اخبار خودرو جهان
کراس اووری الکتریکی با قابلیت پیمایش مسافت 483 کیلومتر

معرفی نسخه تولیدی نیسان آریا

پنجشنبه - ۲۶ تیر ۱۳۹۹
خواندن 4 دقیقه
نیسان آریا

استراتژی جدید نیسان برای بازگشت به میدان رقابت، معرفی 10 خودروی جدید طی 20 ماه آینده است و ظاهرا این کمپانی ژاپنی به خوبی در حال حرکت در مسیر است. پس از معرفی نسل جدید روگ، حال زمان آن رسیده که اسیووی جدیدی توسط نیسان معرفی شود؛ ولی این اسیووی جدید برخلاف روگ از پیشرانه درونسوز بهره نمی برد. این اسیووی جدید، نیسان آریا الکتریکی بوده که نامی مشابه با نمونه مفهومی معرفی شده در نمایشگاه توکیو در اکتبر 2019 دارد.

طراحی ظاهری

اگر نسبت به طراحی نسخه کانسپت آریا علاقه زیادی داشتید، پس یقینا از استایل ظاهری نسخه تولیدی این کراس اوور الکتریکی نیز خوشتان می آید. چراکه نیسان نسخه تولیدی آریا را از نظر استایل ظاهری و کابین تا حد زیادی مشابه نمونه مفهومی توسعه داده است. استایل مدرن و خاص نیسان آریا، پیشرفت بسیار قابل توجهی نسبت به زبان طراحی تکراری، قدیمی و سالخورده محصولات فعلی نیسان داشته است. البته نیسان این سبک طراحی مدرن خود را در سال 2017 با معرفی IMx مفهومی معرفی کرد، ولی حالا این DNA و این سبک طراحی مدرن برای اولین بار در یک محصول تولیدی و قابل خرید اجرا شده است.

نمای عقب نیسان آریا

مشخصات فنی

نیسان به منظور افزایش جذابیت آریا قصد دارد این کراس اوور الکتریکی را در دو مدل تمام چرخ محرک و جلو محرک راهی بازار می کند که نسخه تمام چرخ محرک دارای دو موتور الکتریکی و نمونه جلو محرک تنها به یک موتور الکتریکی مجهز شده است. نسخه جلو محرک نیسان آریا از یک موتور الکتریکی بهره می برد که قادر به تولید بیشینه قدرت 215 اسب بخار و بیشینه گشتاور 300 نیوتن متر است. ولی نسخه تمام چرخ محرک آریا به دو موتور الکتریکی مجهز شده که قادر به تولید بیشینه قدرت 389 اسب بخار و بیشینه گشتاور 600 نیوتن متر است.

در خصوص عملکرد آریا باید اظهار کرد که نسخه جلومحرک این کراس اوور الکتریکی قادر است طی 7.5 ثانیه از حالت سکون به مرز 100 کیلومتر بر ساعت دست یابد و بیشینه سرعت قابل پیمایش آن نیز 159 کیلومتر بر ساعت اعلام شده است. ولی نسخه تمام چرخ محرک این خودرو طی 5.1 ثانیه سرعت خود را از حالت سکون به مرز 100 کیلومتر بر ساعت می رساند و بیشینه سرعت قابل پیمایش آن نیز 200 کیلومتر بر ساعت اعلام شده است.

پورت شارژ نیسان آریا

باتری و مسافت قابل پیمایش در حالت شارژ کامل

بنا به اظهارات نیسان، آریا قادر اس در حالت شارژ کامل بیشینه مسافت 483 کیلومتر را طی کند. البته این میزان مسافت قابل پیمایش برای نسخه جلو محرک مجهز به پک باتری بزرگ 90 کیلووات ساعتی اعلام شده است. نیسان اظهار کرده این پک باتری 90 کیلووات ساعتی آریا، 87 کیلووات ساعت آن قابل استفاده است. البته نیسان یک پک باتری کوچکتر 65 کیلووات ساعتی نیز برای آریا توسعه داده که 63 کیلووات ساعت آن قابل استفاده است.

نسخه تمام چرخ محرک آریا به دلیل بهره بردن از یک موتور الکتریکی بیشتر، فضای بار کمتری را در مقایسه با نمونه تک موتوره و جلو محرک در اختیار سرنشینان قرار می دهد. نسخه تک موتوره نیسان آریا دارای فضای باری با حجم 470 لیتر است، ولی فضای بار نسخه دو موتوره این خودرو به دلیل نصب یک موتور اضافی به 415 لیتر کاهش یافته است.

فضای بار نیسان آریا

این کراس اوور الکتریکی دارای دو ردیف صندلی بوده و ظرفیت حمل پنج سرنشین را دارد. نیسان آریا به صورت استاندارد به رینگ های 19 یا 20 اینچی مجهز می شود.

 

کابین

نیسان درون کابین آریا دو نمایشگر دیجیتالی 12.3 اینچی نصب کرده که به صورت استاندارد از اپل کاری پلی و اندروید اتو بدون سیم پشتیبانی می کنند. همچنین این خودرو به جدیدترین تجهیزات نیسان در زمینه سیستم های ایمنی به نام ProPILOT Assist 2.0 مجهز شده که امکان رانندگی بدون نیاز به گرفتن فرمان را در شرایط مشخصی می دهد.

کابین نیسان آریا

نیسان قصد دارد که کراس اوور الکتریکی آریا را در ژاپن از اواسط سال 2021 راهی بازارهای جهانی کند و پیش بینی می شود که قیمت نسخه پایه آن چیزی معادل 40 هزار دلار باشد.

5 از 3 رای

دیدگاه شما چیست؟