اخبار خودرو جهان
خروج روکسور از بازار آمریکا

شکایت جیپ از ماهیندرا به نتیجه رسید

شنبه - ۲۴ خرداد ۱۳۹۹
خواندن 3 دقیقه
ماهیندرا روکسور

کمپانی ماهیندرا از این پس حق ندارد که آفرودر جبعه ای شکل کوچک خود یعنی روکسور را در بازار آمریکا عرضه کند. دلیل این اتفاق، رای قاضی کمیسیون بین المللی تجارت آمریکاست که ماهیندرا را به نقض قوانین بازرگانی این ارگان به دلیل کپی برداری مستقیم از دیزاین و طراحی یکی از محصولات فیات کرایسلر به نام جیپ رانگلر در ماهیندرا روکسور رخ داده است.

به گزارش خودرونویس، کمپانی ماهیندرا علاوه بر اینکه دیگر حق فروش این خودرو را در آمریکا ندارد، حق واردات قطعه برای تولید این خودرو را نیز دیگر در آمریکا ندارد. به عبارت دیگر ماهیندرا حتی با وجود احداث خط تولید در آمریکا دیگر اجازه فروش و تولید خودروی آفرودی روکسور را در این کشور ندارد.

 

تایید رای قاضی پس از یک سال

در نوامبر سال 2019، یکی قاضی حکمی را صادر کرد که در آن مطرح شده بود ماهیندرا روکسور استایل ظاهری برخی از محصولات جیپ را در محصول خود عینا کپی برداری کرده است. به عبارت دیگر تنها وجه تمایز ظاهری ماهیندرا روکسور و جیپ CJ7 و CJ5 جلوپنجره و لوگوی آنها بوده است. این قاضی در آن زمان پیشنهاد داده بود که ماهیندرا به دلیل تخلف و تقلید کورکورانه طراحی محصول خود، باید عرضه روکسور را متوقف کند و حال کمیسیون بین المللی تجارت با این رای موافقت کرده است.

نمای عقب ماهیندرا روکسور

کمپانی ماهیندرا، اسیووی آفرودی روکسور را در شهر میشیگان آمریکا مونتاژ می کند. اما تمامی اجزا و قطعات این خودرو در کشور هند توسط این برند هندی تولید شده و صرفا در آمریکا به یکدیگر متصل می شوند.

 

به روزرسانی ظاهری به منظور فرار از حکم دادگاه

در ماه ژانویه سال 2020 کمپانی ماهیندرا تغییراتی جزیی در استایل ظاهری روکسور اعمال شده تا بلکه بتواند تصمیم کمیسیون تجارت بین المللی را برای نقض حق تجاری فیات کرایسلر و جیپ را برگرداند. این نسخه به روزرسانی شده روکسور دارای یک جلوپنجره ای جدید با ورودی های هوای بیضی شکل و همچنین قابی هم رنگ با بدنه بود.

در آن زمان ماهیندرا اظهار کرد که امیدوار بود بتواند تغییرات ظاهری بیشتری در استایل روکسور اعمال کند تا از محکومیت به دلیل نقض قوانین تجارت بین المللی در آمریکا تبرعه شود. اما ظاهر با توجه به حکم قاضی و این کمیسیون، این کمپانی برای اینکه بتواند روکسور را در بازار این کشور عرضه کند باید بار دیگر به لابراتور طراحی برود و از مراحل اولیه این خودرو را با تغییرات بسیار زیاد طراحی کند.

ماهیندرا روکسور فیس لیفت

مشخصات فنی

در حالی که ماهیندرا روکسور از منظور طراحی و استایل ظاهری تا حد بسیار زیادی به محصولات خانواده CJ جیپ و حتی رانگلر شباهت داردَ، اما باید بدانید که روکسور به هیچ وجه در قد و قواره رقابت با جیپ نیست.

لازم است بدانید که روکسور در آمریکا مجوز تردد در سطح خیابان و جاده را نداشته و صرفا به عنوان خودرویی برای بیراهه نوردی از آن استفاده می شود. قلب تپنده ماهیندرا روکسور یک پیشرانه 2.5 لیتری چهار سیلندر دیزلی بوده که قادر به تولید بیشینه قدرت 62 اسب بخار و بیشینه گشتاور 195 نیوتن متر است. نیروی تولیدی پیشرانه روکسور توسط یک گیربکس 5 سرعته دستی در حالت عادی به محور عقب منتقل شده، اما خودرو دارای سیستم چهار چرخ محرک موقت هم بوده که دارای دو مد سبک و سنگین است. بیشینه سرعت قابل پیمایش این خودرو هم 72 کیلومتر بر ساعت اعلام شده است.

5 از 3 رای

دیدگاه شما چیست؟