موتور سیکلت
یک مقایسه جذاب بین دو اسطوره آسیا

سوزوکی 1400 بهتر است یا هوندا 1300

عکاس: وحید پورسینا
چهارشنبه - ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹
خواندن 4 دقیقه
موتورسیکلت هوندا 1300

وقتی چهار برند مهم و اصلی در دنیای موتورسیکلت از یک کشور باشند طبعا این سوال در ذهن بسیاری به وجود می‌آید که بهترین موتورساز ژاپن کدام است، هوندا، سوزوکی، یاماها یا کاوازاکی؟ پاسخ به این سوال با توجه به مدل‌های بسیار زیاد این کمپانی‌ها بسیار سخت است اما شاید بشود در مقایسه موردی به جایی رسید امروز قصد داریم به این پرسش بپردازیم که از دو موتورسنگین خیابانی معروف ژاپن سوزوکی 1400 بهتر است یا هوندا 1300 ؟

به گزارش خودرونویس،  با توجه به ظاهر هر دو مدل و موقعیت پیش‌آمده، توانستیم مقایسه‌ای اصولی و قابل قبول است را بین هوندا و سوزوکی انجام دهیم چرا که هر دوی آنها از نظر جثه و ریخت شبیه‌اند.

جالب اینکه هردو موتور طرفداران افراطی دارند و  اکثرا نظراتی که در مورد این موتورسیکلت‌ها گفته می‌شود از روی تعصب افراد و علاقه مندان به آنهاست. در ابتدا باید گفت که سوزوکی 1400 موتورسیکلتی بوده که پایه و طرح آن برای سال های پایانی دهه 90 و تولید آن برای قرن 21 است که خب نسبت به هوندا از فکر جدیدتری نیز بهره می‌برد. در عوض هوندا نیز در سری موفق CB در حجم های مختلف فروش خوبی داشت و تا به امروز افراد مختلفی را به خود دچار کرده طوری که هرکسی آن را سوار می شود نمی تواند با موتورسیکلت دیگری ارتباط برقرار کند.

 مقایسه سوزوکی 1400 با هوندا 1300

در این شماره یک دستگاه سوزوکی GSX 1400 Special Edition به مدل 2008 میلادی را در کنار یک دستگاه هوندا CB 1300 جدید به مدل 2014 میلادی قرار دادیم و قصد از این کار فقط یک مقایسه ساده و کلی گرایانه است.

هوندا در سری 1300 سی سی تا سال 2003 میلادی کاربراتوری بود و از سال 2004 به بعد به انژکتور روی آورد و انجین تغییر کرد و پس از آن شاهد تغییر در دیگر قسمت های آن بودیم، سوزوکی در سری 1400 موفق بود و تا سال 2007 آن را به تولید رسانید و نیمه دوم همان سال به عنوان مدل 2008 و اسپشیال یک 1400 جذاب تری را به بازار عرضه کرد و طولی نکشید سوزوکی بی‌کینگ جای آن را گرفت و پس از دوران موفقش پدیده های جذابی چون GSX-S ظهور کردند.

موتورسیکلت سوزوکی

هوندا در سال های ابتدایی که CB1300 را با انجین جدید و مجهز به سیستم انژکتور همراه کرد مدام در حال رفع ایرادات بود و سال به سال شاهد تغییراتی در آن بودیم، اما سوزوکی 1400 به جز چند تغییر جزیی در ظاهر (تک شدن اگزوز) تغییر دیگری نداشت، هوندا در این مدل بسیار طرفدار پیدا کرد و این باعث شد که خط تولید آن در کشورهای دیگر نیز اضافه شود و تولید سی بی در حجم 1300 سی سی در آنها صورت گیرد.

هر دوی آنها از ابعادی بزرگ برخوردارند و سوزوکی 1400 چون به یاد و خاطر اسطوره کمپانی سوزوکی GS 1000 به تولید رسید کمی سنتی و نوستالژیک تر از هونداست. سی بی شاید تا سال 2013 یکی از ایراداتی که داشت 5 سرعته بودن جعبه دنده آن بود ولی خب این ایراد و ایرادات دیگر نیز در سال 2014 به بعد اصلاح شد و نتیجه کار چیزی شد که در این مطلب راجع به آن می خوانید.

هر دو موتورسیکلت با ارزش هستند اما سوزوکی به دلیل اینکه در سال 2008 دیگر تولیدش متوقف شد در کشور ما نیز قیمت بالاتری نسبت به هوندا دارد، برای مثال نمونه سند دار هوندا در سال 2008 و در وضعیت سالم چند 10 میلیون ارزان تر از سوزوکی است.

 

موتورسیکلت های تاریخی

هر دوی آنها دارای چراغ های دایره ای شکل هستند و در نگاه اول به بزرگ تر بودن سوزوکی پی خواهید برد، استفاده بیش از اندازه کروم حتی در قاب کلیومترشمار نیز گویای این موضوع است و سوزوکی فقط با این موتورسیکلت به دنبال اثبات اصالت اسطوره بی همتای خود است، سوزوکی مورد بررسی اسپشیال و دارای رنگ بندی بسیار زیبایی می باشد، رینگ های بنفش و نوشته های دور آن، لوگوی سوزوکی قرمز رنگ بر روی مخزن سوخت و رنگ بندی آبی- سفید- سورمه ای که درست هر علاقه مندی را به دهه 80 باز می گرداند.

