اصالت در خودروهای اصیل و شاخص آمریکایی در سه چیز خلاصه می‌شود؛ پیشرانه قدرتمند در زیر کاپوت، کاپوتی کشیده و طراحی عضلانی. شورولت کوروت را باید یکی از همین خودروهای شاخص آمریکایی دانست که تا به امروز هفت نسل مختلف از آن راهی بازار شده است. اما این خودروساز آمریکایی بیش از نیم قرن است که قصد اجرای یک تغییر بزرگ را روی کوروت دارد که سرانجام جرات انجام آن را روی نسل هشتم این سوپراسپرت آمریکایی پیدا کرده است.

 

تغییر کلیدی کوروت C8 نسبت به نسل قبل

این تغییر مهم و اساسی، جا به جایی پیشرانه از جلو به پشت کابین سرنشین است؛ به زبان ساده‌تر شورولت مدت‌ها بود که قصد داشت استایل کوروت را از موتور جلو به موتور وسط تغییر دهد که سرانجام این اتفاق بزرگ در نسل هشتم این خودرو صورت گرفت. طی پنج دهه‌ای که شورولت در حال تست نسخه‌های پروتوتایپ مختلف کوروت موتور وسط بوده، افراد زیادی نسبت به مشخصات فنی این خودرو کنجکاو بودند و لحظه شماری می‌کردند که اولین کوروت موتور وسط تاریخ رونمایی شود، اما زمانی که این خودروساز آمریکایی اعلام کرد که نسل هشتم این خودرو به صورت موتور وسط توسعه یافته و دیگر قرار نیست شاهد کوروتی موتور جلو باشیم، همین افراد نسبت به این خودرو گارد گرفتند. اما تمام این جبهه گیری‌ها تا پیش از رونمایی این خودرو بود، چراکه پس از رونمایی کوروت C8 همه انگشت به دهان ماندند!

نمای جانبی شورولت کوروت

سه سال پیش نخسین تصویر جاسوسی را از شورولت کوروت C8 پروتوتایپ در حالی مشاهده کردیم که تمام بدنه آن به صورت گسترده با استیکر پوشانده شده بود. حال این کاورها از روی بدنه برداشته شده و کوروت 2020 استینگری به صورت رسمی معرفی شده است. این یک تغییر بسیار بزرگ برای این خودرو اسپرت محبوب آمریکایی محسوب می‌شود؛ در واقع پس از نیم قرن انتظار و انتشار تیزرهای متعدد، سرانجام اولین کوروت موتور وسط تاریخ از راه رسیده است.

طی دهه‌های پیشین چندین نمونه پروتوتایپ از این خودرو در حال تست دیده شد که تقریبا هیچ یک از آنها موفق به دریافت چراغ سبز برای تولید نشد. اما پس از حدود 50 سال صبر و انتظار، کوروت C8 موتور وسط از راه رسیده و با اولین نگاه به آن مشخص می‌شود که این خودرو ارزش این میزان صبر را داشته، به خصوص زمانی که متوجه می‌شوید با پرداخت مبلغی کمتر از 60 هزار دلار قادر به تهیه یک موشک زمین به زمین موتور وسط آمریکایی هستید!

 

مشخصات فنی

جدا از قیمت پایین، پیشرانه‌ای که در پشت کابین این خودرو نصب شده، بر پایه نیروگاه 6.2 لیتری هشت سیلندر LT1 کوروت C7 توسعه یافته، اما باید گفت که این پیشرانه کاملا جدید بوده و شورولت برای آن کد LT2 را برگزیده است. این نیروگاه در حالت استاندارد قادر به تولید بیشینه قدرت 490 اسب‌بخار بوده که در صورت نصب پکیج Z51 قدرت این پیشرانه به 495 اسب‌بخار افزایش پیدا می‌کند. بدین ترتیب این نیروگاه نسبت به پیشرانه 460 اسب‌بخاری LT1 تا حد قابل توجهی قدرتمندتر است.

موتور کوروت c8

این میزان قدرت و گشتاور توسط یک جعبه دنده هشت سرعته دو کلاچه خودکار با پدال‌های تعویض دنده از پشت فرمان به چرخ‌های عقب این موشک موتور وسط منتقل می‌شود. شورولت اعلام کرده که امکان نصب جعبه دنده دستی از نظر فنی برای کوروت C8 وجود دارد، اما به دلیل نحوه طراحی کنسول و کلیدهای کنترلی نصب شده روی آن، هیچگاه شورولت قصد تولید جعبه دنده دستی را برای کوروت C8 نخواهد داشت. این نکته را باید بیان کرد که جعبه دنده‌های خودکار مدرن امروزی، به مراتب سریع‌تر از بهترین جعبه دنده‌های دستی عمل می‌کنند و باید قبول کرد که گیربکس‌های دستی کاملا از دور خارج شده هستند، اما نمی‌توان طرفداران زیاد آنها را نادیده گرفت.

 

آمار و ارقام عملکرد کوروت C8

اگر تا بدین لحظه این کوروت 490 اسب‌بخاری را دست کم گرفته‌اید، باید اظهار کنیم که با مشاهده آمار و ارقام عملکرد آن کاملا نظر متفاوتی خواهید داشت. کوروت موتور وسط قادر است در کمتر از سه ثانیه سرعت خود را از حالت سکون به مرز 96 کیلومتر بر ساعت برساند که برای خودرویی با 495 اسب‌بخار قدرت، بسیار حیرت آور است.

