همانند تویوتا لندکروزر سری 70 که قصد بازنشستگی ندارد، لادا نیوا هم قرار نیست از میدان دوری کند. با وجود اینکه از سال 1977 تولید لادا نیوا آغاز شده، این خودروساز روسیه ای همچنان این آفرودر قدیمی و توانمند خود را در سال 2024 هم تولید خواهد کرد و به تازگی هم این خودرو را بروزرسانی کرده است.

بروزرسانی لادا نیوا تراول و کلاسیک 2024

به گزارش خودرونویس، یکی از بزرگترین بروزرسان یهای AvtoVAZ برای لادا نیوا 2024 دوباره نصب کردن سیستم ترمز ضد قفل ABS روی این خودرو بوده است. چراکه به دلیل تحریم های سنگین علیه روسیه این شرکت نصب سیستم ABS روی این خودرو را متوقف کرده بود. لادا نیوا و نیوا تراول از اواسط سال 2022 بدون ایربگ و ترمز ABS و امکانات ساده دیگری که چندین دهه روی این خودرو نصب بوده عرضه می شوده است. اما اکنون دوباره سیستم ترمز ضد قف ABS برای سال 2024 روی لادا نیوا Legend کلاسیک و لادا نیوا تراول نصب شده است.

بروزرسانی لادا نیوا تراول و کلاسیک 2024

لادا نیوا تراول چیست؟

اگر با لادا نیوا تراول آشنا نیستید باید بگوییم که این خودرو از سال 1998 توسط AvtoVAZ تولید شده و در سال 2003 نام آن به شورولت نیوا در بازار روسیه تغییر یافت. زمانیکه جنرال موتورز و AvtoVAZ در سال 2020 به همکاری مشترک خود پایان دادند، نام این خودرو بار دیگر به لادا نیوا تراول تغییر پیدا کرد.

بروزرسانی لادا نیوا تراول و کلاسیک 2024

لادا نیوا اکنون به پیشرانه بروزرسانی شده ای مجهز بوده که قادر به پاس کردن استاندارد آلایندگی یورو 5 است. این استاندارد از سال 2009 اجرایی شده و اکنون در اروپا تاریخ گذشته محسوب می شود. چراکه استاندارد یورو6 در اروپا از سال 2014 اجرایی شده و از سال 2025 هم استاندارد یورو7 اجرایی می شود. اما جالب است بدانید که لادا در سال گذشته به دلیل تحریم ها مجبور شد که نیوا را با استاندارد آلایندگی یورو 2 که در سال 1996 وضع شده بود تولید کند.

بروزرسانی لادا نیوا تراول و کلاسیک 2024

امکانات ایمنی و رفاهی لادا نیوا تراول

لادا نیوا تراول در نسخه فول دارای امکاناتی مانند کروز کنترل و محدود کننده سرعت، کامپیوتر سفری، کلاستر متفاوت، رینگ های آلیاژی دو رنگ، سیستم کنترل پایداری، سیستم تهویه، چهار شیشه برقی، گرمکن صندلی های جلو، نمایشگر مالتی مدیا و … است.

بروزرسانی لادا نیوا تراول و کلاسیک 2024

قیمت لادا نیوا Legend و لادا نیوا تراول

تحریم ها هزینه های تولید را در روسیه نیز افزایش داده است. پیشتر قیمت لادا نیوا معمولی از 9140 دلار شروع می شد، ولی اکنون ارزانترین مدل این خودرو 10 هزار و 200 دلار است. همچنین لادا نیوا تراول نیز پیشتر قیمت پایه آن 13 هزار و 200 دلار بود که اکنون به 13 هزار و 400 دلار رسیده است.

شرکت AvtoVaz قصد داشت که نسل جدید لادا نیوا را با همکاری رنو توسعه دهد و کانسپت آن را نیز در سال 2018 رونمایی کرد. اما اکنون این پروژه آینده نامعلومی دارد. چراکه رنو سهام خود را در AvtoVAZ در ماه می سال 2022 واگذار کرد.

 

ورود لادا نیوا تراول به ایران

به تازگی شرکت نیکا موتور چهار مدل از محصولات لادا شامل نیوا تراول را در ایران رونمایی کرده و قصد عرضه این خودرو را به بازار ایران دارد. این خودرو قرار است در لوکسترین نسخه و با موتور 1.8 لیتری تنفس طبیعی به ایران عرضه شود.

 

 

منبع motor1
4.7 از 10 رای