قطعه سازان از فردا ارز نیمایی می گیرند

شنبه - ۴ مرداد ۱۳۹۹
خواندن 7 دقیقه
قطعه سازان

طبق شنیده ها قرار است از فردا  ارز نیمایی به قطعه‌سازان  اختصاص یابد و گفته می شود که صادرکننده ارز حاصل از صادرات را به بانک مرکزی برگردانده و این بانک مسئول توزیع ارز به قطعه‌سازان به صورت نیمایی خواهد شد.

به گزارش خودرونویس، اواسط تیرماه بود که سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت دستور تشکیل کمیته تخصیص ارز قطعه‌سازان برای قطعه‌سازان را صادر کرد تا نیاز این گروه از طریق ارز حاصله از صادرات صنایع معدنی تامین شود.

این در حالی بود که پس از قطع تخصیص ارز نیمایی و جایگزینی ارز اشخاص و ارزهای صادراتی برای قطعه‌سازان، بانک مرکزی در تامین این ارزها هم با قطعه‌سازان همکاری نمی‌کرد

این در حالی است که عملا از پایان سال گذشته ارز نیمایی به قطعه‌سازان و خودروسازان تعلق نگرفته و مشکلات عدیده‌ای برای قطعه سازان ایجاد شده است. بنابراین پس از قطع تخصیص ارز نیمایی، ارز اشخاص و ارزهای صادراتی برای قطعه‌سازان جایگزین شد اما بانک مرکزی در تامین آن با قطعه‌سازان همکاری‌های لازم را نداشت.

در این رابطه محمد شه‌پری- عضو انجمن سازندگان قطعه و مجموعه‌های خودرو- اظهار کرد: با توجه به اینکه از اسفند ماه سال گذشته ارز نیمایی بر روی قطعه‌سازان و خودروسازان بسته شد و ارزهای صادراتی منبع تامین ارز قطعه‌سازان قرار گرفت، افرادی که در زمینه قطعه‌سازی ثبت سفارش کرده‌ و منتظر دریافت کد ارز صادراتی بودند، بانک مرکزی تمامی کدها را تایید و سپس مدتی ۱۰-۱۵ روزه تعیین کرد تا قطعه‌سازان بتوانند ارزها را براساس آن کدها، خریداری کنند که این مدت تا فردا (۵ مردادماه) تعیین شده است.

وی افزود: رقم هنگفتی برای تمامی قطعه‌سازانی که ثبت سفارش کرده بودند، ایجاد شد و بانک مرکزی همه را تایید کرد. در حال حاضر از این پس مجدد ارز نیمایی به قطعه‌سازان تخصیص خواهد یافت و بانک مرکزی و گمرک به صادرکنندگان فشار سنگین آورده تا ارز حاصل از صادرات را بازگردانند. تاکنون مشکلی که برای بانک مرکزی وجود داشت، این بوده که صادرکنندگان بر اساس کالایی که صادر می‌کردند، از بازگشت ارز خود امتناع می‌کردند که این موضوع سبب ایجاد خلا نسبی می‌شد.

این عضو انجمن سازندگان قطعه‌ با اشاره به آمارهای ارائه شده توسط بانک مرکزی که در مقطعی ۲۰ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات بازنگشت است، تصریح کرد: فشاری که از سوی حاکمیت، بانک مرکزی، گمرک و دولت برای افرادی که صادرات خود را انجام می‌دهند، ارز حاصل از صادرات را بازنگرداند، کارت بازرگانی آن‌ها باطل خواهد شد. بنابراین بانک مرکزی مجدد در حال بازگشت به ارز نیمایی است.

شه‌پری اعلام کرد: ارز نیمایی که از اسفندماه به قطعه‌ساز و خودروساز تعلق نگرفت از فردا قرار است که مجدد قطعه سازان به ارز نیمایی برگردند؛ بنابراین کنترل ارز تخصیصی به قطعه‌سازان  دیگر برعهده خود بانک مرکزی خواهد بود و قطعه‌ساز براساس ارز نیمایی ارز مورد نیاز خود را از بانک مرکزی تامین خواهد کرد. هرچه که از قبل بوده عطف به‌ماسبق بوده و بانک مرکزی تاکید کرد که قطعه‌ساز ارز خود را از صادرکننده و صراف‌ها تامین کند؛ اما در حال حاضر طبق سیاست بانک مرکزی، صادرکننده موظف است ارز حاصل از صادرات را به بانک مرکزی تحویل دهد و بانک مرکزی توزیع‌کننده ارز باشد.

ترخیص قطعات وارداتی خودرو از فرودگاه امام

مدیرکل منطقه آزاد و ویژه اقتصادی شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) از ترخیص تعدادی از قطعات کلیدی لازم برای خودروسازان که از فرودگاه امام وارد شده بود، خبر داد.

فرزاد یادگاریان اظهار داشت: در راستای تحقق شعار سال جهش تولید و اهمیت توسعه صنعت خودروسازی در دوران تحریم‌های ظالمانه و نیز در راستای اعتمادسازی برای صنعت گران کشور، شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) روند ترخیص لوازم و قطعات کلیدی و کاربردی صنعت خودروسازی را تسهیل کرده است.

وی درباره روند ترخیص لوازم و قطعات کلیدی کاربردی از گمرک منطقه آزاد تجاری شهر فرودگاهی گفت: محموله‌های وارداتی پیش نیاز ادامه فعالیت خط تولید کارخانه‌های صنعتی در کشور بوده و نقش مهم و تأثیرگذار در رونق هرچه بیشتر بخش صنعت خودرو و در نتیجه ایجاد اشتغال در کشور دارد.

به گفته یادگاریان، این اقدام از آنجایی اهمیت قابل توجهی دارد که تمامی مراودات بازرگانی خارجی به دلیل انتشار ویروس کرونا با مشکل جدی مواجه شده‌اند.

5 از 1 رای

دیدگاه شما چیست؟