4.3/5 - (114 امتیاز)

به گزارش خودرونویس،  با توجه به ظاهر هر دو مدل و موقعیت پیش‌آمده، توانستیم مقایسه‌ای اصولی و قابل قبول است را بین هوندا و سوزوکی انجام دهیم چرا که هر دوی آنها از نظر جثه و ریخت شبیه‌اند.

جالب اینکه هردو موتور طرفداران افراطی دارند و  اکثرا نظراتی که در مورد این موتورسیکلت‌ها گفته می‌شود از روی تعصب افراد و علاقه مندان به آنهاست. در ابتدا باید گفت که سوزوکی ۱۴۰۰ موتورسیکلتی بوده که پایه و طرح آن برای سال های پایانی دهه ۹۰ و تولید آن برای قرن ۲۱ است که خب نسبت به هوندا از فکر جدیدتری نیز بهره می‌برد. در عوض هوندا نیز در سری موفق CB در حجم های مختلف فروش خوبی داشت و تا به امروز افراد مختلفی را به خود دچار کرده طوری که هرکسی آن را سوار می شود نمی تواند با موتورسیکلت دیگری ارتباط برقرار کند.

 مقایسه سوزوکی ۱۴۰۰ با هوندا ۱۳۰۰

در این شماره یک دستگاه سوزوکی GSX 1400 Special Edition به مدل ۲۰۰۸ میلادی را در کنار یک دستگاه هوندا CB 1300 جدید به مدل ۲۰۱۴ میلادی قرار دادیم و قصد از این کار فقط یک مقایسه ساده و کلی گرایانه است.

هوندا در سری ۱۳۰۰ سی سی تا سال ۲۰۰۳ میلادی کاربراتوری بود و از سال ۲۰۰۴ به بعد به انژکتور روی آورد و انجین تغییر کرد و پس از آن شاهد تغییر در دیگر قسمت های آن بودیم، سوزوکی در سری ۱۴۰۰ موفق بود و تا سال ۲۰۰۷ آن را به تولید رسانید و نیمه دوم همان سال به عنوان مدل ۲۰۰۸ و اسپشیال یک ۱۴۰۰ جذاب تری را به بازار عرضه کرد و طولی نکشید سوزوکی بی‌کینگ جای آن را گرفت و پس از دوران موفقش پدیده های جذابی چون GSX-S ظهور کردند.

موتورسیکلت سوزوکی

هوندا در سال های ابتدایی که CB1300 را با انجین جدید و مجهز به سیستم انژکتور همراه کرد مدام در حال رفع ایرادات بود و سال به سال شاهد تغییراتی در آن بودیم، اما سوزوکی ۱۴۰۰ به جز چند تغییر جزیی در ظاهر (تک شدن اگزوز) تغییر دیگری نداشت، هوندا در این مدل بسیار طرفدار پیدا کرد و این باعث شد که خط تولید آن در کشورهای دیگر نیز اضافه شود و تولید سی بی در حجم ۱۳۰۰ سی سی در آنها صورت گیرد.

هر دوی آنها از ابعادی بزرگ برخوردارند و سوزوکی ۱۴۰۰ چون به یاد و خاطر اسطوره کمپانی سوزوکی GS 1000 به تولید رسید کمی سنتی و نوستالژیک تر از هونداست. سی بی شاید تا سال ۲۰۱۳ یکی از ایراداتی که داشت ۵ سرعته بودن جعبه دنده آن بود ولی خب این ایراد و ایرادات دیگر نیز در سال ۲۰۱۴ به بعد اصلاح شد و نتیجه کار چیزی شد که در این مطلب راجع به آن می خوانید.

هر دو موتورسیکلت با ارزش هستند اما سوزوکی به دلیل اینکه در سال ۲۰۰۸ دیگر تولیدش متوقف شد در کشور ما نیز قیمت بالاتری نسبت به هوندا دارد، برای مثال نمونه سند دار هوندا در سال ۲۰۰۸ و در وضعیت سالم چند ۱۰ میلیون ارزان تر از سوزوکی است.

 

موتورسیکلت های تاریخی

هر دوی آنها دارای چراغ های دایره ای شکل هستند و در نگاه اول به بزرگ تر بودن سوزوکی پی خواهید برد، استفاده بیش از اندازه کروم حتی در قاب کلیومترشمار نیز گویای این موضوع است و سوزوکی فقط با این موتورسیکلت به دنبال اثبات اصالت اسطوره بی همتای خود است، سوزوکی مورد بررسی اسپشیال و دارای رنگ بندی بسیار زیبایی می باشد، رینگ های بنفش و نوشته های دور آن، لوگوی سوزوکی قرمز رنگ بر روی مخزن سوخت و رنگ بندی آبی- سفید- سورمه ای که درست هر علاقه مندی را به دهه ۸۰ باز می گرداند.