با کمتر از 500 اسب‌بخار قدرت، کوروت C8 استینگری قادر است به بیشینه سرعتی معادل 312 کیلومتر بر ساعت دست یابد که این رکوردی خیره کننده در دنیای سوپراسپرت‌هاست. جهت مقایسه بیان می‌کنیم که نسخه ZR1 کوروت C7 که قدرتمندترین نمونه نسل پیشین این خودرو محسوب می‌شود، طی 2.8 ثانیه سرعت خود را از حالت سکون به مرز 100 کیلومتر بر ساعت می‌رساند، این بدان معناست که نسخه پایه نسل جدید کوروت قادر است که تقریبا شانه به شانه قدرتمندترین نمونه نسل پیشین خود حرکت کند.

کوروت c8 بدون سقف

شورولت کوروت C8 را باید خودرویی تمام متفاوت نسبت به نسخه پیشین دانست، چراکه هیچ وجه مشترکی جز لوگوی کوروت بین آنها وجود ندارد. با نصب پکیج سفارشی Z51، دیسک‌های ترمز خنک شونده بزرگتری برای این خودرو نصب می‌شود، مضاف بر آن در این پکیج پنج اسب‌بخار به قدرت پیشرانه اضافه شده و صدای خروجی اگزوز نیز تا حدودی متفاوت‌تر و گوش نوازتر می‌شود. شورولت برای این خودرو سیستم مگنتیک راید کنترل را درنظر گرفته که برای تنظیم آن شش مد مختلف طراحی شده است. یکی از این حالت‌ها، Z مد نام دارد که در آن راننده قادر است به سلیقه خود تعلیق را شخصی سازی کند.

 

طراحی ظاهری

به دلیل تغییر ساختار بدنه کوروت در این نسل، فضای کابین کاملا دگرگون شده است. شورولت یک پشت آمپر تمام دیجیتال در پشت فرمان و یک نمایشگر برای سیستم سرگرمی و اطلاع‌رسانی در میان داشبورد طراحی کرده است. تمامی کلیدها و ادوات یاد شده طراحی راننده محوری دارند، مضاف بر آن راننده از سرنشین توسط کنسول عریض و بزرگ میانی جدا شده‌اند.

در حالی که محل قرارگیری پیشرانه در کوروت نسل هشت در میان بدنه است، اما طراحی آن چندان متفاوت از نسل پیشین خود نیست. در واقع این خودرو کاملا شبیه به رندرهایی است که در سال گذشته منتشر شده بود، اما تفاوت‌هایی جزیی در برخی از ریزه کاری‌های بدنه آن می‌توان دید. همانند کوروت‌های پیشین، سقف این خودرو قابلیت برداشتن دارد تا سرنشینان به هنگام حرکت بتوانند از هوای آزاد لذت ببرند.

شورولت در پوزه این خودرو محلی برای قراردادن چمدان و وسایل طراحی کرده که ابعاد آن برای قراردادن دو کیف سایز متوسط کاملا کافی به نظر می‌رسد. در قسمت بار عقب هم شورولت فضای کافی برای قرار دادن دو کیف گلف را طراحی کرده است. نکته خوشحال کننده در خصوص کوروت C8، عرضه به دو صورت راست فرمان و چپ فرمان است؛ بدین در تمام بازارهای جهانی قابل عرضه است.

کابین شورولت کوروت c8

ریچارد هاموند که یکی از مجریان برنامه پرطرفدار گرند تور بوده، همواره در خصوص قیمت پایین خودروهای آمریکایی شکایت کرده است؛ چراکه ماسل کارها و کوپه‌های 80 هزار دلاری آمریکایی، قدرت و عملکردی به مراتب بهتر از سوپراسپرت‌های چند صد هزار دلاری آلمانی، ایتالیایی و انگلیسی دارند. این موضوع در خصوص کوروت C8 هم صدق می‌کند؛ چراکه نسخه پایه آن کمتر از 60 هزار دلار قیمت دارد! بنابراین کوروت را باید در دسترس‌ترین سوپراسپرت حال حاضر دنیا دانست که به خوبی با قیمت منصفانه خود، ابرخودروهای چند صد هزار دلاری را تهدید می‌کند.

 

سخن آخر

کوروت یکی از وزنه‌های سنگین صنعت خودروسازی آمریکا و جنرال موتورز است که این شرکت برای بقای آن، تن به تغییر استایل بدنه از حالت موتور جلو به موتور وسط داد. در این لحظه شورولت نسخه استینگری این خودرو که همان نمونه پایه و ارزان قیمت آن محسوب می‌شود را معرفی کرده، اما در آینده نزدیک نسخه بدون سقف و سایر نسخه‌های قدرتمندتر آن نیز معرفی خواهند شد. تنها سوالی که ذهن ما را درگیر کرده این است که وقتی نسخه پایه این خودرو در حدود سه ثانیه از حالت سکون به مرز 100 کیلومتر بر ساعت می‌رسد، نسخه‌های قدرتمندتر C8 چه خواهند کرد؟!