اخبار خودرو جهان
سریع ترین و قدرتمندترین سدان تولید انبوه جهان

نسخه رد آی دوج چارجر معرفی شد

شنبه - ۱۴ تیر ۱۳۹۹
خواندن 6 دقیقه
دوج چارجر SRT هلکت رد آی

در این مطلب قصد معرفی سریع ترین سدان تولید انبوه دنیا یعنی دوج چارجر SRT هلکت رد آی را داریم که با قدرت 797 پیشرانه خود و ناله های شیطانی سوپرشارژهای موتورش یقینا توجه هر فردی را به خود جلب می کند.

به گزارش خودرونویس، اصطلاح ردآی برای خودرو دوستان و علاقمندان به خودروهای آمریکایی مترادف با سه واژه سرعت، قدرت و هیجان است. واژه انگلیسی Redeye یا رد آی نام یک نسخه از محصولات دوج است که تا پیش از این تنها برای چلنجر چنین توسعه داده شده بود. تریم رد آی چلنجر پس از توقف تولید دیمون، پرچمدار این کوپه عضلانی آمریکایی محسوب می شد. حال دوج تصمیم گرفت که برای همزاد چلنجر یعنی سدان چارجر نیز نسخه رد آی را عرضه کند.

مشخصات فنی

ما این را می دانستیم که دوج دیر یا زود نسخه رد آی چارجر را توسعه می دهد. چراکه دوج قصد دارد افتخار تولید سریع ترین سدان تولید انبوه دنیا را به هیچ کمپانی دیگری بدهد. دوج چارجر هلکت ردآی با پیشرانه 797 اسب بخاری با بیشینه گشتاور تولیدی 960 نیوتن متر، در واقع قدرتمندترین سدان دنیاست؛ ولی سریع ترین نیست. سریع ترین سدان حال حاضر دنیا ب ام و آلپینا B7 است که بیشینه سرعت قابل پیمایش آن 3 کیلومتر بر ساعت بیشتر از این چارجر رد آی است.

موتور دوج چارجر SRT هلکت رد آی

البته بیشینه سرعت 3 کیلومتر بر ساعت در سدانی با این سطح قدرت اصلا موضوع چندان مهمی نیست. در واقع سه کیلومتر بر ساعت اختلاف برای چارجر SRT رد آی که قادر به پیمودن بیشینه سرعت 327 کیلومتر بر ساعت است، اصلا موضوع مهمی نیست. البته اگر تولید انبوه را لحاظ بکنیم، باید چارجر SRT هلکت رد آی را سریع ترین سدان دنیا دانست؛ چراکه ب ام و آلپینا B7 به صورت محدود به بازار جهانی عرضه می شود.

پیشرانه نصب شده در زیر کاپوت چارجر رد آی دقیقا با دوج چلنجر رد آی یکسان است. بدین ترتیب یک نیروگاه 6.2 لیتری هشت سیلندر V شکل سوپرشارژ بهره می برد. این پیشرانه تا حد زیادی مشابه پیشرانه دوج دیمون بوده و دارای پیستون ها و اتصالات بسیار مقاوم تری نسبت به نمونه های ضعیف تر است و همچنین سوپاپ ها و میل سوپاپ، ریل سوخت رسانی و روان کننده های آن تغییر کرده است. مضاف بر آن بوست سوپرشارژر 2.7 لیتری پیشرانه این خودرو به 14.5 پوند افزایش یافته است.

کاپوت دوج چارجر SRT هلکت رد آی

این پیشرانه دارای سیستم پاور چیلر دیمون بوده و دارای سیستم Race Cooldown بوده تا بتواند در درگ های پی در پی به خوبی دمای پیشرانه را کاهش دهد و در حالت متعادل حفظ کند.

قدرت تولیدی این پیشرانه همچنان توسط یک گیربکس هشت سرعته خودکار به چرخ ها منتقل می شود؛ با این تفاوت که یک مبدل گشتاور جدید برای آن طراحی شده بتواند بدون هیچ مشکلی این گشتاور ارتقا یافته را انتقال دهد. سیستم تعلیق و ترمز چارجر رد آی مشابه نسخه هلکت هستند و برای این خودرو به صورت استاندارد تعلیق تطبیقی، مد های رانندگی SRT، line lock و دیسک های ترمز 15.7 اینچی برمبو در جلو نصب شده است.

 

هلکت وایدبادی با پیشرانه رد آی

به صورت استاندارد دوج تصمیم گرفته که چارجر ردآی را روی بدنه نسخه واید بادی عریض چارجر توسعه دهد که حدود 9 سانتی متر عرض بیشتری نسبت به نسخه استاندارد دارد. چارجر ردآی دارای کاپوتی جدید با ورودی هوای کاربردی است که هوای گرم را از محفظه پیشرانه به بیرون هدایت می کند. تغییرات اعمال شده در سیستم ورودی هوا باعث شده تا چارجر رد آی بهتر تنفس کند؛ ولی طراحی پوزه و پروفیل جلو دست نخورده باقی مانده است.

لوگوی دوج چارجر SRT هلکت رد آی

در واقع شما در نگاه اول ممکن است چارجر رد آی را با نسخه واید بادی اشتباه بگیرید، چراکه هر دو این مدل ها دارای کاپوتی جدید هستند. اما با ورود به کابین امکان تشخیص این دو مدل از یکدیگر به راحتی وجود دارد. چراکه نسخه رد آی چارجر دارای کیلومتری شماری است که تا 220 مایل بر ساعت سرعت را نشان می دهد. مضاف بر آن لوگوی رد آی روی قسمت های مختلف خودرو از جمله نمایشگر سرگرمی و جا کلیدی این خودرو نقش بسته است.

نمای عقب دوج چارجر SRT هلکت رد آی

توسعه نسخه ای ضعیف تر از رد آی

اگر نسخه استاندارد دوج چارجر هلکت چندان برایتان جذاب نیست و این نسخه رد آی 797 اسب بخاری هم شما را وحشت زده می کند، دوج یک نسخه ضعیف تر از این خودرو را نیز توسعه داده که مجهز به یک پیشرانه 717 اسب بخاری است. این نسخه ضعیف تر از رد آی قادر است طی 10.96 ثانیه از خط پایان درگ 400 متر با بیشینه سرعت 201 کیلومتر بر ساعت عبور کند. در همه نقاط دنیا این عملکرد برای یک سدان بزرگ عضلانی خیره کننده است، ولی باید یادآور شویم که نسخه رد آی چارجر از این هم سریع تر است.

قیمت

در این لحظه قیمت نسخه های 2021 دوج چارجر اعلام نشده است؛ ولی جهت یادآوری بیان می کنیم که چارجر هلکت رد آی قیمتی معادل 72 هزار دلار داشت. در خصوص چلنجر باید اظهار کنیم که نسخه رد آی حدود 5500 دلار نسبت به مدل ضعیفتر خود گرانتر است و قیمت چلنجر رد آی به 80 هزار دلار می رسد. پس تعجبی ندارد که نسخه رد آی چارجر هم قیمتی مشابه داشته باشد.

 

5 از 1 رای

دیدگاه شما چیست؟