موتور سیکلت
بررسی محصول موتورسیکلت ساز مالزیایی

موتورسیکلت مودناس محبوب نامرغوب

عکاس: میلاد عسگری
دوشنبه - ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹
خواندن 3 دقیقه
مودناس

مودناس یک شرکت نام آشنا در تولید موتور و موتورسیکلت‌های زیر 200 سی‌سی در مالزی است که در یک دهه گذشته با ورود موتورسیکلت‌های آن به وسیله شرکت‌های مختلف به ایران، به خوبی مورد توجه علاقه‌مندان موتورسیکلت قرار گرفته و باورهای غلطی نیز در مورد آن به وجود آمده و خلاف توانایی‌هایش تعریف و تمجیدهای فراوانی نیز از آن می‌شود که گاه غیر منطقی و بی پایه و اساس است.

به گزارش خودرونویس، این شرکت مالزیایی است و تاسیس آن به سال 1990 میلادی باز می‌گردد که در این 27 سال به خوبی توانسته در میان برندهای معروف در تولید موتورسیکلت و خودرو قرار گیرد، چراکه یکی از کارهای این شرکت تولید خودرویی به نام پروتون است که بسیار مورد توجه دنیای خودرو و دولت مالزی قرار گرفت و دولت مالزی این شرکت را مورد ستایش قرار داد و آن را به عنوان تولید کننده ملی نامید و از این شرکت خواست تا موتورسیکلت‌ها را کامل در این کشور تولید کند و این اتفاق به خوبی رخ داد.

مودناس در بازارهای جهانی

مودناس با برندهای بزرگی مانند کاوازاکی نیز همکاری‌ دارد و در سال 2007 تولید و صادرات موتورسیکلت‌های این برند از یک میلیون دستگاه گذشت و بزرگ‌ترین خریداران و وارد‌کنندگان این برند کشورهایی چون یونان، روسیه و آفریقای جنوبی بوده‌اند.

در این کشورها موتورسیکلت‌های مودناس به آسانی رویت می‌شود و مردمان‌شان بسیار خوب از آن‌ها استقبال کرده‌اند، در این شماره قصد بررسی موتورسیکلتی با نام گالکسی GT 130 را داریم که در این سال‌ها بسیار مورد توجه موتورسواران قرار گرفته است، اما تعریف‌هایی از آن می‌شود، اغلب بی‌منطق است و همین موضوع باعث شده این موتورسیکلت به نقل بازار موتورسیکلت تبدیل شود و عرضه‌کننده‌اش قیمت آن را بسیار بالا برده تا جایی که اکنون باید نمونه صفرکیلومتر آن را با قیمتی در مرز 10 میلیون تومان کمی بیش‌تر یا کم‌تر خریداری کرد.

 

موتورسیکلت مودناس

 طراحی موتورسیکلت مودناس

مودناس جی‌تی در زمینه طراحی از نمونه قبلی که وارد ایران شد و مخزن سوخت آن در قسمت جلوی موتورسیکلت بود، بسیار بهتر و به‌روز‌تر است در بحث پویایی نیز موتورسیکلت مورد بررسی امتیاز بالاتری را نسبت به مدل قبلی کسب می‌کند.

این موتورسیکلت در رنگ‌های بسیار زیبا و متنوعی به ایران وارد شد که همین نکته دست خریداران را برای انتخاب باز می‌گذارد. در بازار موتورسیکلت‌های CUB با توجه به برندهای بی‌کیفیت که به دلیل قیمت‌های پایین بازار را تصاحب کرده‌اند، موتورسیکلت مورد بررسی دارای امتیازی قابل قبول است و بسیاری از موتورسواران مهر تایید بر این گزینه زده‌اند.

اما یکی از ویژگی‌های مثبت آن یدک کشیدن نام کاوازاکی است که این دلیل به تنهایی بیش از نیمی از خریداران آن را جذب کرده و مشتری‌های ایرانی نیز علاقه‌ای به بزرگ جلوه دادن رویدادها دارند، اما پس از خرید آن به خوبی متوجه می‌شوید که آن چه‌ تصور شما بوده چندان به حقیقت نزدیک نیست و احتمالا با تعریف‌هایی که در بازار از این موتورسیکلت به گوش می‌رسد، شما به دنبال یک ZX10 با پلاک ملی و اندازه‌ای کوچک‌تر می‌گردید.

