مراکز شبانه روزی معاینه فنی کدامند؟

سه شنبه - ۶ خرداد ۱۳۹۹
خواندن 5 دقیقه
معاینه فنی

سازمان معاینه فنی شهرداری تهران به منظور ارائه خدمات بهتر به شهروندان جهت دریافت برگه معاینه فنی دو مرکز ثابت و یک واحد سیار را جهت ارائه برگه معاینه فنی برای شهروندان تعیین کرده است.

به گزارش خودرونویس، در دوماه ابتدایی سال به علت مشمول شدن خودروهای تولید سال 92 و همچنین مراجعه خودروها برای دریافت معاینه فنی برتر جهت مشمول شدن تخفیف ویژه 20 درصدی تردد در محدود طرح ترافیک، تعدادی از مراکز با افزایش مراجعه و ازدحام و به طبع ایجاد صف مواجه شدند.

در همین راستا، جهت مدیریت و رفاه حال شهروندان ستاد معاینه فنی نسبت به افزایش ساعت کاری و شیفت مراکز و همچنین افزایش ظرفیت مراکز با استقرار سه واحد سیار معاینه فنی در سطح شهر اقدام کرد.

در حال حاضر به رغم رشد 25 درصدی مراجعات در مراکز در مقایسه با سال قبل وضعیت مراجعات به مراکز عادی و شهروندان می توانند در کمتر از یک ساعت نسبت به اخذ معاینه فنی خودروی خود اقدام نمایند.البته جهت به حداقل رسیدن مدت انتظار در مراکز به شهروندان توصیه می شود حتماً با استفاده از خدمات سامانه نوبت دهی آنلاین، در زمان مشخص به مرکز مورد نظر بدون هیچگونه انتظار در صف مراجعه نمایند. همچنین می توانند با ارسال عدد 1 به سامانه پیامکی 2000112 از طول صف در هر مرکز مطلع و در نهایت خلوت ترین مرکز را برای انجام معاینه فنی خودرو انتخاب نمایند.

 

معاینه فنی برتر چیست؟

در حال حاضر برای کلیه خودروهای مراجعه کننده به مراکز معاینه فنی شهر تهران معاینه فنی برتر انجام می شود.

در معاینه فنی برتر تست آلایندگی خودرو در دو دور موتور آرام و 2500 دور در دقیقه اندازه گیری می شود و در مقایسه با معاینه فنی معمولی که تنها در دور آرام انجام می گردد تست آلایندگی آن سخت گیرانه تر است.خودروها کاملا بصورت اختیاری در صورت داشتن شرایط استاندارد می توانند معاینه فنی برتر و یا معاینه فنی معمولی دریافت نمایند. باید به این نکته اشاره شود با عنایت به لحاظ تخفیف 20 درصدی برای خودروهای دارای معاینه فنی برتر جهت تردد در محدوده طرح ترافیک بدون تردید از لحاظ اقتصادی داشتن معاینه فنی برتر به صرفه تر خواهد بود.

از ابتدای اجرای طرح معاینه فنی برتر در مراکز شهر تهران و لحاظ تخفیف ویژه برای خودروهای دارای این معاینه فنی جهت تردد در محدوده طرح ترافیک در حدود 92 هزار دستگاه خودرو معاینه فنی برتر دریافت کرده اند. ضمنا 40هزار دستگاه خودرو با سن تولید کمتر از 4 سال بدون داشتن الزام قانونی تنها برای استفاده از شرایط تخفیف ویژه 20 درصدی تردد در محدوده طرح ترافیک نسبت به اخذ معاینه فنی برتر خودروی خود اقدام نموده اند که بدون تردید مراجعه خودروهای غیر مشمول می تواند یکی از امتیازات و اثرات مثبت اجرا و پیاده سازی طرح ترافیک جدید در تهران محسوب شود.

حتماً شهروندان قبل از مراجعه به مراکز جهت اطلاع از آخرین وضعیت ساعت کاری مراکز به سایت ستاد معاینه فنی خودروهای تهران inspection.tehran.ir و اطلاعیه های مربوطه مراجعه کنند. در حال حاضر دو مرکز بیهقی و آبشناسان و یک واحد سیار بصورت 24 ساعته به شهروندان ارائه خدمات می کنند. همچنین قبل از مراجعه جهت جلوگیری از اتلاف وقت نسبت به بازدید عمومی از خودروی خود اقدام کنند. برای خودروهای دارای دود آبی و ایراد روغن سوزی، سایر تست های فنی تا رفع این ایراد انجام نخواهد شد.

 

نوبت دهی اینترنتی معاینه فنی

با این حال صفهای شلوغ و ساعت ها انتظار همواره یکی از دغدغه های شهروندان به شمار می رود به همین منظور سامانه نوبت دهی اینترنتی معاینه فنی تهران راه اندازی شد.لذا قبل از دریافت نوبت اینترنتی حتما با استعلام معاینه فنی خودرو از وضعیت خودرو خود اطلاع حاصل کنید تا با اطمینان خاطر این روند را ادامه دهید.

