کیا EV5 به عنوان یک شاسی بلند تمام برقی جدید توسط این خودروساز کره ای در نمایشگاه خودرو چنگدو چین رونمایی شده است. البته طبق سنت این چند ساله کیا، هیوندای و جنسیس این شرکت صرفا به انتشار تصاویر این خودرو بسنده کرده و جزییاتی در خصوص پیشرانه و مشخصات فنی کیا EV5 اعلام نکرده است.

kia-ev5-2024-کیا EV5 برقی

به گزارش خودرونویس، کیا EV5 پس از EV6 و EV9، سومین محصول تمام برقی این برند محسوب می شود و این خودروساز کره ای قصد دارد در ماه اکتبر نسبت به انتشار جزییات فنی این خودرو اقدام کند. در حال حاضر تنها باید با گالری تصاویر رسمی این خودرو سر کنیمو البته که کیا به برخی از جزییات طراحی این خودرو نیز اشاره کرده که از جمله آنها می توان به سیستم نورپردازی بر اساس مود راننده با روشنایی قابل تنظیم اشاره کرد. البته که کاربر می تواند رنگ آن را از بین 64 رنگ پیش فرض انتخاب کند که شامل 10 ترکیب رنگ جذاب نیز می شود.

kia-ev5-2024-کیا EV5 برقی

طراحی ظاهری و کابین کیا EV5

البته که نورپردازی این خودرو بسته به حالات رانندگی انتخاب شده تغییر می کند و در محیطهای کم نور مقداری نور آن کم شده و اگر هم خودرو از سرعت مجاز فراتر رود به راننده هشدار می دهد. کیا اظهار کرده که مشتریان EV5 می توانند فضای داخلی این کراس اوور برقی را متناسب با سلیقه و علایق خود انتخاب کنند. کابین این خودرو را می توان در چهار رنگ مختلف و پنج طرح تودوزی متنوع سفارش داد که شامل دو پوشش پارچه ای و بافتی و یک پوشش چرم مصنوعی برای مدل پایه است.

kia-ev5-2024-کیا EV5 برقی

کیا EV5 را می توان در 9 رنگ مختلف برای بدنه شامل سفید برقی، سفید Clear، مشکی Starry Black، قرمز ماگما، نقره ای Ivory، آبی Frost، سبز Iceberg، آبی Tide و خاکستری Shale سفارش داد. البته یک رنگ خاکستری مات Ivory هم برای این خودرو قابل اجراست.

کریم حبیب معاون اجرایی و مدیر طراحی کیا گلوبال اظهار کرده که EV5 برای باز تعریف سگمنت کراس اوورهای کامپکت طراحی شده و در شکل گیری آن از فلسفه طراحی انحصاری کیا موسوم به opposites United استفاده شده است. کیا در مراسم رونمایی از این خودرو اظهار کرد که در طراحی این خودرو هدف راحتی کامل و برطرف کردن نیازهای خانواده ها بوده است. این خودرو کابینی مناسب برای پنج سرنشین دارد و سعی کرده ضمن به ارمغان آوردن راحتی کامل برای پنج سرنشین، انعطاف پذیری مناسبی هم داشته باشد.

kia-ev5-2024-کیا EV5 برقی

نسخه تولیدی کیا EV5 بسیار شبیه به مدل کانسپتی بوده که در ماه مارس رونمایی شده بود. دماغه عریض و کاپوتی عضلانی دارد و سبک نورپردازی پروفیل جلو باعث شده تا توجه هر فردی در خیابان نسبت به این خودرو جلب شود. جدا از اینکه شاهد نوار LED سرتاسری در پروفیل جلوی این خودرو هستیم، دیلایت ها داخل سپر هم امتداد یافته اند و چراغ های اصلی این خودرو را نیز به حالتی L شکل احاطه کرده اند.

kia-ev5-2024-کیا EV5 برقی

مشخصات فنی

هنوز کیا به صورت رسمی مشخصات فنی و ابعاد EV5 را منتشر نکرده، اما وزارت صنعت  و فناوری چین اعلام کرده که این خودرو طول، عرض و ارتفاعی به ترتیب معادل 4615، 1875 و 1715 میلی متر داشته و فاصله بین دو محور آن نیز 2748 میلی متر است. به گفته منابع کره ای این کراس اورو برقی از یک پک باتری با ظرفیت 82 کیلووات ساعت استفاده کرده و قادر به پیمایش مسافتی معادل 600 کیلومتر در حالت شارژ کامل است.

قرار است که فروش این خودرو تا پیش از پایان سال جاری میلادی در بازار چین آغاز شود و سپس به دیگر بازارهای جهانی نیز ورود می کند.

منبع motor1
4.9 از 7 رای