به گزارش خودرونویس، مدیران خودرو مدتی قبل برند فونیکس را به عنوان زیربرند لاکچری خود معرفی کرد که در حال حاضر سه محصول فونیکس تیگو 8 پرو، تیگو 7 پرو و آریزو 6 پرو تحت برند فونیکس به بازار عرضه می شوند. اما فونیکس FX چهارمین عضو این برند لوکس بوده که نقش یک کراس اوور پریمیوم و در عین حال اسپرت و جوان پسند را ایفا می کند و قرار است که به زودی به بازار ایران عرضه شود. امروز مدیران خودرو مراسمی جهت تست درایو فونیکس FX توسط خبرنگاران در پیست آزادی تدارک دیده بود و فرصتی شد که از نزدیک این کراس اوور جذاب چینی را بررسی کنیم.

تست و بررسی فونیکس FX اومودا 5 مدیران خودرو (1)

ویدیو تست و معرفی فونیکس FX (اومودا 5)

طراحی ظاهری فونیکس FX مدیران خودرو

فونیکس FX که در سایر بازارهای جهانی با نام اومودا 5 شناخته می شود، از جدیدترین زبان طراحی این برند چینی موسوم به Art in Motion بهره می برد. به جرات باید گفت که چری در زمینه طراحی محصول رشد سریعی داشته و طراحی محصولات این خودروساز بزرگ چینی به بلوغ رسیده اند. فونیکس FX حاصل سبک طراحی جدید این خودروساز چینی بوده که در نمای جلو هرچند شباهتی به محصولات خانواده یونی چانگان دارد، اما سبک طراحی خاص خود را داشته و چهره ای زیبا و تهاجمی را به نمایش می گذارد. فونیکس FX دارای چراغ های Split لایت یا دوتایی بوده و در بالاترین قسمت پروفیل جلو چراغ های LED روشنایی در روز قرار دارند که توسط یک نوار کرومی به یکدیگر متصل شده اند. این چراغ های LED نقش راهنما را هم ایفا می کنند. اما مقداری پایینتر درون سپر، چراغ های اصلی فونیکس FX به همراه مه شکن ها قرار گرفته اند.

تست و بررسی فونیکس FX اومودا 5 مدیران خودرو (1)

نکته جالب در خصوص طراحی فونیکس FX سبک طراحی جلو پنجره و مش بندی خاص آن بوده که تقریبا بیشتر مساحت دماغه خودرو را دربر گرفته و به زیبایی این کراس اوور اسپرت افزوده است. فونیکس FX مانند بسیاری از محصولات امروزی دارای تریم دو رنگ بدنه بود که قسمت های پایین به رنگ سفید و سقف و ستون ها به رنگ مشکی طراحی شده بود که حالتی شناور به سقف این خودرو بخشیده بود. البته ضمن طراحی بدنه به صورت دو رنگ، تریم قرمز رنگی در برخی از قسمت های بدنه این خودرو مانند قسمت پایین سپر جلو، ضربه گیر درب ها، رینگ ها و قاب آینه های جانبی اجرا شده است. فونیکس FX به دلیل شیب سقف در قسمت انتهایی استایلی شبیه به کراس اوورهای کوپه دارد و همین موضوع جذابیت این خودرو را برای جوانان بیشتر می کند. مدیران خودرو رینگ هایی با دیزاین بسیار جذابی را برای فونیکس FX نصب کرده که دارای تریم مشکی براق و قرمز هستند که همین تریم دو رنگ را در قاب آینه ها و ضربه گیر پایین درب ها نیز شاهد هستیم.

تست و بررسی فونیکس FX اومودا 5 مدیران خودرو (1)

فونیکس FX در نمای عقب چراغ هایی با گرافیک نئون تایپ دارد که هرچند این چراغ ها به وسیله نوار LED به یکدیگر متصل نشده اند، اما یک نوار شیشه ای این چراغ ها را هم متصل کرده که در میان آن عبارت انگلیسی Fownix نصب شده است. در قسمت پایینی سپر یک دیفیوزر ساده طراحی شده که دو خروجی اگزوز مصنوعی در دو طرف آن قرار دارد و خروجی اگزوز اصلی در زیر سپر مخفیست. فونیکس FX با این سبک طراحی یکی از جذابترین کراس اوورهای چینی موجود در بازار ایران محسوب می شود.

