اخبار خودرو جهان
امکان سفارش سیستم انتقال قدرت تمام چرخ محرک

نسخه بنزینی و دیزلی اشکودا اکتاویا RS معرفی شد

یکشنبه - ۱۵ تیر ۱۳۹۹
خواندن 5 دقیقه
اشکودا اکتاویا RS

کمپانی خودروسازی اشکودا چهار ماه پس از رونمایی نسخه پلاگ این هیبریدی اکتاویا RS iV، حال نسخه های مجهز به پیشرانه درونسوز این سدان اسپرت و عملکردی را معرفی کرده است. در واقع پیشرانه های بنزینی و دیزلی نصب شده در این نسخه همان پیشرانه های درونسوز نصب شده برای نسخه الکتریکی سازی شده هستند، ولی نشان iV از پروفیل عقب این خودرو حذف شده و دیگر محل پورت شارژ روی گلیگر جلوی این نسخه های درونسوز اکتاویا دیده نمی شود.

مشخصات فنی

به گزارش خودرونویس، اشکودا اکتاویا RS در واقع همزاد فولکس واگن گلف GTI و GTD محسوب می شود. نسخه بنزینی این خودرو از یک پیشرانه دو لیتری چهار سیلندر توربوشارژ TSI بهره می برد که قادر به تولید بیشینه قدرت 245 اسب بخار و بیشینه گشتاور 370 نیوتن متر است. این خودرو به صورت استاندارد دارای سیستم انتقال قدرت جلومحرک است در نسخه پایه به یک جعبه دنده شش سرعته دستی مجهز می شود؛ ولی به صورت آپشنال امکان نصب یک گیربکس هفت سرعته اتوماتیک دو کلاچه خشک DSG نیز برای آن وجود دارد. در خصوص عملکرد این خودرو باید اظهار کنیم که اکتاویا RS بنزینی قادر است طی 6.7 ثانیه از حالت سکون به مرز 100 کیلومتر بر ساعت سرعت دست یابد و بیشینه سرعت قابل پیمایش آن نیز 250 کیلومتر بر ساعت اعلام شده است.

نمای عقب اشکودا اکتاویا RS

برای علاقمندان به پیشرانه دیزلی هم یک پیشرانه دو لیتری توربودیزل TDI روی اکتاویا RS قابل نصب بوده که بیشینه قدرت تولیدی آن 200 اسب بخار و بیشینه گشتاور تولیدی آن 400 نیوتن متر گزارش شده است. به این ترتیب این نسخه اکتاویا RS قدرتمندترین نمونه دیزلی این خودرو تا به این روز محسوب می شود. این نسخه دیزلی به صورت استاندارد به صورت جلومحرک راهی بازار می شود، ولی مشتری در صورت پرداخت مبلغ بیشتر می تواند این خودرو را با سیستم انتقال قدرت تمام چرخ محرک سفارش دهد.

در این حالت اکتاویا RS دیزلی قادر است طی 6.8 ثانیه از حالت سکون به مرز 100 کیلومتر بر ساعت دست یابد و بیشینه سرعت قابل پیمایش آن نیز 241 کیلومتر بر ساعت اعلام شده است. در نظر داشته باشید که اشکودا قصد نصب گیربکس دنده ای را برای نسخه دیزلی اکتاویا RS ندارد و برای آن تنها یک گیربکس هفت سرعته اتوماتیک دو کلاچه DSG قابل سفارش و نصب است.

همه نسل های اشکودا اکتاویا RS

تعلیق و زیربندی

تمامی نسخه های اشکودا اکتاویا RS اعم از بنزینی و دیزلی به منظور دارا بودن فرمانپذیری خوب و انتقال حس سواری اسپرت به سرنشین دارای تعلیقی چند اتصالی در عقب هستند که این مهم به بهبود پایداری خودرو نیز کمک شایانی کرده است. نسخه دیزلی و بنزینی اکتاویا RS 15 میلی متر فاصله کمتری از سطح زمین نسبت به مدل استاندارد داشته که همین مورد باعث شده استایل این خودرو اسپرت تر شود. با پرداخت مبلغ اضافی و به صورت آپشنال امکان سفارش تعلیق تطبیق پذیر الکترونیکی نیز وجود دارد. در خصوص نسخه بنزینی TSI هم باید خاطرنشان کنیم که دیفرانسیل محدود کننده لغزش با صفحه کلاچ چند لایه خیس نیز قابل سفارش است.

 

تجهیزات رفاهی و ایمنی

نسخه RS مجهزترین نسخه اشکودا اکتاویا محسوب شده و از این جهت به نمایشگر دیجیتالی پشت فرمان و نمایشگر لمسی بزرگتری برای سیستم سرگرمی و اطلاع رسانی مجهز شده است. همچنین اکتاویا RS برای اولین بار در تاریخ محصولات اشکودا به کیسه ایمنی هوا مرکزی تجهیز شده است. در ادامه باید اظهار کرد که اکتاویا RS دارای رینگ های به خصوص 18 و 19 اینچی، مه شکن های LED و تم مشکی رنگ تزیینات ظاهری است.

به صورت آپشنال می توان صندلی های دارای ماساژور برای این خودرو سفارش داد. همچنین نمایشگر پشت فرمان و نمایشگر سیستم سرگرمی نیز دارای نشان RS هستند تا این نسخه عملکردی از نسخه های پایه قابل تشخیص باشد.

نمای عقب اشکودا اکتاویا RS استیشن

تغییرات ظاهری

سپرهای اسپرت تر با استایل تهاجمی، خروجی اگزوز دو تایی و اسپویلر نصب شده در پروفیل عقب از جمله مواردی هستند که تنها در تریم RS اکتاویا یافت می شوند. همچنین تودوزی جیر آلکانتارا و تزیینات شبه فیبرکربنی از جمله مواردی هستند که زیبایی کابین این خودرو افزوده است.

با توجه به معرفی نسخه های RS، Scout و G-Tec برای اکتاویا، تنها عضوی که همچنان منتظر رونمایی آن هستیم نسخه پرچمدار Laurin & Klement بوده که طی ماه های آتی معرفی خواهد شد.

5 از 2 رای

دیدگاه شما چیست؟