کیفیت کلی خودروهای تولیدی در بازار چین در سال 2023 افزایش داشته و بیشترین میزان این ارتقا در سیستم سرگرمی و اطلاع رسانی خودروها بوده است. بر اساس مطالعات JD پاور، در سال 2023 به ازای هر 100 خودرو تعداد 204 مشکل در بازار چین به صورت میانگین دیده شده که نسبت به سال 2022 9 مورد کاهش یافته است. همچنین موسسه JD پاور بر اساس مطالعاتی که روی بازار چین داشته، چری را در سال 2023 به عنوان با کیفیت ترین خودروساز چینی انتخاب کرده است.

به گزارش خودرونویس، شرکت JD پاور اکنون 24 سال است که به سنجش تعداد ایرادهای پیدا شده در خودروهای صفر کیلومتر خریداری شده بین دو تا شش ماه اول مالکیت می پردازد. کیفیت خودروها بر مبنای تعداد ایراد دیده از بین 100 خودروی مورد بررسی سنجیده می شود. بدین ترتیب هرچه این عدد کمتر باشد یعنی آن برند با کیفیت تر بوده و تعداد ایرادهای شایع در شش ماه نخست مالکیت کمتر بوده است.

یکی از دلایل بهبود کیفیت خودروهای تولید شده در چین در سال 2023 از نظر JD پاور پیشرفت چین در زمینه طراحی خودروست که مشکلات ناشی از طراحی را 13 عدد کاهش داده است. همچنین در این مطالعه مشخص شده که کیفیت خودروهای پلاگین هیبریدی به طور کلی بیشتر خودروی احتراق داخلی و درونسوز است. امتیاز کلی برای خودروهای پلاگین هیبریدی و احتراقی به ترتیب 194 و 205 بوده که این امتیاز به معنای تعداد ایراد یافت شده در 100 خودروی بررسی شده است. این سومین سال متوالی بوده که کیفیت خودروهای پلاگین هیبریدی از خودروهای احتراق داخلی بالاتر شده است.

چری با کیفیت ترین خودروساز چینی در سال 2023 شاخص IQS JD پاور

درحالیکه خودروهای پلاگین هیبریدی در بخش مشکلات بیرونی و داخلی دارای مزایای قابل توجهی در بخش شاخص PP100 نسبت به خودروهای بنزینی هستند، اما در زمینه هوشمندی، تجربه رانندگی و پیشرانه و قوای محرکه هر دو دسته امتیاز یکسانی در این تحقیق JD پاور دریافت کرده اند.

 

الویس یانگ مدیرکل کنترل کیفیت JD پاور در چین گفت که امسال مشکلات مربوط به طراحی در خودروهای تولید شده در چین به طرز چشمگیری کاهش یافته که دلیل آن شنیدن صدای مشتریان توسط خودروسازان و گوش کردن به درخواست آنهاست. وی همچنین بیان کرد که شکایت های مشتریان در خصوص کیفیت خودروهای تولیدی امروزه به مراتب پیچیده تر و متنوع تر از گذشته شده و همین موضوع می طلبد که خودروسازان نیاز مالکان و مشتریان را درک کنند و کیفیت را به روش جامع تری بهبود بخشند.

چری با کیفیت ترین خودروساز چینی در سال 2023 شاخص IQS JD پاور

با کیفیت ترین خودروسازان سال 2023 (شاخص IQS JD Power)

پورشه مثل همیشه با کیفیت ترین خودروساز در بین برندهای پریمیوم در بازار چین شده و امتیاز 172 PP100 را دریافت کرده است. سپس لکسوس با امتیاز 178 جایگاه دوم و کادیلاک با امتیاز 190 PP100 جایگاه سوم را کسب کرده است. شرکت گک هوندا برای چهارمین سال متوالی بالاترین امتیاز کیفی را از بازار تولید انبوه چین داشته و امتیاز 186 PP100 را کسب کرده است. دانگ فنگ هوندا هم امتیاز 187 را کسب کرده و در بازار تولید انبوه ها جایگاه دوم را کسب کرده است. بیوک و فاو تویوتابه صورت مشترک با امتیاز 195 جایگاه سوم را در بازار تولید انبوه ها کسب کرده اند.