تست و بررسی فونیکس FX اومودا 5 مدیران خودرو (1)

داخل کابین فونیکس FX مدیران خودرو (اومودا 5)

فونیکس FX کابین مدرن و لوکسی را به نمایش می گذارد. روی داشبورد دو نمایشگر 10.25 اینچی درون یک قاب نصب شده اند که مشابه همین ترکیب را در فونیکس تیگو 8 پرو هم مشاهده کرده بودیم. البته دیزاین قاب فونیکس FX با تیگو 8 پرو متفاوت است. یکی از این نمایشگرها در پشت فرمان قرار داشته و اطلاعات مربوط به خودرو را به راننده نشان می دهد که گرافیک آن نیز در سه حالت مختلف تنظیم می شود. یک نمایشگر 10.25 اینچی دیگر نیز در کنار آن بوده که برای سیستم مالتی مدیا و سرگرمی بوده و بسیاری از تنظیمات خودرو نیز توسط همین نمایشگر صورت می گیرد. در مقابل راننده یک غربیلک فرمان خوش دست D شکل قرار دارد که روی آن کلیدهای کنترلی برای تنظیم سیستم صوتی و همچنین کروز کنترل و تنظیم نمایشگر پشت فرمان جانمایی شده است.

تست و بررسی فونیکس FX اومودا 5 مدیران خودرو (1)

در کنسول میانی فونیکس FX خبری از نمایشگر دیجیتالی برای تنظیم سیستم تهویه نبوده و برای تنظیم تهویه کلیدهایی لمسی در یک ردیف به صورت افقی طراحی شده اند. البته امکان تنظیم سیستم تهویه از نمایشگر 10.25 اینچی میان داشبورد هم وجود دارد. در ادامه پد شارژ بدون سیم تلفن همراه در کنار یک موبایل باکس تعبیه شده و در ادامه شاهد شیفتر دنده شیفت بای وایر الکترونیکی جدید فونیکس FX هستیم که دیزاین آن نسبت به سایر محصولات فونیکس تغییر کرده است. در قسمت کناری این شیفتر دنده یک کلید برای رفتن روی مد تعویض دستی درنظر گرفته شده که با فشردن آن مد تیپترونیک گیربکس فعال می شود. در اطراف شیفتر هم کلیدهای ترمز پارک برقی، انتخاب مد رانندگی، اتوهلد، دوربین دید 360 درجه، گرمکن صندلی های جلو، کلید تنظیم صدای سیستم صوتی قرار گرفته اند. کلید استارت/استاپ پیشرانه هم روی داشبورد در کنار دریچه سیستم تهویه جانمایی شده است. یکی از نکات جالب کابین خودرو فونیکس FX، نورپردازی اجرا شده در قسمت مشکی پیانویی داشبورد بین دریچه سیستم تهویه سمت سرنشین و دریچه میان داشبورد بود که جذابیت کابین این خودرو را بیشتر کرده بود.

تست و بررسی فونیکس FX اومودا 5 مدیران خودرو (1)

صندلی های فونیکس FX دارای پوشش چرم مشکی سوراخدار بوده و در ردیف جلو دارای استایلی یکپارچه بوده که در واقع پشت سری با پشتی صندلی به صورت یک تکه طراحی شده اند. فونیکس FX در رویه داشبورد دارای پلاستیک به نسبت نرم بوده، اما سایر قسمت های کابین از جمله رودری ها از جنس پلاستیک خشک ساخته شده اند که شاید برای خودرویی با این رده قیمت کمی مناسب نباشد، اما کیفیت این پلاستیک های خشک به نسبت مناسب بوده و شاید دوام آنها حتی از سطح سافت تاچ بیشتر باشد. در بالای سر سرنشینان ردیف جلو، یک سانروف مربعی نصب شده و در این خودرو خبری از سانروف پانورامیک نیست. برای سرنشینان در ردیف عقب فونیکس FX دریچه مجزا برای سیستم تهویه به همراه یک پورت USB تعبیه شده و در بالای سر آنها نیز چراغ روشنایی تعبیه شده است. فونیکس FX با وجود اینکه یک کراس اوور کوپه محسوب می شود، اما این شیب سقف تاثیر زیادی روی فضای سر سرنشین ردیف دوم نداشته و سرنشینان در این قسمت در راحتی کامل خواهند بود و فضای پای مناسبی هم دارند.

