موتور سیکلت
سامورایی فوق سریع

بررسی موتورسیکلت سوزوکی GSX 750 R

دوشنبه - ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹
خواندن 4 دقیقه
سوزوکی GSX 750 R

حدود 14 سال پیش یعنی سال 2005 موتورسیکلتی از برند سوزوکی با نام K5 وارد بازار ایران شد و سنگین سواران ادعا کردند که تا به امروز موتورسیکلتی با چنین شتاب خیره کننده‌ای را نرانده بودند! البته این ادعا کاملا صحیح بود، چراکه افرادی که تا به امروز راکب موتورسیکلت‌های GS 1000 و کاتانا 959 بوده‌اند، کاملا برتری سوزوکی K5 را حس می‌کردند.اما به مروز زمان موتورسیکلت های جدیدی روانه بازار شدند که آن ادعا را به نوعی نقض کردند از جمله موتورسیکلت GSX 750 Rسوزوکی که از نظر ابعادی در کلاس موتورسیکلتهای 600 سی سی قرار می‌گیرد.

به گزارش خودرونویس، کمپانی موتور سیکلت سازی سوزوکی به تولید موتورسیکلت‌هایی پرشتاب با قابلیت و عملکرد بالا شهرت دارد، البته این نظری است که بیشتر دوست داران برند سوزوکی به سایرین تحمیل می‌کنند. اما دلیل این دیدگاه چیست؟ در بین برندهای موتورسیکلت سازی آسیایی که موتورسیکلت‌های رود ریس را تولید می‌کنند، هیچ برندی جز سوزوکی دارای موتورسیکلتی با حجم 750 سی سی در این سگمنت نیست. اما برندهای اروپایی به خصوص ایتالیایی‌ها، موتورسیکلت‌های رودریس 750 سی سی زیادی دارند. از این رو نبود برندهای اروپایی باعث شد که سوزوکی در ایران امپراتوری کند.

حدود 14 سال پیش یعنی سال 2005 موتورسیکلتی از برند سوزوکی با نام K5 وارد بازار ایران شد و سنگین سواران ادعا کردند که تا به امروز موتورسیکلتی با چنین شتاب خیره کننده‌ای را نرانده بودند! البته این ادعا کاملا صحیح بود، چراکه افرادی که تا به امروز راکب موتورسیکلت‌های GS 1000 و کاتانا 959 بوده‌اند، کاملا برتری سوزوکی K5 را حس می‌کردند. در آن سال‌ها به دلیل نبود موتورسیکلت‌های مدرن، سوزوکی K5 یکه تاز موتورسیکلت‌های سنگین شد و لقب سریع‌ترین موتورسیکلت ایران را به خود اختصاص داد که امروزه هم به سختی می‌توان برخی را متقاعد کرد که از سوزوکی سریع‌تر هم موتورسیکلت وجود دارد. اما با پیشرفت تکنولوژی و نصب پیشرانه‌های بهینه‌تر و قدرتمندتر روی موتورسیکلت‌های مختلف، باز چنین جملاتی در ایران شنیده می‌شد، آنها اظهار داشتند که سوزوکی در سال 2005 بهترین موتورسیکلتش را تولید کرد، اما منطق چیز دیگری می‌گوید. چراکه با گذشت بیش از یک دهه و پیشرفت تکنولوژی، قطعا موتورسیکلت‌های روز نسبت به مدل‌های قدیمی‌تر برتری دارند. تمام این دیدگاه‌ها برای این است که کمپانی‌های موتورسیکلت سازی آسیایی دیگر به این دلیل که برای آنها توجیهی نداشته و ندارد، به تولید موتورسیکلت رودریس 750 سی سی ورود نکرده‌اند و سوزوکی در میدان تنهاست.

سوزوکی GSX 750

طراحی ظاهری سوزوکی GSX 750 R

سوزوکی GSX 750 از نظر ابعادی در کلاس موتورسیکلتهای 600 سی سی قرار می‌گیرد و به دلیل نصب پیشرانه قدرتمند روی آن، همانند موتورسیکلت‌هایی 1000 سی سی عملکرد دارد. در ایران سوزوکی 600 سی سی به وفور یافت می‌شود. جالب است بدانید که سوزوکی 750 با مدل 600 سی سی هیچ تفاوت ظاهری ندارد، از این رو بسیاری از سودجویان موتورسیکلت 600 سی سی خود را به عنوان 750 می‌فروشند. اگر شماره شاسی و شماره موتور این موتورسیکلت مشخص نباشد، کمتر کارشناس موتورسیکلتی قادر است که این دو نسخه را تشخیص دهد. چراکه ابعاد و ظاهر آنها کاملا یکسان هستند. نام این موتورسیکلت از آنجایی خطرناک است که جثه‌ای در حد موتورسیکلت‌های 600 سی سی دارد، اما به دلیل مجهز شدن به پیشرانه قدرتمندتر، قادر به رقابت با موتورسیکلت‌های 1000 سی سی شده است. از این رو، این موتورسیکلت با هیچ راکبی شوخی ندارد و در کشورهای عربی، افراد زیادی با این موتورسیکلت دچار سانحه شده‌اند و جان خود را از دست داده‌اند. سوزوکی GSX 750 مورد بررسی مدل 2015 بوده که به رنگ معروف سوزوکی مزین شده است و از لحاظ ظاهری و فنی نسبت به نسل قبل یا همان مدل 2005 معروف کاملا برتر است. آیرودینامیک بالای آن و قوس‌های طراحی شده روی بدنه، باعث شده راننده پشت فرمان احساس راحتی داشته باشد و سواری قابل قبولی را در سرعت‌های بالا تجربه کند.

