لوتوس امروز پرچمدار جدید خودروهای خود را معرفی کرد. لوتوس امیا Emeya طی یک مراسم چشمگیر در نیویورک رونمایی شد. این خودرو که پیشتر با نام تایپ 133 شناخته می شد، سدان چهار درب تمام برقی بوده و قرار است که با خودروهایی نظیر تسلا مدل اس و پورشه تایکان رقابت کند. این خودرو از جدیدترین و پیشرفته ترین تکنولوژی لوتوس بهره گرفته و نخستین سدان چهار درب این برند پس از Carlton بوده که در دهه 1990 بر پایه اوپل اومگا توسعه یافته بود.

lotus-emeya-2024 لوتوس امیا برقی

طراحی ظاهری

به گزارش خودرونویس، آیرودینامیک مهم ترین وجه سدان لوتوس امیا Emeya بوده است. این خوردو از کیت فعال آیرودینامیک در بخش جلویی بهره می برد که پیشتر در اسیووی لوتوس التره مشاهده کرده بودیم. این ویژگی باعث کاهش ضریب درگ برای بهبود جریان هوا شده و موجب بهینه تر شدن مصرف انرژی می شود. در زمانی هم که نیاز به خنکسازی باتری و ترمزها باشد، مجراهای عبوری هوا باز می شوند.

lotus-emeya-2024 لوتوس امیا برقی

یک اسپویلر فعال در قسمت جلو، دیفیوزر فعال موتور اسپرت مانند در قسمت عقب و یک اسپویلر فعال در عقب عقب این خودرو تعبیه شده اند که همگی سبب افزایش نیروی رو به پایین در این خودرو شده اند و پایداری لوتوس امیا را در پیست بیشتر می کنند. اسپویلر فعال عقب عرضی در حدود 11 اینچ داشته و حدود 3.9 اینچ عریضتر از لوتوس التره بوده که می تواند حداکثر نیروی رو به پایینی معادل 225 کیلوگرم تولید کند.

lotus-emeya-2024 لوتوس امیا برقی

مشخصات فنی لوتوس امیا Emeya

لوتوس امیا Emeya پلتفرم مشترکی با لوتوس التره دارد و روی ساختار اختصاصی EPA توسعه یافته که در طراحی آن از پلتفرم SEA جیلی هم الهام گرفته شده است. انتظار داریم که مسافت قابل پیمایش این خودرو با لوتوس التره اسیووی برابر باشد یا چند کیلومتری پیمایش بیشتری داشته باشد که در این صورت با یکبار شارژ مسافتی معادل 600 کیلومتر را تحت سیکل WLTP طی خواهد کرد. این خودرو از پک باتری 102 کیلووات ساعتی استفاده می کند که مقداری نسبت به پک باتری 112 کیلووات ساعتی لوتوس التره کوچکتر است. این پک باتری قابلیت شارژ سریع 350 کیلوواتی را دارد و طی 5 دقیقه شارژ انرژی لازم برای پیمایش 150 کیلومتر در آن ذخیره می شود و طی 18 دقیقه نیز سطح انرژی باتری های آن از 10 به 80 درصد می رسد.

lotus-emeya-2024 لوتوس امیا برقی

لوتوس امیا Emeya عملکردی در حد ابرخودروها دارد. این خودرو با بهره گیری از موتور برقی 905 اسب بخاری با گشتاور 984 نیوتن متری قادر است طی 2.8 ثانیه از حالت سکون به مرز 100 کیلومتر بر ساعت برسد. این سدان برقی چهار چرخ محرک نهایت سرعتی معادل 261 کیلومتر بر ساعت دارد. نیروی تولیدی موتور توسط گیربکس دو سرعته به هر چهار چرخ منتقل می شود. قدرت سیستم ترمز در حد خودروهای مسابقه ای بوده و در خصوص تکنولوژی شاسی لوتوس سیستم تعلیق تطبیق پذیر را روی این خودرو پیاده سازی کرده که در هر ثانیه 1000 بار جاده پیش رو را اسکن می کند.

lotus-emeya-2024 لوتوس امیا برقی

داخل کابین لوتوس Emeya

لوتوس سعی کرده داخل کابین امیا را با استفاده از مواد تجدید پذیر تولید کند. لوتوس نخستین خودروسازیست که در دنیا از نوع جدیدی از نوع استفاده کرده است. برای تودوزی صندلی ها لوتوس از نخی استفاده کرده که ضایعات پنبه در صنعت مد و پوشاک به دست می آید. این نه تنها نوعی لاکچری پایدار بوده، بلکه از وزن این خودرو نیز به نسبت حالتی که از تودوزی چرمی استفاده شده باشد کاسته است.

lotus-emeya-2024 لوتوس امیا برقی

کابین لوتوس امیا تنها در مواد دوستدار محیط زیست خلاصه نشده، بلکه سیستم صوتی 3D KEF برای این خودرو نصب شده که دارای قابلیت نویز کنسلینگ بوده که با سنسورهای ویبره که در بیرون نصب شده هماهنگی دارد و میزان لرزش تایر و جابه جایی تعلیق را تشخیص می دهند. بر اساس این الگوریتم ها سیگنال های صوتی ضد فاز را از طریق بلندگوها برای مهار این نویزها تولید می کند. در مقابل راننده هم یک هد آپ دیسپلی 55 اینچی برای دسترسی سریع به اطلاعات مهم وجود دارد. این خودرو در بازار چین و برخی از بازارهای جهانی با آینه های دیجیتالی و دوربین دید جانبی عرضه می شود و به صورت استاندارد دارای سنسور لیدار برای سیستم کمکی راننده است.

منبع motor1
5 از 1 رای