تست و بررسی فونیکس FX اومودا 5 مدیران خودرو (1)

مشخصات فنی خودرو فونیکس FX

مشخصات فونیکس FX برای کسانی که با محصولات برند فونیکس آشنا هستند چندان ناشناخته نیست. فونیکس FX در لوکس ترین مدل دارای یک پیشرانه 1.6 لیتری چهار سیلندر توربو GDI با سیستم تزریق مستقیم سوخت است. این موتور قادر به تولید 197 اسب بخار قدرت و 290 نیوتن متر گشتاور بوده که این نیرو توسط گیربکس اتوماتیک هفت سرعته دو کلاچه Wet با قابلیت تعویض دنده به صورت دستی به چرخ های جلو منتقل می شود. این همان موتور و گیربکسی بوده که مدیران خودرو روی تیگو 8 پرو هم نصب کرده است. اما مدیران خودرو ظاهرا قصد دارد یک نسخه ضعیف تر از فونیکس FX را هرچند به صورت محدود به بازار ایران عرضه کند. این نسخه دارای موتور 1.5 لیتری چهار سیلندر توربوشارژ با 156 اسب بخار قدرت و 230 نیوتن متر گشتاور بوده که نیروی تولیدی آن توسط گیربکس اتوماتیک CVT با 9 دنده شبیه سازی شده به چرخ های جلو منتقل می شود. این همان موتور و گیربکسی بوده که برای تیگو 7 پرو هم نصب شده است. یک تفاوت دیگر میان این دو نسخه فونیکس FX وجود دارد که به سیستم تعلیق آنها مربوط می شود. نسخه 1.6 لیتری در اکسل عقب دارای تعلیق مولتی لینک بوده و نسخه 1.5 لیتری فونیکس FX دارای تعلیق یکپارچه است. هر دو نسخه در اکسل جلو دارای سیستم تعلیق مکفرسون هستند.

تست و بررسی فونیکس FX اومودا 5 مدیران خودرو (1)

فونیکس FX یک کراس اوور جمع و جور بوده و دارای طول، عرض و ارتفاعی به ترتیب معادل 4400، 1830 و 1585 میلی متر بوده و فاصله بین دو محور آن 2630 میلی متر اعلام شده است.

تست و بررسی فونیکس FX اومودا 5 مدیران خودرو (1)

تجربه رانندگی با فونیکس FX در پیست آزادی

مدیران خودرو نسخه 1.6 لیتری قدرتمندتر فونیکس FX را در اختیار خبرنگاران برای تست و بررسی در پیست قرار داده بود. در ابتدا چند دوری با کوروش محمدخانی سفیر برند فونیکس در ایران داشتیم که وی از حس رانندگی فونیکس FX و داینامیک این خودرو برایمان گفت. ظاهرا این کراس اوور چینی حسابی در دل کوروش محمدخانی که خود راننده قهاری بوده جا باز کرده و داینامیک آن در مقام یک کراس اوور اسپرت جلومحرک توجهش را جلب کرده بود. سپس نوبت به من رسید. من در تست ها همواره تلاش می کنم که بیشترین فشار ممکن را روی خودرو وارد کنم تا در مدت کمی که در پیست خودرو در اختیارمان است، متوجه عملکرد آن شوم.

تست و بررسی فونیکس FX اومودا 5 مدیران خودرو (1)

فونیکس FX در نسخه 1.6 لیتری مشخصات فنی یکسانی با تیگو 8 پرو دارد. با علم به اینکه یک موتور 197 اسب بخاری در زیر کاپوت است، انتظار شتابگیری خوبی را از فونیکس FX داشتم. اما فونیکس FX از تصور من فراتر بود. شتابگیری فونیکس FX چه در صفر تا 100 و چه در شتابگیری ثانویه بهتر است تیگو 8 پرو بود که دلیل آن وزن کمتر این کراس اوور اسپرت نسبت به برادر لاکچری تر است. با دستگاه درگی در پیست آزادی چندین بار تست شتاب صفر تا 100 را برای فونیکس FX انجام دادیم که در حالت ESP خاموش به شتاب صفر تا 100 حدود 8.3 ثانیه ای و در حالت ESP روشن به شتاب 8.9 ثانیه ای دست یافتیم. بدین ترتیب فونیکس FX در حال حاضر سریع ترین کراس اوور چینی بازار ایران بوده و لازم به ذکر است که تمامی این تست ها با دو سرنشین انجام شده است.

تست و بررسی فونیکس FX اومودا 5 مدیران خودرو (1)

