به گزارش خودرونویس، در این مقاله قصد آن را داریم تا نحوه استفاده صحیح از خودروهای گازسوز را مورد بررسی قرار دهیم.

 

به هنگام خاموش کردن خودرو، آن را در حالت بنزین قرار دهید

در خودروهای انژکتوری پیش از آن که سوییچ را چرخانده و خودرو را خاموش کنید، آن در حالت بنزین قرار دهید. زیرا اگر پس از حدود یک ساعت که خودروی شما با گاز کار کند و پس از آن خودرو را خاموش کنید سبب آن می شود که گاز بسیار فشرده طی ساعاتی ترکیبی را تشکیل دهد که سبب خورده شدن بدنه سوپاپ ها شود و حتی سبب خوردگی سیلندر و آسیب به آن هم می شود.

 

استفاده نکردن از گاز ال پی جی در خودروهای انژکتوری

گاز ال پی جی مناسب خودروهای انژکتوری نبوده و در صورت استفاده از آن به سنسورها و موتور فشار و صدمه وارد می شود. لذا باید در خودروهای انژکتوری از گاز سی ان جی استفاده شود.

 

کار نکردن بر روی گاز در مواقع زیر

در مواقع سربالایی رفتن، سرد بودن موتور، هنگامی که کولر روشن است و در زمان سرعت بالا و شتاب گیری نباید در حالت سوخت گاز رانندگی کرد. زیرا در این مواقع فشار زیادی به موتور وارد می شود و آسیب دیدن آن دور از انتظار نیست.

 

استفاده از خودروی دوگانه سوز کارخانه ای به جای دوگانه سوز دستی

استفاده از خودروی دوگانه سوز کارخانه ای به مراتب بهتر از خودرویی بوده که به صورت دستی دوگانه سوز شده است. زیرا در صورت دوگانه سوز کردن خودرو به صورت دستی سیستم فنی و موتور خودرو همچنان برای استفاده از بنزین طراحی شده است و در این صورت استفاده از گاز نه تنها فشار زیادی به موتور وارد می کند، بلکه سبب کاهش عمر قطعات و خرابی آن ها می شود. پس توصیه می شود خودروی دوگانه سوز کارخانه ای استفاده کنید. زیرا این خودروها به گونه ای طراحی شده اند که موتور آن ها هم از بنزین و هم از گاز می تواند استفاده کند.

 

پس از روشن شدن خودرو چند ثانیه بعد روی حالت گاز قرار دهید

نکته دیگری که سبب می شود استفاده از سوخت گاز فشار کم تری به موتور وارد کند این است که پس از استارت زدن و روشن شدن خودرو با سوخت بنزین حداقل ده ثانیه بعد بر روی دکمه سوخت گاز فشار دهید تا خودرو در حالت گازسوز قرار گیرد و به هیچ وجه نباید پیش از روشن شدن خودرو در حالت گاز قرار داشته باشد.

 

کلام آخر

استفاده از سوخت های سی ان جی و ال پی جی در کشور ما به جای بنزین در خودروها به امری متداول تبدیل شده است. از این رو برای حفظ سلامت موتور و وارد نشدن آسیبی به آن باید نحوه استفاده درست از خودروهای گازسوز را که در بالا مورد بررسی قرار گرفت، مد نظر قرار دهیم. زیرا در صورت استفاده غلط از خودروهای دوگانه سوز صدمات زیادی به موتور وارد می شود که هزینه های گزافی برای تعمیر و تعویض قطعات آسیب دیده را به رانندگان تحمیل می کند.