سوزوکی GSX

یکی از ضعف‌های طراحی موتورسیکلت‌های سوزوکی این است که کمپانی سازنده گاهی تصمیم می‌گیرد طراحی رترو استایل یا قدیمی داشته باشد. در راستای این سیاست، سوزوکی‌های 600 و 750 سی سی جدید هم شباهت‌هایی به مدل‌های قبل از سال 2008 دارند، اما طراحی آنها ظریف‌تر و بهتر شده و توجه به جزییات در قطعات نصب شده روی بدنه بیشتر از گذشته دیده می‌شود. این دید قدیمی گرایانه سوزوکی در موتورسیکلت 1000 سی سی این کمپانی نیز دیده می‌شود، چراکه چندین بار جفت اگزوز و تک اگزوز شد و به دلیل علاقه سوزوکی به سیستم‌های ترمز قدیمی، دیسک‌های ترمزش از رقبا کوچکتر بود و سوزوکی در مقابل انتقادات مشتریان نسبت به سیستم ترمز این موتور، همیشه مقاومت می‌کرد تا نسل جدید آن را در سال 2017 راهی بازار کرد.

مشخصات فنی سوزوکی GSX 750 R

قلب تپنده این موتور سیکلت، یک پیشرانه چهار سیلندر خطی به حجم دقیق 749 سی سی بوده که قادر به تولید بیشینه قدرت 148 اسب‌بخار در دور 12800 و بیشینه گشتاور 86.3 نیوتن‌متر در دور 11200 است. جالب است بدانید که این موتورسیکلت با این سطح از قدرت تنها 156 کیلوگرم وزن دارد، از این رو تنها 3.2 ثانیه زمان نیاز است تا از حالت سکون به مرز 100 کیلومتر بر ساعت دست یابد و طی مدت 10.7 ثانیه می‌تواند از حالت سکون از خط درگ 400 متر عبور کند.

سوزوکی750

سوزوکی GSX 750 مورد بررسی، به سیستم خروجی اگزوز یوشیمور مجهز شده که با پیشرانه چهار سیلندر آن به خوبی هماهنگ شده است. وقتی نام اگزوز یوشیمور می‌آید، موتورسیکلت سواران خوب می‌دانند که صدای آن از چند کیلومتری در اتوبان‌ها، لرزه به اندام خودروسواران و افراد دیگر می‌اندازد. به لطف نصب پیشرانه 148 اسب‌بخاری، شتاب خیره کننده‌ای را از این موتورسیکلت شاهد هستیم که بخشی از این عملکرد خوب به دلیل سیستم کلاچ قدرتمند و سیستم انتقال قدرت عالی آن است که نسبت به نسل قبل به مراتب پیشرفت داشته است. برای متوقف کردن چنین جنبنده سریعی، سیستم ترمز قدرتمندی نیز باید درنظر گرفته شده باشد که دقیقا این موتورسیکلت به آن مجهز شده است.

سوزوکی

اغلب مخاطبان سوال می‌کنند که آیا این موتورسیکلت و مدل‌های مشابه آن برای رانندگی شهری مناسب هستند؟ مسلما خیر، با وجود اینکه موتورسیکلت‌های سنگین زیادی در خیابان در روزهای تعطیل تردد دارند و با صدای زیبا و گوش نوازشان، خواب صبح را برای ساکنین شهرهایی مثل تهران و کرج مختل می‌کنند، اما قویا این موضوع را بیان می‌کنیم که این موتورسیکلت‌ها برای استفاده شهری و تردد در خیابات طراحی نشدهاند. با توجه به اینکه امروزه در بیشتر شهرهای بزرگ یک پیست هرچند غیر اصولی و غیر استاندارد برای موتورسیکلت سواران طراحی شده، بهتر است با این موتورها تنها در این پیست‌ها حضور یافت و استعداد و توانایی خود را در فضایی ایمن سنجید. ضمن اینکه تردد با این موتورسیکلت در سطح شهر ممنوع بوده و برای رفتن به پیست هم باید از نهادهای ورزشی مربوطه مجوزهای لازم را کسب کنند. در پایان باید بیان کنیم که سوزوکی GSX 750 موتورسیکلتی بسیار وحشی و رام نشدنی است و هنگامی که راکب آن هستید، شش دنگ حواستان باید به کنترل این سامورایی فوق سریع باشد.

پیشرانه

4 سیلندر خطی

سرسیلندر

2 میل سوپاپ 16 سوپاپ

حجم دقیق

749 سی سی

قطر سیلندر در کورس پیستون

48.7 در 70 میلی متر

نسبت تراکم

12.5 به 1

بیشینه قدرت

148 اسب بخار در 12800 دور

بیشینه گشتاور

86.3 نیوتن متر در 11200 دور

طول عرض ارتفاع

1125×710×2030 میلی متر

ارتفاع زین تا زمین

810

0 تا 100 کیلومتر

3.2 ثانیه

400 متر از حالت ایست

10.7 ثانیه

وزن خشک

156 کیلوگرم

4.2 از 5 رای

دیدگاه شما چیست؟