مراجعه به دفترخانه برای نقل و انتقال خودرو اختیاری است

یکشنبه - ۱۹ مرداد ۱۳۹۹
خواندن 4 دقیقه
نقل و انتقال خودرو

انتقال سند خودرو نیز مانند بسیاری دیگر از کارهای اداری و ثبتی نیاز به طی یک سری مراحل خاص دارد. ثبت سند خودرو در دفاتر ثبت اسناد رسمی  چند سالی است  با چالشی جدی روبه‌رو شده، از طرفی هزینه بالای ثبت برای مالکان خودرو و از سویی ثبت تمامی اطلاعات موردنیاز برای شناسایی مالکان  خودرو در سند سبز و سیستم پلیس منجر به استقبال گسترده افراد از سند سبز شده است. هرچند قانون الزام به ثبت سند نقل و انتقال خودروها ‌در دفاتر اسناد رسمی را به رسمیت شناخته اما نیروی انتظامی بارها اعلام کرده ضرورتی برای این امر وجود ندارد و داشتن سند خودروو  از نیروی انتظامی برای شناسایی مالکیت افراد کفایت می‌کند.

 

به گزارش خودرونویس، در این بین سردار هادیانفر می ما اصراری به اینکه مردم به دفترخانه بروند، نداریم و مراجعه به دفترخانه برای این کار، اختیاری است.

مراجعه به دفترخانه برای نقل و انتقال خودرو اختیاری است سردار سید کمال هادیانفر درباره طرح بازگشایی دفاتر اسناد رسمی در مراکز تعویض پلاک، اظهار داشت: در گذشته این اتفاق رخ داد، اما بین دفاتر اسناد رسمی در این خصوص تفاهم وجود ندارد؛ در تهران چندصد دفتر اسناد رسمی وجود دارد، اما شش مرکز تعویض پلاک در حال فعالیت است.

وی ادامه داد: کسانی که این طرح را ارائه دادند باید با بررسی بیشتری این موضوع را مطرح کنند، اطراف مراکز تعویض پلاک بیش از هشت دفتر اسناد رسمی وجود دارد و ضرورتی ندارد در این مراکز حضور داشته باشند.

سردار هادیانفر خاطرنشان کرد: کسانی که در این خصوص صحبت می‌کنند، باید قوانین را بیشتر بخوانند و از کارشناسان استفاده کنند؛ با این شرایط نباید به مردم استرس و تنش ایجاد کرد.

رئیس پلیس راهور ناجا با اشاره به اظهارات برخی افراد در خصوص لزوم مراجعه به دفاتر ثبت اسناد برای نقل و انتقال گفت: برخی طی مصاحبه‌هایی در چنین شرایطی ذهن مردم را مخدوش می‌کنند و می‌گویند برای انجام فرآیند نقل و انتقال خودرو حتما باید به دفاتر ثبت اسناد مراجعه شود و مراجعه به پلیس وجهه قانونی ندارد؛ خطاب به این افراد می‌گویم که قانون را بخوانند. در قانون تصریح شده است که هر کسی می‌خواهد نقل و انتقال خودرو انجام دهد به پلیس مراجعه کند و خود مالک، مدارک و وسیله نقلیه باید به احراز پلیس برسد.

وی با بیان اینکه افرادی که اظهارات خلاف واقع مطرح می‌کنند، بهتر است که ماده ۱۲۸۷ قانون مدنی را بخوانند، گفت: قانون نیاز به تفسیر دارد و نه استنتاج؛ این قانون صریح، روشن و واضح است ما اصراری به اینکه مردم به دفترخانه بروند یا نروند نداریم؛ مراجعه به دفترخانه برای نقل و انتقال خودرو اختیاری است.

نکته طلایی و توصیه مهم پیش از انتقال سند خودرو

۱. از معامله امن مطمئن باشید

بهتر است پیش از هر گونه انتقال سند ماشین از مشتری خود اطمینان حاصل کنید. در این باره پیشنهاد می‌شود یا با کارشناس متخصص در امر فروش خودرو مشورت کنید و یا اتومبیل خود را به واسطه شرکتی معتبر به فروش برسانید. توصیه دیگر به شما این است که حتی اگر قصد فروش خودرو کارکرده با دوست و آشنا را دارید، حتما نکات قانونی معامله را رعایت کنید.

۲. همه توافق‌ها را در فروش خودرو مکتوب کنید

خیلی از افرادی که در معاملات خود دچار شکست شده‌اند، در روز معامله توصیه‌های حقوقی را جدی نگرفته‌اند و به واسطه اینکه از طرف قراردادشان اطمینان داشتند، همه موارد توافق شده را به صورت شفاهی پیش برده‌اند و سعی بر مکتوب کردن آن نداشتند.

از این رو توصیه می‌شود حتی زمان پرداخت وجه و یا قرار ملاقات برای حضور در مرکز تعویض پلاک، همه موارد را در برگه‌ای رسمی مکتوب کنید و به امضا طرفین برسانید.

۳.برگ سبز و سند قطعی را جدی بگیرید

برگ سبز یا همان شناسنامه خودرو شما، مهم‌ترین سندی است که شما از نیروی انتظامی دریافت می‌کنید. در این سند مشخصات مالک و شماره پلاک ثبت شده است (پیش‌تر این سند در دفاتر اسناد رسمی ثبت می‌شد). این برگه در حال حاضر به عنوان سند مالکیت قطعی ماشین محسوب می‌شود؛ اما برای جلوگیری از هرگونه مشکل قضایی هنگام سرقت خودرو و یا گم شدن برگ سبز ، توصیه می‌شود؛ سند خودرو را در دفاتر اسناد رسمی نیز ثبت کنید.

اولین نفر امتیاز دهید

دیدگاه شما چیست؟