به گزارش خودرونویس، همانطور که در تصویر مشاهده می‌کند، این خودرو یک شیرون اسپرت معمولی نیست، بوگاتی با کمپانی Dallara و میشلن در توسعه شاسی و تایرهای این خودرو همکاری کرده تا بتواند ابرخودرویی تولید کند تا از مرز سرعت 484 کیلومتر بر ساعت عبور کند. ظاهرا این کمپانی طی شش ماه گذشته در حال طراحی این خودرو بوده و نتیجه به دست آمده واقعا حیرت آور است.

شیرون سوپر اسپرت

تغییرات شیرون Longtail نسبت به مدل استاندارد

این نسخه ویژه شیرون حدود 25 سانتی‌متر نسبت به شیرون اسپرت استاندارد کشیده‌تر بوده که این طول بیشتر نمای بسیار زیبایی به این ابرخودروی 16 سیلندر بخشیده است. به جای بال بزرگ عقب و ترمز هوایی، یک اسپویلر ثابت بر لبه انتهایی این پادشاه جدید سرعت نصب شده است. هدف از این تغییر، کاهش ضریب مقاومت هوای این ابرخودرو تا حد ممکن بوده است. تغییر دیگر در این خودرو، کنترل ارتفاع تعلیق با لیزر و تغییر خودکار آن است تا خودرو همواره بهترین ضریب مقاومت هوا را با توجه به سرعت و عوامل تاثیرگذار اطراف داشته باشد.

نکته دیگر نحوه طراحی خروجی‌های اگزوز این بوگاتی است، چراکه دو جفت اگزوز عمودی در پروفیل عقب درست همانند بوگاتی Centodieci نصب شده است. مهندسین بوگاتی این اگزوزها را با هدف بهبود آیرودینامیک و خروج سریع‌تر دود پیشرانه طراحی کرده‌اند.

نمای جانبی شیرون سوپر اسپرت

در این لحظه هیچ تصویری از فضای داخلی کابین این ابرخودرو در دسترس نیست، اما تاپ گیر بیان کرده که این خودرو تنها یک صندلی برای راننده داشته و به جای فضای نشیمن برای سرنشین، چندین کامپیوتر کنترلی نصب شده بود. بوگاتی یک صدلی ایمن با انبوهی از آهن کشی برای حفظ ایمنی راننده درون کابین این نسخه ویژه شیرون نصب کرده بود، بدین ترتیب مقداری به وزن این خودرو اضافه شده بود که از طریق حذف صندلی سرنشین مقداری از آن جبران شد.

 

قلب تپنده هیولای رکورد شکن

درست همانند Centodieci، قلب تپنده این پادشاه جدید سرعت همان پیشرانه هشت لیتری 16 سیلندر چهار توربوشارژه معروف بوگاتی بوده که بیشینه قدرت تولیدی آن در این خودرو 1578 اسب‌بخار است. این سطح بالای قدرت توسط یک جعبه دنده هفت سرعته دوکلاچه ریکاردو به هر چهار چرخ این ابرخودرو منتقل می‌شود.

نمای عقب شیرون 300+

شاید در خصوص خط کشی نارنجی رنگ روی بدنه این نسخه بوگاتی برایتان سوال ایجاد شده باشد، اما باید اظهار کنیم که بوگاتی با اعمال این تریم قصد داشته به همه بگوید شیرون سوپر اسپرت در راه است. این تریم نارنجی رنگ درست همان تریمی است که در ویرون سوپر اسپرت نیز مشاهده شده بود. با توجه به اینکه این بوگاتی رکورد شکن در این لحظه پروتوتایپی نزدیک به تولید است، می‌توان انتظار تولید شیرون سوپر اسپرت را در آینده‌ای نزدیک داشت.

 

کنار زدن آگرا RS از میدان رقابت

بدین ترتیب بوگاتی موفق شد با شکستن رکورد سرعت 446.97 کیلومتر بر ساعتی آگرا RS، بار دیگر لقب سریع‌ترین ابرخودرو دنیا را به خود اختصاص دهد. حال برندهایی همچون کونیخزگ، SSC و هنسی برای رسیدن به بوگاتی باید به مراتب بیشتر تلاش کنند. در واقع بوگاتی اولین برندی است که موفق شد از مرز سرعت 300 مایل بر ساعت(484 کیلومتر بر ساعت) عبور کند، حال خودرویی که بخواهد قصد کنار گذاشتن این نسخه ویژه شیرون را داشته باشد، باید بتواند به مرز 500 کیلومتر بر ساعت دست یابد، اما چه برندی قادر است به چنین سرعت وحشتناکی برسد؟