در همان نگاه اول به این نکته پی می‌برید که هدف مسئولان کمپانی بزرگ هوندا از مدل 1300، تولید موتورسیکلتی قدرتمند و خیابانی در عین حال فشرده و کوچک تر از قبل بوده است. فقط کافی‌است انجین سری انژکتور را با کاربراتوری ها مقایسه کنید، خیلی زود خیلی از مسائل دستگیرتان می شود. در مدل جدید هوندا، آینه ها از مستطیل به دایره ای تغییر کرد، مخزن سوخت و علامت هوندای بر روی آن نیز تغییر کرد و یکی از تغییرات دیگر، تغییرات جزیی در زین آن بود که خیلی محسوس نیست، اگزوز سی بی جدید در مقایسه با 1400 بسیار کوچک تر و جالب توجه تر طراحی و تولید شده است.

موتورسیکلت سوزوکی 1400

با توجه به بروز بودن طراحی هوندا و مدل بالاتر آن نسبت به سوزوکی باید به خطوط شکست هوای بسیار دقیق آن بر روی مخزن سوخت آن اشاره داشت، رینگ های هوندا در مدل مورد بررسی که البته مدل جدید نیز می باشد تغییرات داشته و سبک تر و زیباتر از قبل شده، کیلومتر شمار هوندا نیز در حال حاضر کامل‌تر از سوزوکی است البته باید گفت که مدل سوزوکی پایین‌تر است و یکی از نکاتی مثبتی که در سوزوکی می‌توانید بررسی کنید همین عدم تولید آن است که همه روزه بر ارزش نمونه های سالم آن افزوده می‌شود که این مهم در هوندا دیده نمی‌شود.

سوزوکی 1400

سوزوکی بزرگ‌تر و کلاسیک‌تر از هوندا طراحی و ساخته شده ولی خب در اصالت باید گفت که سوزوکی حرفش برنده‌تر از هونداست و سواری نرم‌تر و بهتری دارد. البته باید گفت که هوندا بسیار کارش در تولید موتورسیکلتی چون CB1300 عالی و بی نقص بوده و حتی از لحاظ قدرت انجین نیز با حجم کمتر قدرت بالاتری را نیز داراست، در این چند ساله و درست زمانی که 1400 تولید نشد، CB1300 به شدت به کشور وارد شد و تمامی کسانی که علاقه مند به این کلاس موتورسیکلت ها بودند برند هوندا را انتخاب کردند و وقتی با قدرت و شتاب بالای آن روبرو شدند دیگر مدل به مدل آن را به‌روز کردند. حتی دوستداران حرکات نمایشی نیز از برند هوندا بیشتر رضایت دارند چراکه اگر خدایی ناکرده به زمین بخورد با توجه به تولید حال حاضر آن، لوازم یدکی آن به خوبی پیدا می شود خیلی زود به حالت اول باز می گردد.

رانندگی با سوزوکی و هوندا

سوزوکی و هوندا هر دو نرم هستند ولی خب سوزوکی سواری بهتری دارد و در عین حال ابهتی که خیلی از علاقه مندان به موتورسیکلت های خیابانی به دنبال آن هستند در سوزکی مشهودتر است. ولی هوندا نیز در جای خودش بسیار قابل قبول است، لذت راندن هر دو بالاست ولی شاید نتوانید با این نکته کنار بیایید که این دو موتورسیکلت با یکدیگر سواری هایی متفاوت دارند، هوندا به‌روزتر و نوتر ولی سوزوکی را که سوار می‌شوید گویی سوار بر اصالت شدید.  قرص و محکم بودن موتورسیکلت و پایداری آن در سرعت های بالا همه  و همه نکاتی قابل توجه در سوزوکی به حساب می‌آید، برگ برنده ای نیز سوزوکی در اختیار دارد و آن هم گشتاور بسیار بالاتر و شتاب ثانویه آن است که در دورهای بالا به خوبی راکب را می ترساند.

هوندا

واقعا حالت راندن آنها متفاوت است و در بحث سیستم انتقال قدرت هوندای جدید برتر از سوزوکی عمل می کند، همانطور که گفته شد تا به قبل از سال 2014 که نسل جدید CB 1300 به بازار عرضه شود تمامی موتورسواران از جعبه دنده 5 سرعته آن ایراد می گرفتند و به آن معترض بودند چراکه دنده ها خیلی زود پر می شد و واقعا جای دنده 6 خالی بود که پس از این اصلاحی که بر روی آن صورت گرفت دیگر هوندا در خیابان ها همه چیز تمام شد!  قرص بودن سواری سوزوکی و ترمز بهتر آن نیز دوست داشتنی است، البته ترمز هوندا نیز از سیستم ABS بهره می برد.