چری با کیفیت ترین خودروساز چینی در سال 2023 شاخص IQS JD پاور

چری با کیفیت ترین خودروساز چین در سال 2023 شد

شرکت خودروسازی چری هم بین خودروسازان بومی چینی بیشترین امتیاز را گرفته و رتبه نخست را در بین خودروسازان چینی در زمینه کیفیت کسب کرده است. چری به عنوان با کیفیت ترین خودروساز چینی امیتاز 200 را ثبت کرده و در رتبه دوم جیلی با امیتاز 201 و در رتبه سوم گک ترامپچی با امتیاز 202 قرار دارد.

در ادامه 18 مدل از 13 برند خودرویی که موفق شده اند در18 سگمنت به عنوان خودروی برتر انتخاب شوند را معرفی می کنیم.

در بین محصولات چری دو خودروی سدان آریزو 5 و همچنین تیگو 5 X یا همان ام وی ام ایکس 55 پرو موجود در بازار ایران به عنوان برترین خودرو در سگمنت خود شناخته شده اند.

پیش از این هم تخقیق دیگری برای شاخص رضایت مشتریان CSI در بازار چین انجام شده که طی آن دو خودرو چری تیگو 7 پرو و تیگو 8 پرو به ترتیب در سگمنت کراس اوورهای کامپکت و سایز متوسط لقب Champion را دریافت کردند و برتر از دیگر رقبا شناخته شدند. این خودرو در ایران تحت برند فونیکس توسط مدیران خودرو عرضه می شوند.

تیگو 7 پرو و تیگو 8 پرو کراس اوورهای برتر بازار چین

هوندا سیویک و هوندا CR-V هم که در چین توسط جوینت ونچر دانگ فنگ هوندا تولید می شوند در چین به عنوان برترین خودرو در سگمنت خود شناخته شده اند.

در خصوص جوینت ونچر فاو تویوتا هم دو خودروی تویوتا کرولا و تویوتا IZOA به عنوان برترین خودروها در سگمنت خود معرفی شده اند.

از بین محصولات گک هوندا هم در چین دو خودروی هوندا فیت و هوندا آکورد در سگمنت خود به عنوان بهترین شناخته شده اند. خودروهای مرسدس بنز نیز همگی در سگمنت خود برترین شناخته شده اند که از بین آنها باید به دو خودروی مرسدس بنز E کلاس و مرسدس بنز GLA اشاره کرد.

دیگر خودروهایی که در بازار چین در سگمنت خود به عنوان برترین انتخاب شده اند به ترتیب بیوک GL8، چانگان CS75، دانگ فنگ فورتینگ Lingzhi، جیلی Boyue و Boyue L، لکسوس ES، پورشه ماکان، فولکس واگن تایرون X و ولوو XC90 وارداتی بوده است.

چری با کیفیت ترین خودروساز چینی در سال 2023 شاخص IQS JD پاور

شاخص IQS مطالعه کیفیت اولیه خودروها بوده که توسط JD پاور اجرا می شود. این شاخص مشکلات خودروهای صفر کیلومتر فروخته شده را در دو دسته یکی بحث ایرادات مرتبط با طراحی و دیگری ایرادات فنی و عیب های مرتبط با آن بررسی می کند. سوالاتی که از مشتری طی بازه دو تا شش ماهه استفاده پرسیده می شود معمولا در 9 دسته ویژگی ها، کنترل ها، نمایشگرها، طراحی خارجی  و دخلی، سیستم اطلاع رسانی و سرگرمی، صندلی ها، تجربه رانندگی، سیستم های کمکی رانندگی، پیشرانه و سیستم تهویه خلاصه می شود.

شاخص IQS اندازه گیری شده JD پاور در سال 2023 بر اساس تحقیق بر روی 34648 مشتری بوده که خودروهای خود را بین ژوئن 2022 تا مارس 2023 خریداری کرده اند. در این تحقیق 230 خودرو از 48 برند مختلف ارزیابی شده این مطالعه در 81 شهر چین از دسامبر 2022 تا می 2023 اجرا شده است.

چری به عنوان یک خودروساز چینی رشد قابل توجهی را در شاخص IQS موسسه معتبر JD پاور داشته و توانسته با کسب امتیاز 200، جایگاه با کیفیت ترین خودروساز چینی در سال 2023 را در زمینه ایرادات اولیه کسب کند. این شرکت در سال 2019 هم خودروی ایکس 22 پرو آن به عنوان با کیفیت ترین خودرو در سگمنت کراس اوورهای ساب کامپکت ثبت شد و در سال 2021 هم خودروی آریزو 6 پرو آن در سگمنت خود لقب با کیفیت ترین را کسب کرد.

منبع JD Power
5 از 3 رای