 

 

تولید شیرون سوپراسپرت 300+ با قیمت 3.9 میلیون دلار

ما می‌دانستیم که بوگاتی قصد عرضه نمونه تولیدی شیرون Longtail رکورد شکن را دارد، اما تصور آن را نداشتیم که به این زودی بخواهد دست خود را برای طرفداران رو کند. شب گذشته استفان وینکلمن مدیرعامل بوگاتی طی مراسم شامی که برای 110 سالگی این برند در فرانسه ترتیب دیده بود، نسخه پروتوتایپ این خودرو که با آن موفق به ثبت رکورد 490.48 کیلومتر بر ساعت شده بودند را نشان داد و به صورت رسمی اعلام کرد که قصد تولید این ابرخودروی فوق سریع را به صورت محدود دارد.

تولید شیرون 300+

بوگاتی قصد دارد که این موشک زمین به زمین 16 سیلندر را یا قیمت 3.89 میلیون دلار به مشتری واگذار کند و تنها قصد تولید 30 دستگاه از این خودرو را دارد که طی همان مراسم شام، یکی از این 30 دستگاه توسط یکی از مهمانان ثروتمند دعوت شده، خریداری شد. بدین ترتیب در این لحظه تنها 29 دستگاه قابل خرید باقی مانده، پس عجله کنید!

 

انتخاب نام شیرون سوپر اسپرت 300+ برای پادشاه جدید سرعت

این خودرو که نام آن بوگاتی شیرون سوپر اسپرت 300+ است، به همان پیشرانه چهار توربوشارژه هشت لیتری 16 سیلندر نسخه Centodieci مجهز شده که قادر به تولید بیشینه قدرت 1578 اسب‌بخار است. به عبارت دیگر حدس هنسی مبنی بر بیشینه قدرت 2000 اسب‌بخاری پیشرانه این نسخه اشتباه بود.

بوگاتی برای اینکه بتواند محدود کننده الکتریکی شیرون استاندارد را که روی 420 کیلومتر بر ساعت تنظیم شده بود در این نسخه SS از مدار خارج کند، کیت بدنه این نسخه را کاملا به روزرسانی کرد و طول قسمت انتهایی آن را افزایش داد که موجب شد بسیاری به این نسخه لقب شیرون Longtail یا دم بلند را دهند.

کابین بوگاتی شیرون 300+

تجهیز به رینگ های منیزیمی

بوگاتی اعلام کرده این خودرو رینگ‌هایی از جنس منیزیم داشته و کل ادوات بدنه به صورت خالص از جنس فیبرکربن هستند. تریم نارنجی رنگ اعمال شده روی بدنه درست مشابه نسخه سوپر اسپرت ویرون بوده و نشان می‌دهد که این یک شیرون استاندارد نیست. نسخه پروتوتایپ شیرون سوپر اسپرت که بوگاتی با آن در پیست فولکس واگن رکورد سرعت دنیا را شکست، به یک صندلی و رول بار داخلی مجهز بود، اما نسخه تولیدی این خودرو دارای دو صندلی و بدون رول بار است.

به نظر می‌رسد که باید کمی بیشتر در خصوص جزییات دیگر این پادشاه سرعت صبر کنیم، اما حداقل می‌دانیم که شیرون سوپر اسپرت 300+ تولید می‌شود. در واقع برخلاف نسخه تیونینگ شده فورد GT که در اوایل سال جاری در پیست تگزاس مایل موفق به ثبت سرعت 483.4 کیلومتر شده بود، شیرون سوپر اسپرت حداقل به تعداد 30 دستگاه تولید می شود؛ هرچند که به صورت انگشت شمار قابل رویت در خیابان خواهد بود. نکته جالب اینجاست که شیرون با 400 اسب‌بخار قدرت کمتر از این فورد GT تیون شده، موفق شده به بیشینه سرعت بیشتری نسبت به آن دست یابد.

 

در حالی که بوگاتی پس از کسب این موفقیت از رقابت بر سر رکورد سرعت کناره گیری کرده، کونیخزگ، هنسی و SSC برای عبور از مرز سرعت 484 کیلومتر بر ساعت(300 مایل) دورخیز کرده‌اند، اما تا آن زمان باید شیرون سوپر اسپرت 300+ را پادشاه سرعت دنیا دانست.