اخبار خودرو جهان
رقیب قدرتمندی برای ب ام و X3M و X4M

احتمال عرضه آئودی RS Q5 در ماه های آینده

چهارشنبه - ۱۱ تیر ۱۳۹۹
خواندن 3 دقیقه
آئودی rs q5

شایعه عرضه آئودی RS Q5 از آپریل سال 2015 در سراسر دنیا در حال چرخش است و الان وارد ماه جولای سال 2020 شده ایم و همچنان هیچ اثری از این اسیووی قدرتمند لاکچری دیده نشده است. روز گذشته آئودی نسخه فیس لیفت کراس اوور Q5 را رونمایی کرد و در این لحظه به دلیل فقدان تریم RS، نسخه SQ5 پرچمدار خانواده این کراس اوور لوکس آلمانی محسوب می شود.

به گزارش خودرونویس، ولی ممکن است که در آینده نزدیک این داستان تغییر کند. با استناد به خری که سایت Carsales به نقل از منابع رسمی آئودی منتشر کرده، ظاهرا این برند پریمیوم آلمانی قصد دارد به زودی نسبت به توسعه نسخه قدرتمندتر و سریع Q5 با نام RS Q5 اقدام کند.

 

آیا RS Q5 تولید خواهد شد؟

زمانی که در خصوص توسعه نسخه RS Q5 از مایکل کروسیس مسئول پروژه توسعه آئودی Q5 سوال شد وی در جواب گفت: تولید آئودی RS Q5 ایده بسیار جذابی است، ولی در این لحظه ما نمی توانیم به آن ورود کنیم. به عبارت دیگر مایکل کروسیس در پاسخ به این سوال نه جواب منفی داده و نه جواب مثبت قطعی! بدین ترتیب و با مدارک موجود می توانیم پیش بینی کنیم که تولید آئودی RS Q5 در برنامه کاری این خودروساز آلمانی است، ولی ممکن است که به این زودی ها این خودرو از راه نرسد.

 

مشخصات فنی احتمالی RS Q5

اگر قرار باشد که آئودی RS Q5 را روی نسل فعلی Q5 توسعه دهد، می توان انتظار داشت که این خودرو سال 2021 راهی بازارهای جهانی می شود. به احتمال زیاد این خودرو از پیشرانه ای مشابه با RS5 و RS4 استیشن بهره می برد. به عبارت دیگر قلب تپنده RS Q5 یک پیشرانه 2.9 لیتری شش سیلندر V شکل دو توربوشارژ خواهد بود که بیشینه قدرت تولیدی آن در نسخه های فعلی RS4 و RS5 معادل 444 اسب بخار و بیشینه گشتاور تولیدی آن 600 نیوتن متر است.

البته این پیشرانه پربازده قدرتمند علاوه بر RS4 و RS5، روی S6 سدان و S7 اسپرتبک نیز در بازار آمریکا نصب شده است. ولی در اروپا با توجه به علاقه شدید نسبت به خودروهای دیزلی، آئودی تصمیم به نصب پیشرانه دیزلی برای S6 و S7 گرفته است.

 

چشم و هم چشمی با ب ام و

از آنجایی که آئودی مدتی پیش نسخه قدرتمند RS را برای کراس اوور Q3 و نسخه اسپرتبک آن معرفی کرد، این احتمال وجود دارد که تصمیم این برند آلمانی برای عرضه نسخه RS برای برادر بزرگتر این خودرو یعنی Q5 نیز قطعی باشد. ما این موضوع را می دانیم که آئودی قصد دارد نسخه اسپرت بک Q5 را تا پیش از پایان سال جاری میلادی رونمایی کند تا به وسیله آن بتواند به رقابت با رقیب هم وطن خود یعنی ب ام و X4 بپردازد. با توجه به تنوع تریم های X4 و دارابودن نسخه قدرتمند M پاور، دور از ذهن نیست که آئودی نیز تصمیم به توسعه نسخه RS Q5 بگیرد. در این صورت دیگر SQ5 یک نسخه متوسط بوده و قدرتمندترین و گران ترین نسخه Q5 تریم RS آن می شود.

در صورتی که RS Q5 تولید شود، این خودرو هم به خانواده در حال رشد اسیووی های قدرتمند و لوکس آئودی اسپرت می پیوندد. این خانواده دارای کراس اوور کوچک و اسپرتی مانند SQ2 تا اسیووی قدرتمند و سریعی مانند RS Q8 است.

 

5 از 1 رای

دیدگاه شما چیست؟