اخبار خودرو جهان
آب و صابون بهترین جایگزین برای الکل

آثار مخرب مواد ضدعفونی کننده الکلی روی چرم خودرو

یکشنبه - ۲۵ خرداد ۱۳۹۹
خواندن 4 دقیقه
تاثیر مخرب الکل روی چرم خودرو

سال 2020 برای هیچ فردی در این دنیا، سال عادی و جالبی نیست. شیوع ویروس کرونا در دنیا، تقریبا سبک زندگی و فعالیت تمامی مردم در نقاط مختلف دنیا را تحت تاثیر قرار داده است. یکی از راه های کلیدی کند کردن شیوع ویروس کرونا، تمیز نگه داشتن دست ها و ضدعفونی آن ها به صورت مداوم در طول روز است.

به گزارش خودرونویس، اما استفاده از مواد ضد عفونی کننده دست و سطوح، آثار مخربی روی تریم داخلی و برخی از قسمت های وسایل نقلیه که ما عاشق آنها هستیم، می گذارند که یکی از این قسمت ها که در معرض آسیب مواد ضدعفونی کننده قرار دارد، غربیلک فرمان است.

 

تاثیر مخرب الکل روی تریم داخلی

به تازگی یک شرکت اهل تگزاس که متخصص تولید فرمان های سفارشی و سایر اجزای داخل کابین است در یک ویدیو تاثیر مخرب مواد ضد عفونی کننده پایه الکلی را روی تریم داخلی خودرو نشان داده است. امروزه بسیاری از فرمان های استاندارد نصب شده روی یک خودرو دارای تودوزی فابریک چرمی هستند.

 

تاثیر مخرب الکل روی چرم خودرو 3

 

در حالی که این چرم برای محافظت از غربیلک فرمان و زیبایی طراحی و اجرا شده، استفاده از مواد ضد عفونی کننده پایه الکلی و نفتی می تواند به سرعت موجب آسیب دوخت چرمی غربیلک فرمان شود. تقریبا تمامی مدل های مواد ضدعفونی کننده دست امروزه به صورت پایه الکلی تولید شده اند و با درنظر گرفتن استفاده از آن ها به صورت مداوم در طول روز و پشت فرمان، احتمال آسیب رسیدن به تریم داخلی خودرو بسیار زیاد است.

در این تصاویر منتشر شده تاثیر مخرب تماس الکل و سایر مواد ضد عفونی کننده پایه الکلی و نفتی روی تریم چرمی داخل خودرو کاملا مشخص است. این شرکت مقداری ماده ضد عفونی کننده الکلی را روی چرم استفاده شده در تودوزی فرمان و خودرو ریخت و تاثیر مخرب آن به خوبی در تصاویر قابل مشاهده است. البته از آنجایی که بسیاری از خودروهای امروزی از نوع بنزینی هستند، تماس بنزین نیز با سطوح چرمی می تواند منجر به خرابی آنها شود.

 

جلوگیری از تماس مستقیم الکل با سطح چرمی

این شرکت تولید کننده تودوزی آمریکایی اظهار کرده که تماس و مالیدن مستقیم الکل روی سطوح چرمی، سریع ترین و بیشتری اثر تخریب را روی جرم گذاشته و در همان ثانیه های اولیه تماس، لایه محافظ روی چرم را به طور کلی تخریب می کند. پس از تماس الکل و از بین رفتن لایه محافظ، ابتدا چرم فرمان چسبنده می شود، سپس به تدریج با از بین رفتن لایه محافظ چرم تودوزی خودرو از پوست پوست شده و با تماس ناخن و دست به راحتی کنده شده و از بین می رود.

 

تاثیر کمتر مواد ضدعفونی کننده الکلی از الکل خالص

از آنجایی که ژل های ضد عفونی کننده دست و مواد ضد عفونی کننده الکلی دارای افزودنی های دیگری در کنار الکل خالص هستند، تاثیر مخرب آنها روی تودوزی چرمی از الکل خالص کمتر است، ولی به هر حال تاثیر منفی خود را در طول زمان می گذارند. حتی اگر با دستانی خیس که رطوبت آن ناشی از مواد ضدعفونی کننده الکلی است، فرمان یا قسمت های چرمی خودرو را لمس کنید، می توانید موجب خرابی تودوزی خودرو شوید. بهترین کار این است قبل از لمس فرمان و تودوزی خودرو اجازه دهید دستانتان خشک شود.

 

تاثیر مخرب الکل روی چرم خودرو 2

 

این کمپانی توصیه کرده که تریم داخلی خودرو در سال نهایتا باید دو بار توسط مواد ضدعفونی کننده تمیز شود، اما از آنجایی که امروزه با معضلی به نام ویروس کرونا سر و کار داریم، شاید این توصیه بهترین راهکار برای این روزهای پر چالش نباشد. بهترین راه برای تمیز کردن مداوم داخل خودرو و غربیلک فرمان، ترکیبی ساده از آب و صابون است که به موجب آن هیچ آسیبی به چرم و تودوزی خودرو وارد نمی شود؛ البته باید مدنظر داشت که صابون استفاده شده نباید پایه سیلیکونی یا نفتی باشد.

5 از 1 رای

دیدگاه شما چیست؟