه بعدی دسترسی راننده را به سیستم‌هایی مانند رهیاب ماهواره‌ای و سایر سیستم‌های کمکی به مراتب ساده‌تر ساخته و تجربه‌ای فراموش نشدنی را برای وی به ارمغان آورده است.

 

تولید از سال 2022

کمپانی TOGG قصد دارد اولین خودروسازی در سطح جهان باشد که این تکنولوژی پیشرفته را در اختیار مشتریان خود می‌گذارد. این خودروساز ترکیه‌ای قصد دارد که در سال 2022 کراس‌اوور الکتریکی خود را به بازار این کشور عرضه کند که با نزدیک شدن به آن زمان جزییات بیشتری از این محصول تاره وارد پیشرفته منتشر خواهد شد.