در همان نگاه اول به این نکته پی می‌برید که هدف مسئولان کمپانی بزرگ هوندا از مدل ۱۳۰۰، تولید موتورسیکلتی قدرتمند و خیابانی در عین حال فشرده و کوچک تر از قبل بوده است. فقط کافی‌است انجین سری انژکتور را با کاربراتوری ها مقایسه کنید، خیلی زود خیلی از مسائل دستگیرتان می شود. در مدل جدید هوندا، آینه ها از مستطیل به دایره ای تغییر کرد، مخزن سوخت و علامت هوندای بر روی آن نیز تغییر کرد و یکی از تغییرات دیگر، تغییرات جزیی در زین آن بود که خیلی محسوس نیست، اگزوز سی بی جدید در مقایسه با ۱۴۰۰ بسیار کوچک تر و جالب توجه تر طراحی و تولید شده است.

موتورسیکلت سوزوکی 1400

با توجه به بروز بودن طراحی هوندا و مدل بالاتر آن نسبت به سوزوکی باید به خطوط شکست هوای بسیار دقیق آن بر روی مخزن سوخت آن اشاره داشت، رینگ های هوندا در مدل مورد بررسی که البته مدل جدید نیز می باشد تغییرات داشته و سبک تر و زیباتر از قبل شده، کیلومتر شمار هوندا نیز در حال حاضر کامل‌تر از سوزوکی است البته باید گفت که مدل سوزوکی پایین‌تر است و یکی از نکاتی مثبتی که در سوزوکی می‌توانید بررسی کنید همین عدم تولید آن است که همه روزه بر ارزش نمونه های سالم آن افزوده می‌شود که این مهم در هوندا دیده نمی‌شود.

سوزوکی 1400

سوزوکی بزرگ‌تر و کلاسیک‌تر از هوندا طراحی و ساخته شده ولی خب در اصالت باید گفت که سوزوکی حرفش برنده‌تر از هونداست و سواری نرم‌تر و بهتری دارد. البته باید گفت که هوندا بسیار کارش در تولید موتورسیکلتی چون CB1300 عالی و بی نقص بوده و حتی از لحاظ قدرت انجین نیز با حجم کمتر قدرت بالاتری را نیز داراست، در این چند ساله و درست زمانی که ۱۴۰۰ تولید نشد، CB1300 به شدت به کشور وارد شد و تمامی کسانی که علاقه مند به این کلاس موتورسیکلت ها بودند برند هوندا را انتخاب کردند و وقتی با قدرت و شتاب بالای آن روبرو شدند دیگر مدل به مدل آن را به‌روز کردند. حتی دوستداران حرکات نمایشی نیز از برند هوندا بیشتر رضایت دارند چراکه اگر خدایی ناکرده به زمین بخورد با توجه به تولید حال حاضر آن، لوازم یدکی آن به خوبی پیدا می شود خیلی زود به حالت اول باز می گردد.

رانندگی با سوزوکی و هوندا

سوزوکی و هوندا هر دو نرم هستند ولی خب سوزوکی سواری بهتری دارد و در عین حال ابهتی که خیلی از علاقه مندان به موتورسیکلت های خیابانی به دنبال آن هستند در سوزکی مشهودتر است. ولی هوندا نیز در جای خودش بسیار قابل قبول است، لذت راندن هر دو بالاست ولی شاید نتوانید با این نکته کنار بیایید که این دو موتورسیکلت با یکدیگر سواری هایی متفاوت دارند، هوندا به‌روزتر و نوتر ولی سوزوکی را که سوار می‌شوید گویی سوار بر اصالت شدید.  قرص و محکم بودن موتورسیکلت و پایداری آن در سرعت های بالا همه  و همه نکاتی قابل توجه در سوزوکی به حساب می‌آید، برگ برنده ای نیز سوزوکی در اختیار دارد و آن هم گشتاور بسیار بالاتر و شتاب ثانویه آن است که در دورهای بالا به خوبی راکب را می ترساند.

هوندا

واقعا حالت راندن آنها متفاوت است و در بحث سیستم انتقال قدرت هوندای جدید برتر از سوزوکی عمل می کند، همانطور که گفته شد تا به قبل از سال ۲۰۱۴ که نسل جدید CB 1300 به بازار عرضه شود تمامی موتورسواران از جعبه دنده ۵ سرعته آن ایراد می گرفتند و به آن معترض بودند چراکه دنده ها خیلی زود پر می شد و واقعا جای دنده ۶ خالی بود که پس از این اصلاحی که بر روی آن صورت گرفت دیگر هوندا در خیابان ها همه چیز تمام شد!  قرص بودن سواری سوزوکی و ترمز بهتر آن نیز دوست داشتنی است، البته ترمز هوندا نیز از سیستم ABS بهره می برد.

در آخر باید گفت نه ما بلکه بزرگان صنعت موتورسیکلت دنیا نیز نمی توانند از این دو موتورسیکلت ایرادهای زیادی بگیرند، هر دوی آنها دارای احترام هستند چرا که سوابق درخشان یک عمر کار حرفه ای هر دو کمپانی در هر دو مدل دیده می‌شود. سوزوکی شاید پس از مدل ۱۴۰۰، در هیچ مدل دیگر حتی بی‌کینگ آنطور که باید به توفیق دست پیدا نکرد و هر ساله با تولید ورژن جدید ۱۳۰۰ پیش خود فکر می کنیم که چقدر جای ۱۴۰۰ خالیست…

 

4.3/5 - (114 امتیاز)