صفهای شلوغ و ساعت ها انتظار همواره یکی از دغدغه های شهروندان به شمار می رود و این در حالی است که یک راه حل ساده برای رفع این نگرانی وجود دارد. به همین منظور قبل از اینکه آدرس مراکز فنی خودرو را جستجو کنید ابتدا در سامانه نوبت دهی اینترنتی معاینه فنی نام نویسی کنید و خودتان زمان مراجعه به این مراکز را انتخاب و بدون قرار گرفتن در صفهای طولانی وارد مراکز شوید.

 

نکته مهم دیگر آنکه قبل از دریافت نوبت اینترنتی حتما با استعلام معاینه فنی خودرو از وضعیت خودرو خود اطلاع حاصل کنید تا با اطمینان خاطر این روند را ادامه دهید.

 

نکات مهم قبل از نوبت دهی

اما مراجعین قبل از دریافت نوبت لازم است تا موارد مهمی را توجه کنند تا در زمان مراجعه به این مراکز با مشکل مواجه نشوند. به همین منظور شهرداری تهران اعلام کرده است که پرداخت عوارض شهرداری مربوط به تردد در محدوده طرح ترافیک و کاهش آلودگی هوا در مراکز بیهقی و نیایش الزامی است.

در صورت اخذ نوبت اینترنتی امکان لغو و جابجایی نوبت تنها 24 ساعت قبل از فرا رسیدن زمان نوبت با مراجعه به قسمت ثبت نام سیستم نوبت دهی امکان پذیر است.در غیر اینصورت امکان استرداد هزینه مربوطه وجود نخواهد داشت.

در استفاده از خدمات سیتم نوبت دهی برای خودروهای گاز سوز امکان پذیر نیست.این خودروها بایستی قبل از معاینه فنی نسبت به تایید سیستم CNG اقدام کنند.

خودروهای تاکسی در صورت عدم استفاده از تخفیف های سازمان تاکسیرانی می توانند از خدمات نوبت دهی این سامانه استفاده کنند.

ثبت نام اینترنتی خودروهای سبک دیزلی تنها در مرکز شقایق امکان پذیر است.

در صورت گذشت زمان نوبت اخذ شده ، هزینه پرداختی تا 15 روز محفوظ است. ثبت نام کننده می تواند نسبت به مراجعه به آن مرکز بصورت معمول اقدام کند.

فرایند نوبت دهی در سامانه با دریافت کد رهگیری تکمیل می شود.

در هنگام ثبت نام در سایت نوبت دهی از BACK استفاده نکنید ، زیرا فرایند ثبت نام با مشکل مواجه خواهد شد.

جهت لغو نوبت ، پرینت مجدد ثبت نام و جابجایی مرکز می توانید به قسمت ثبت نام سامانه نوبت دهی مراجعه کنید.

در صورت بروز هرگونه مشکل می توانید در وقت اداری با سامانه پشتیبانی 96006000 تماس برقرار کنید.

 

پرداخت عوارض خودرو شرط معاینه فنی

در همین حال دبیر کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران اعلام کرده است: اخذ عوارض طرح ترافیک در هنگام اخذ معاینه فنی، باعث کاهش مراجعه شهروندان به مراکز معاینه فنی سطح شهر تهران شده است.

محمد علی کرونی با بیان این که متاسفانه عدم ارائه اطلاعات صحیح از سوی معاونت حمل و نقل به شورا، بعضا منجر به تصویب بندها و تبصره هایی شده است که نتایج زیان باری داشته است. به عنوان نمونه اصرار بر اخذ عوارض طرح ترافیک در هنگام اخذ معاینه فنی، باعث کاهش مراجعه شهروندان به مراکز معاینه فنی سطح شهر تهران شده است. قطعا نتایج آن در نیمه دوم سال و با افزایش ترددها در کاهش کیفیت هوا و افزایش آلودگی قابل پیش بینی است.

وی ادامه داد: البته در آن مقطع عملکرد معاونت حمل و نقل به علت کاهش درآمد طرح ترافیک زیر سوال بود که باعث شد با اصرار بر چنین تبصره‌ای و اطمینان بخشی به شورا مبنی بر اینکه تاثیری در روند اخذ معاینه فنی ندارد، نهایتا به تصویب برسد.

دبیر کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران گفت: در مورد پارک حاشیه ای نیز علی رغم تاکید کمیسیون حمل و نقل بر حفظ و افزایش این منبع درآمدی پایدار، بالاخره پس از گذشت دو سال بدون بهره گیری از سیستمی یکپارچه و فراگیر اقدام به واگذاری حدود ۱۴۰۰۰ فضای پارک خودرو در منطقه ۲ به پیمانکار کردند که متاسفانه در مراحل اجرایی بعلت ضعف نحوه کنترل پلاک خودروها توسط ماشین پلاک خوان مجبور شدند با به کارگیری نیروی انسانی پیاده در طول مسیرها نسبت به ثبت پلاک اقدام کنند و عملا با این روش، شاهد بازگشت دوباره پارکبان هستیم و این دقیقا برخلاف رویه موردنظر کمیسیون حمل و نقل شورا بود.

 

3 از 2 رای

دیدگاه شما چیست؟