 

مودناس گلکسی

طراحی به روز و فلاپ‌های بسیار حرفه‌ای آن در کنار کیفیت خوب تولید چیزی است که نباید به سادگی از کنار آن عبور کرد، اما تمام موتورسیکلت‌های این‌چنینی پس از مدت کوتاهی سواری، صداهای اضافه می‌دهند و کسانی که قصد خرید چنین موتورسیکلت‌هایی دارند، باید این نکات را در نظر بگیرند و پس از خرید نیز مراعات کنند، در غیر این صورت دیری نمی‌پاید که باید یک دست کامل فلاپ خریداری کنند که یکی از مشکلات موتورسیکلت مورد بررسی کمبود و گرانی لوازم یدکی آن است.

شتاب موتورسیکلت مودناس

زمانی که صحبت از این موتورسیکلت می‌شود کسانی که فقط آن را مشاهده کرده‌اند، تعریف‌هایی بسیار غیر حرفه‌ای از آن دارند و آن را بهترین موتورسیکلت موجود در بازار خطاب می‌کنند و در مورد شتاب و سرعت آن گاه اعداد و ارقامی غیر معقول به گوش می‌رسد که به هیچ وجه این‌گونه نیست و گالکسی 130 جی‌تی نیز یک CUB است، اما کمی متفاوت‌تر از آن‌چه در بازار است و ضعف‌هایی مانند لرزش و … نیز در آن به چشم می‌آید.

یکی از ویژگی‌هایی که باید در مورد هر موتورسیکلتی رعایت شود، اما در مورد چنین موتورسیکلت‌هایی لازم است بیش‌تر مراعات کنید، این که هنگام سواری نباید زیاد به آن فشار وارد کنید، زیرا خیلی زود شاهد تغییر حالت فلاپ‌ها خواهید بود.

 

موتورسیکلت

رانندگی با مودناس

راندن این‌گونه موتورسیکلت‌ها نیز لذت خود را دارد، اما ای کاش مانند اسکوترها به سرعت شاهد حضور بهترین‌های آن در ایران بودیم، زیرا شرکت‌های بزرگی در این کلاس موتورسیکلت صاحب نام هستند و حرف‌های بسیاری برای گفتن دارند. این‌که یک تاجر به اندازه نیاز خود و دوستان‌اش دست به واردات موتورسیکلت‌های این چنینی بزند، کار چندان زیبایی به حساب نمی‌آید.

موتورسیکلت‌هایی که لوازم یدکی آن به سختی فراهم می‌شود و مالک آن از روزی که سوار بر آن می‌شود تا روزی که آن را می‌فروشد باید با دلهره آن را براند، در این هنگام یعنی شما هیچ لذتی از سواری چنین موتورسیکلتی نبردید و به گفته قدیمی‌ترها گویی موتور بر راکب سوار است!!

قیمت مودناس

متاسفانه در بازار موتورسیکلت ایران شاهد پدیده‌ای به نام انحصاری کردن هستیم که افرادی که با شرکت‌های وارد کننده دوستی صمیمی و نزدیک دارند و از نظر مالی نیز در سطح بسیار بالایی هستند، تمامی موجودی شرکت‌ها را خریداری می‌کنند و همواره در حال افزایش قیمت ها هستند و دیگر کاری با لوازم یدکی آن ندارند و به این مورد مهم هیچ توجه‌ای نمی‌کنند.

حتی دیده می‌شود گاهی همین ثروتمندان که بازار موتورسیکلت‌های داخلی را دچار ضربه‌ای بزرگ می‌کنند، برای شرکت واردکننده نیز سیاست‌گذاری می‌کنند و این خود به نوعی نشان دهنده یک مافیای عجیب و غریب در این بازار بزرگ است.

تعداد سیلندر 1 سیلندر – چهارزمانه
قطر سیلندر در کورس پیستون 59.1×53 میلی متر
حجم موتور 130 سی‌سی
نسبت تراکم 10 به 1
مدیریت سوخت کاربراتور Keihin NCV24
جعبه دنده 4 سرعته
ترمز جلو دیسک
ترمز عقب دیسک

 

3.6 از 40 رای

دیدگاه شما چیست؟