شتاب فونیکس FX واقعا بهتر از تصور من بود و عملکرد آن و هماهنگی میان موتور و گیربکس فوق العاده بود. به محض اشاره به پدال گاز خودرو سرعت می گرفت و مکثی در کار نبود. البته مانند همه خودروهای توربوشارژ، مقداری لگ توربوشارژ را در فونیکس FX شاهد بودیم که خیلی نامحسوس بود. نکته ای که در خصوص فونیکس FX توجه من را جلب کرد، عملکرد سیستم کنترل پایداری این خودرو بود. فونیکس FX مانند تمام خودروهای جلومحرک در پیچ ها دچار کم فرمانی می شد که این سیستم کنترل پایداری به منظور جلوگیری از واژگونی و انحراف از مسیر این کم فرمانی را ایجاد می کرد. در تمامی مدتی که خودرو درگیر کم فرمانیست، سیستم ESP وارد مدار شده و مانع از گاز خوردن خودرو می شود. اما خوشبختانه ESP به سرعت از مدار خارج می شد و اجازه شتابگیری دوباره به خودرو را می داد. عملکرد فرمان فونیکس FX بسیار دقیق و نرم بود و تعلیق هم بسیار خوب عمل می کرد. رولینگ بدنه بسیار کم بود و به طور کلی فاصله بین دو محور، ابعاد مناسب، تقسیم وزن و زیربندی این خودرو، عملکرد بسیار رضایتبخشی را برای این کراس اوور لوکس رقم زده اند. اعتراف می کنم که تصور شتاب 8 ثانیه ای را از فونیکس FX نداشتم و این تنها نظر من نبود. بلکه باقی خبرنگاران هم که در پیست آزادی حضور داشتند، همگی به عملکرد خوب فونیکس FX اعتراف کردند. نکته دیگر عملکرد سیستم ترمز فونیکس FX بود که حتی با ترمزگیری های پی در پی هم کم نیاورد و در هر شرایطی از پس متوقف کردن این کراس اوور جسور چینی بر آمد.

تست و بررسی فونیکس FX اومودا 5 مدیران خودرو (1)

امکانات ماشین فونیکس FX

فونیکس FX یک از محصولات برند لاکچری مدیران خودروست. زمانی که نام فونیکس در میان باشد مشتری توقع تجهیزات رفاهی و ایمنی بالاتری را نسبت به سایر محصولات مدیران خودرو دارد. فونیکس FX کراس اووری بوده که در عین لوکس بودن، حس و حال سواری اسپرت را نیز به سرنشین منتقل می کند و شرکت سازنده سعی کرده همان اندازه که به تجهیزات رفاهی و ایمنی نصب شده در این خودرو توجه می کند، به حس سواری اسپرت آن نیز توجه کرده باشد. فونیکس FX در زمینه تجهیزات ایمنی دارای شش کیسه ایمنی هوا، سیستم ترمز ضد قفل، توزیع الکترونیکی نیروی ترمز، سیستم کنترل پایداری الکترونیکی، اتوهلد، دوربین دید 360 درجه، رادار نقطه کور، کروز کنترل تطبیقی، سیستم هشدار برخورد از جلو، سیستم هشدار خروج از خط، سیستم تثبیت خودرو بین خطوط، هشدار ترافیک در عقب، کنترل کشش، کنترل خودرو در سرازیری، ترمز اضطراری هوشمند، کمکی شروع حرکت در سربالایی، دوربین دنده عقب و … است.

تست و بررسی فونیکس FX اومودا 5 مدیران خودرو (1)

فونیکس FX در زمینه تجهیزات رفاهی هم دسته پر به میدان آمده و دارای نمایشگر دیجیتالی 10.25 اینچی در پشت فرمان، نمایشگر لمسی 10.25 اینچی سیستم مالتی مدیا، سانروف برقی، سنسور نور، سنسور باران، گرمکن صندلی های جلو، صندلی برقی راننده قابل تنظیم در 6 جهت، سیستم ورود بدون کلید و استارت دکمه ای، درب برقی صندوق عقب، نورپردازی داخل کابین، سیستم صوتی سونی، شیفتر دنده برقی، شارژر بدون سیم تلفن همراه، کول باکس، دریچه سیستم تهویه برای سرنشینان عقب، سیتسم تهویه مطبوع اتوماتیک دو کاناله، ترمز پارک برقی و … است.

تست و بررسی فونیکس FX اومودا 5 مدیران خودرو (1)

قیمت فونیکس FX مدیران خودرو

مدیران خودرو هنوز هیچ مطلبی در خصوص قیمت فونیکس FX چه در مدل 1.5 لیتری و چه در مدل 1.6 لیتری اعلام نکرده است. ولی این شرکت در آذر ماه قصد عرضه فونیکس FX را به بازار دارد و در آن زمان قیمت فونیکس FX اعلام خواهد شد.

تست و بررسی فونیکس FX اومودا 5 مدیران خودرو (1)

رقبای خودرو فونیکس FX مدیران خودرو

فونیکس FX یک کراس اوور لوکس با طراحی جوانپسند و جذاب بوده که در بازار ایران چندان بی رقیب هم نیست. از جمله رقبای فونیکس FX در بازار ایران می توان به هایما 8S ایران خودرو، لاماری ایما آرین موتور، دیگنیتی پرایم و دیگنیتی پرستیژ بهمن موتور اشاره کرد.

تست و بررسی فونیکس FX اومودا 5 مدیران خودرو (1)

عکس فونیکس FX مدیران خودرو