در آخر باید گفت نه ما بلکه بزرگان صنعت موتورسیکلت دنیا نیز نمی توانند از این دو موتورسیکلت ایرادهای زیادی بگیرند، هر دوی آنها دارای احترام هستند چرا که سوابق درخشان یک عمر کار حرفه ای هر دو کمپانی در هر دو مدل دیده می‌شود. سوزوکی شاید پس از مدل 1400، در هیچ مدل دیگر حتی بی‌کینگ آنطور که باید به توفیق دست پیدا نکرد و هر ساله با تولید ورژن جدید 1300 پیش خود فکر می کنیم که چقدر جای 1400 خالیست…

 

4.3 از 114 رای

دیدگاه شما چیست؟

سایر دیدگاه ها

 • امین | 28 آذر 1401 - 6:09 ب.ظ

  من تا حالا سوزوکی سوار نشدم هیچ مدلش رو ولی میتونم بگم اگزوز هوندا در هر مدلی از ۱۲۵ گرفته تا ۱۳۰۰ نسبت به هم رده هاش خیلی برتر و خوش صدا طراحی شده.

 • Y | 19 خرداد 1401 - 0:03 ق.ظ

  سلام ممنون از مقاله خوبتون من تا الان متاسفانه نتونستم موتور سنگین بگیرم ولی اگه یه روز بتونم حتما اولین انتخوابم ۱۳۰۰ شاید سریع ترین موتور نباشه یا گرون ترین اما واقعا ابهته خاصی داره.

 • حمید | 15 آذر 1400 - 7:21 ب.ظ

  سلام
  من الان یک سوزوکی دارم و واقعا موتور خوبی هست ولی سی بی از سوزوکی سبقت گرفته برای اینکه تولید به روز داره به نظر بنده بیایید یک سی بی جدید رو با بگینگ مقایسه کنید تا کاملا به همه ثابت بشه که کدوم بهتره

 • سی بی باز | 11 آذر 1400 - 9:50 ب.ظ

  من خودم طرفدار سی بی هستم چون خوشگله
  سوزوکی هم عالیه ولی اکثرا طرفدار سیبی هستن
  سیبی درست ۱۰۰سیسی ازسوزوکی کمتره ولی از سوزوکی بهتره
  هرکسی عقاید خودشو داره

 • شهرام | 16 آبان 1400 - 5:43 ق.ظ

  آقا من هم سوزوکی سنگین داشتم و هم هوندا..‌ راستش اصلا نمیتونم بگم کدوم بهتره.. هر دو اسطوره هستند اما سلیقه ی اول من هوندا سی بی ۱۳۰۰ هست.. !! چه کنم!! عاشقشم.. هیچوقت یه عاشق به عشقش پشت نمیکنه👌😍❤

 • وحید | 15 مهر 1400 - 8:59 ب.ظ

  عشق فقط کینگ سی بی 1300 عشق

  سوزوکی هم خوبه ولی هوندا بهتره

 • دانیال | 16 شهریور 1399 - 1:13 ب.ظ

  سوزوکی از هوندا خیلی بهتره این قدرت اسمی هست که cb برتره ولی در واقعیت سوزوکی خیلی قدرت بیشتری داره خواهشا اطلاعات رو کامل کنید وتست کنید وبعد بگید cb بهتره یا راننده بهتری بیارید واقعا سوزوکی قدرتش بیشتر هست این فقط یه یه عدد هست

  • شهرام | 16 آبان 1400 - 6:11 ق.ظ

   آقا دانیال گل.. سلام
   دوست گلم توی کشور ما خیلی چیزها تقریبآ محدود هست.. و این انتخاب ها هم همینطور..من هر دوی این موتورها رو دهه ی ۶۰ و ۷۰ خورشیدی از نوع ژاپنی داشتم.. نمیشه گفت کدوم بهتره .. چون رقابتی دارن تولید میکنن و هر دو کلاس این موتورها از سرعت و سواری و .. بالا و قابل قبولی برخوردار هستند.. البته سلیقه ی خودم سی بی ۱۳۰۰ هست.. چون ابهت خاص و هیکل شیک تری داره.. وقتی به این موتور گاز بدی و سواری کنی.. کاملا متوجه میشی که بالاتر و قدرتمند تر از خودت و موتورت هیچ جنبنده ی دیگه ای توی سراسر جاده نیست..👌😍 به امید آزادی و پلاک شدنه هر دوی این اسطوره ها..( موتور سنگین جرم نیست ) عشقه… خواهشآ به عشق جوانان ما بیشتر بها بدید.. از مسئولین محترم همینجا درخواست میکنم که طرح و برنامه ای برای پلاک شدنه🙏 این وسیله ی مفرح و سالم و ایجاد پیست های بیشتر داشته باشند.. اینجانب ایثارگر جنگ تحمیلی هستم.. بیش از ۵۰ سال دارم .. اما هنوز عاشق موتور سنگین هستم و با هیچی عوضش نمیکنم…. با تشکر🌹🙏