سوزوکی سیاز (Suzuki Ciaz) یک سدان کاملا اقتصادی محصول ماروتی سوزوکی هند بوده که محصول مشترک ژاپن و هند محسوب می شود. سالها قبل زمزمه ورود این خودرو به بازار ایران توسط ایران خودرو شنیده شده بود که هیچگاه محقق نشد. اما اکنون راسا موتور خاورمیانه قصد واردات سوزوکی سیاز را به ایران دارد و این خودرو را در نمایشگاه دستاوردهای وزارت صمت طی هفته دولت به نمایش گذاشته است.

 

ویدیو معرفی Suzuki Ciaz

 

 

سوزوکی سیاز Ciaz وارداتی راسا موتور خاورمیانه

به گزارش خودرونویس، سوزوکی سیاز خودرویی کاملا اقتصادی بوده و در بازار هند، آفریقا و برخی از کشورهای حاشیه خلیج فارس فروش بسیار خوبی داشته است. این خودرو در نسخه فول قیمتی در حدود 13 هزار دلار دارد و به خوبی می توان کار را برای سدان های تولید داخل مانند تارا و شاهین سخت کند. اگر هدف از واردات خودرو عرضه خودروهای اقتصادی باشد، سوزوکی Ciaz را باید مهره بسیار مهمی در این بین دانست.

سوزوکی سیاز Ciaz وارداتی راسا موتور خاورمیانه

طراحی ظاهری

سوزوکی سیاز محصولیست که نزدیک به 8 سال از عمر آن می گذرد و این سالخوردگی در چهره آن به خوبی مشخص است. به عبارت دیگر اگر قرار باشد که این خودرو در بازار ایران موفق شود، به واسطه اعتبار برند ژاپنی و کیفیت ساخت بالای آن خواهد بود. چراکه از نظر طراحی حرف چندانی در مقابل رقبای بروز خود برای گفتن ندارد. این خودرو در رده سدان های کامپکت قرار می گیرد و می تواند با خودروهای نظیر تارا، شاهین و آریزو 5 رقابت کند.

سوزوکی سیاز Ciaz وارداتی راسا موتور خاورمیانه

داخل کابین سوزوکی سیاز

سوزوکی سیاز در بخش کابین هم خودرویی ساده اما با کیفیت است. نکته جالب استفاده از چرم مصنوعی در تودوزی صندلی ها حتی در همین مدل به نمایش گذاشته شده بود. البته این نسخه فاقد امکاناتی مانند سیستم مالتی مدیا و حتی سانروف بود که ممکن است راسا موتور در نسخه نهایی این موارد را به سوزوکی سیاز اضافه کند. این خودرو طول، عرض و ارتفاعی به ترتیب معادل 4490، 1730 و 1485 میلی متر داشته و فاصله بین دو محور آن 2650 میلی متر است. به دلیل همین فاصله بین دو محور، کابین جادار و راحتی برای این خودرو به نسبت ابعادی که دارد رقم خورده است.

سوزوکی سیاز Ciaz وارداتی راسا موتور خاورمیانه

روی درب ها و بخش هایی از داشبورد نیز تریم چوب مصنوعی دیده می شود که این موضوع با استانداردهای امروزی صنعت خودرو سازگار نیست و مقداری old fashion به نظر می رسد. اما برای یک خودروی اقتصادی چندان جای گله باقی نمی گذارد. تریم کابین دو رنگ خاکستری و کرم بوده که برای یک خودروی اقتصادی زیبا به نظر می رسد.

سوزوکی سیاز Ciaz وارداتی راسا موتور خاورمیانه

مشخصات فنی سوزوکی سیاز (Suzuki Ciaz Specs)

سوزوکی سیاز قرار است که با یک موتور 1.5 لیتری چهار سیلندر تنفس طبیعی به بازار ایران عرضه شود. این موتور قادر به تولید 103 اسب بخار قدرت و 138 نیوتن متر گشتاور است. نیروی تولیدی این موتور هم توسط گیربکس 4 دنده اتوماتیک به چرخ های جلو منتقل می شود. این گیربکس فاقد حالت تعویض دنده دستی بوده و برای آن حالت L و حالت 2 تعبیه شده که در حالت 2 تنها دو دنده اول گیربکس استفاده می شود.

شاید این موتور مقداری ضعیف به نظر برسد. اما برای وزن 1010 کیلوگرمی سوزوکی سیاز جوابگو بوده و عملکرد معقولی را برای این سدان اقتصادی رقم می زند.

سوزوکی سیاز Ciaz وارداتی راسا موتور خاورمیانه

قیمت

هنوز هیچ چیزی از زمان عرضه خودروهای وارداتی مشخص نیست و وزارت صمت و دولت تنها برای شوآف اقدام به برگزاری چنین نمایشگاهی کرده اند. اما امیدواریم هرچه زودتر این موانع برطرف شوند و شاهد عرضه چنین خودروهایی به بازار باشیم. سوزوکی سیاز در صورت عرضه به ایران با درنظر گرفتن تعرفه گمرکی قیمتی زیر یک میلیارد تومان نخواهد داشت.

 

5 از 7 رای