خودرو های پاک
سریع‌تر از پورشه 911!

تسلا سایبرتراک معرفی شد

دوشنبه - ۱۲ خرداد ۱۳۹۹
خواندن 4 دقیقه
تسلا سایبرتراک

ایلان ماسک مدتی پیش پیکاپ تمام الکتریکی تسلا به نام سایبرتراک را در کالیفرنیا رونمایی کرد. شاید کمی عجیب به نظر برسد، اما اولین باری که تصویر این پیکاپ با آن استایل زاویه دار و عجیبش را دیدیم، به یاد فیلم‌های آینده نگرانه و تخیلی دهه 90 میلادی افتادیم. دلیل سبک طراحی عجیب سایبرتراک این است که تسلا علاقه دارد همواره خاص باشد و حساب ویژه‌ای روی فروش در بازار پیکاپ‌های آمریکا باز کرده و بدین منظور باید خود را نسبت پیکاپ‌های موجود در این کشور متمایز می‌کرد.

استایل ظاهری

به گزارش خودرونویس، تسلا حدود هفت سالی است که در حال طراحی این پیکاپ آینده نگرانه فول سایز بوده و برای هرچه خاص‌تر کردن استایل ظاهری آن، از استیل پولیش نخورده برای تولید ادوات بدنه آن استفاده کرده است. سایبرتراک طول، عرض و ارتفاعی به ترتیب معادل 5885، 2027 و 1905 میلی‌متر داشته و ظرفیت جا به جایی شش سرنشین را دارد.

در حالی که ایلان ماسک در روز رونمایی سایبرتراک داخل کابین این خودرو را نشان نداد، اما خود کمپانی تسلا یک تصویر از فضای داخلی این خودرو را منتشر کرد که نسبت به سایر محصولات این کمپانی به مراتب ساده‌تر است. یک نمایشگر بزرگ در میان داشبورد جانمایی شده و دو ردیف صندلی سه نفره نیز درون کابین دیده می‌شود، ضمن اینکه فرمان خاص این خودرو نیز یقینا در نسخه تولیدی نیز دیده خواهد شد. جنس رویه داشبورد نیز در عکس مشابه جنس رویه کابینت آشپزخانه است، البته این چیزی است که در عکس به نظر می‌رسد و باید دید در نسخه تولیدی به چه صورت است.

نمای عقب سایبرتراک

مشخصات فنی

اما نکته‌ای که تسلا در هنگام رونمایی این خودرو آن را به صورت تمام و کمال منتشر کرده، مشخصات فنی سایرتراک است. قدرتمندترین ورژن این پیکاپ دارای سه موتور الکتریکی بوده و دارای سیستم انتقال قدرتی تمام چرخ محرک است. این نسخه قادر است طی 2.9 ثانیه از حالت سکون به مرز 96 کیلومتر بر ساعت دست یابد و طی 10.8 ثانیه قادر به عبور از خط پایان درگ 400 متر است.

جهت مقایسه بیان می‌کنیم که دوج چلنجر هلکت ردآی قادر است طی 3.8 ثانیه از حالت سکون به مرز 96 کیلومتر بر ساعت دست یابد و برای عبور از خط پایان درگ 400 متر نیز به 10.8 ثانیه زمان نیاز دارد. این نسخه سایبرتراک با یکبار شارژ کامل قادر به پیمودن بیش از 800 کیلومتر مسافت بوده و بیشینه سرعت آن نیز 209 کیلومتر بر ساعت اعلام شده است. تسلا برای این نسخه سه موتوره برچسب قیمت 70 هزار دلار را در نظر گرفته است.

 

نسخه های ضعیفتر و ارزانتر سایبرتراک

تسلا دو مدل دیگر از سایبرتراک را نیز توسعه داده که یکی نسخه عقب محرک تک موتوره بوده که برچسب قیمتی معادل 40 هزار دلار داشته و با یکبار شارژ کامل بیشینه مسافتی فراتر از 400 کیلومتر را طی می‌کند، ضمن اینکه این نسخه طی 6.5 ثانیه قادر است از حالت سکون به مرز 96 کیلومتر بر ساعت دست یابد.

نسخه متوسط این خودرو نیز دارای دو موتور الکتریکی است که برچسب قیمت آن 50 هزار دلار اعلام شده و قادر است طی 4.5 ثانیه از حالت سکون به مرز 96 کیلومتر بر ساعت دست یابد. این نسخه با یکبار شارژ کامل بیشینه مسافتی فراتر از 480 کیلومتر را طی می‌کند.

کابین سایبرتراک

ادعاهای عجیب ماسک در خصوص سایبر تراک

از دید ایلان ماسک، سایبرتراک هندلینگی بهتر از پورشه 911 دارد، حتی او یک ویدیو منتشر کرد که این پیکاپ در شتابگیری پورشه را جا گذاشت. اما چیزی که مشخص است سایبرتراک با دارابودن زاویه حمله 35 درجه و زاویه فرار 28 درجه و همچنین فاصله 41 سانتی‌متری از سطح زمین، عملکرد خیره کننده‌ای در آفرود دارد. در خصوص ظرفیت یدک کشی نیز سایبرتراک بسته به نسخه انتخابی قادر به کشیدن جسمی با بیشینه وزنی بین 3400 تا 6350 کیلوگرم است.

 

شکستن شیشه سایبر تراک در روز رونمایی

ایلان ماسک در مراسم رونمایی سایبرتراک از کارمندان تسلا درخواست کرد تا با چکش بزرگ به بدنه استیل این خودرو و با گوی فلزی به شیشه سایبرتراک ضربه وارد کنند تا مقاومت آن مشخص شود. در حالی که بدنه استیل این خودرو مقاومت خود در برابر ضربات چکش را به خوبی نشان داد، اما شیشه با برخورد گوی فلزی شکست و ماسک عصبانی و برافروخته شد و اظهار داشت که در نسخه تولیدی این نقص را برطرف خواهد کرد.

ایلان ماسک

 

ایلان ماسک 2

برخلاف تمامی پیکاپ‌های این سگمنت که ساختاری بادی آن فریم دارند، سایبرتراک ساختاری استیل ضد زنگ و مونوکوک دارد. این پیکاپ الکتریکی دارای یک تعلیق بادی و حوض باری به طول 2 متر است که تسلا برای آن یک کاور جهت بهبود آیرودینامیک توسعه داده که با نصب آن فضای باری معادل 2831 لیتر در اختیار راننده قرار دارد. لازم به ذکر است که تسلا تا بدین لحظه موفق شده بدون هیچ تبلیغی بیش از 200 هزار دستگاه سایبرتراک را پیش فروش کند.

5 از 2 رای

دیدگاه شما چیست؟