کاهش معاملات در بازار خودرو

دوشنبه - ۲۷ مرداد ۱۳۹۹
خواندن 5 دقیقه
قیمت خودرو

کاهش قدرت خرید مردم، نوسانات نرخ ارز، ریزش تقاضا در بازار خودرو را تشدید کرده است، در نتیجه رکود صنعت خودرو و تداوم گرانی خودروها در آینده چیزی دور از انتظار نیست اما بازار خودرو طی چند روز اخیر روزهای نسبتا آرامی را سپری می‌کند و نوسانات قیمت‌ها در این بازار نسبت به هفته‌های گذشته کم‌تر شده است و برخی از خودروها طی چند روز اخیر ثبات قیمت و برخی دیگر کاهش قیمت را تجربه می‌کنند.

به گزارش خودرونویس، بازار خودرو که طی چند هفته اخیر افزایش قیمت چشمگیری را تجربه کرده بود با ورود به هفته جاری کمی به آرامش رسیده است و نوسانات قیمت در این بازار کاهش پیدا کرده است به گونه‌ای که قیمت خودرو پژو ۴۰۵ جی ال ایکس طی یک هفته گذشته بر روی ۱۴۳ میلیون تومان ثابت مانده است و قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۲ نیز با گذشت یک هفته ۲ میلیون تومان کاهش پیدا کرده است و قیمت این خودرو در حال حاضر ۱۶۲ میلیون تومان اعلام شده است؛ گفتنی است که مدل فول این خودرو در حال حاضر ۱۶۶ میلیون تومان قیمت دارد.

قیمت خودرو ۲۰۶ تیپ ۵ نیز کاهش ۳ میلیون تومانی را تجربه کرده است و قیمت آن امروز ۲۰۱ میلیون تومان اعلام شده است، با این وجود قیمت پژو ۲۰۶ صندوقدار فول آپشن طی یک هفته اخیر ۱ میلیون تومان افزایش یافته و به ۱۹۶ میلیون تومان رسیده است و مدل دیگر آن در حال حاضر ۱۹۱ میلیون تومان قیمت دارد. در این بین قیمت سمند ال ایکس نیز طی یک هفته اخیر ۱ میلیون تومان افزایش یافته است و به ۱۴۵ میلیون تومان رسیده است.

کارشناسان بازار خودرو بر این باورند که افزایش قیمت افسارگسیخته در بازار خودرو خرید و فروش در این بازار را به حداقل رسانده است و این افزایش قیمت‌ها به حدی است که در شرایط کنونی کشور مصرف کننده واقعی قادر به خرید خودروی مصرفی خود نیست و از سوی دیگر خروج سرمایه گزاران از این بازار و سرازیر شدن سرمایه آن‌ها به بازارهای موازی و بورس باعث شده است که تعداد معاملات در این بازار به طرز چشم گیری و حتی بیشتر از قبل کاهش پیدا کند با وجود کاهش چشمگیر تقاضا در بازار خودرو ریزش قیمت‌ها در این بازار آغاز شده است.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن طی روزهای گذشته در این خصوص گفت: دولت پولی ندارد که به صورت یارانه بدهد تا خودروی ارزان به دست مردم برسد. شرایط قطعه‌سازان نیز مناسب نیست و بانک ها هم پول ندارند به خودروسازان بدهند تا با بالا بردن تیراژ قیمت تمام شده را پایین بیاورد.

خودروی ارزان یکی از خواسته های مردم ایران و شاید هر کشور دیگری است. در ایران ارزان ترین خودرویی که تا چند وقت پیش تولید می شد همان پراید بود که به دلیل مسائل ایمنی از چرخه تولید خارج شد. حال ارزان ترین خودرویی که در دسترس مردم قرار دارد تیبا است. این در شرایطی است که بسیاری از مردم توانایی خرید پراید یا حتی نمونه های دست دوم آن را نداشتند. بنابراین جای خالی یک خودروی ارزان قیمت برای بازار ایران که ایمنی کافی نیز داشته باشد حس می شود.

این عضو انجمن صنایع همگن درباره ارزان ترین خودروی موجود در بازار گفت‌: ارزان ترین خودرویی که ما در حال حاضر می‌توانیم تولید کنیم تیبا است. این خودرو در حقیقت نسخه بهینه شده پراید است و روی همان پلتفرم سوار شده است. کف قیمت این خودرو برای کارخانه ها را نمی توان اعلام کرد زیرا آیتم های زیادی در این زمینه موثر است.

اکثر خودروهای موجود در بازار طی یک هفته اخیر کاهش ۱ تا ۲ میلیون تومانی را تجربه می‌کنند به گونه‌ای که قیمت رانا ال ایکس با گذشت یک هفته ۲ میلیون تومان کاهش یافته است و این خودرو در حال حاضر ۱۶۰ میلیون تومان قیمت دارد و مدل ۹۸ آن نیز ۱۵۰ میلیون تومان قیمت دارد و دنا معمولی نیز طی یک هفته اخیر ۲ میلیو تومان کاهش قیمت داشته است و این خودرو در حال حاضر ۲۱۶ میلیون تومان قیمت دارد.

خودروهای مونتاژی، اما در این بین روند متفاوتی را در پیش گرفته اند و در حالی که بازار خودرو به سمت تعدیل قیمت حرکت می‌کند قیمت‌ها در بازار خودروهای مونتاژی همچنان بالا و رو به افزایش است به گونه‌ای که قیمت پژو ۲۰۰۸ طی یک هقته اخیر ۱۰ میلیون تومان گران شده است و به قیمت ۷۸۰ میلیون تومان رسیده است و مدل ۹۸ این خودرو نیز در حال حاضر ۷۴۵ میلیون تومان قیمت دارد با این وجود قیمت کیا سراتو مونتاژ طی یک هفته اخیر روی ۶۵۵ میلیون تومان ثابت بوده است، اما قیمت سوزوکی گراند ویتارا نیز طی یک هفته اخیر ۵ میلیون تومان بالا رفته است و این خودرو در حال حاضر ۸۴۵ میلیون تومان قیمت دارد.

 

 

5 از 1 رای

دیدگاه شما چیست؟