به گزارش خودرونویس، در این مقاله قصد آن را داریم تا علل سفت شدن فرمان هیدرولیک را مورد بررسی قرار دهیم.

 

فرمان هیدرولیک چگونه کار می کند؟

عملکرد سیستم فرمان هیدرولیک به این صورت است که با گردش فرمان و کمک دنده پنیون میل، دنده حرکت می کند و پیستونی که به میل دنده اتصال دارد با استفاده از روغن پر فشار هیدرولیک حرکت میل دنده را هموار می کند. فشار لازم برای حرکت پیستون از طریق پمپ هیدرولیک تامین می شود. سیستم فرمان هیدرولیک از اجزای زیر تشکیل یافته است: پمپ هیدرولیک، شیر هیدرولیک، روغن هیدرولیک، تسمه هیدرولیک، جک دو طرفه هیدرولیک، شلنگ ها و لوله های روغن هیدرولیک، مخزن هیدرولیک

 

تنظیم نبودن باد لاستیک ها

از جمله علل ساده ای که باعث سفت شدن فرمان هیدرولیک می شود تنطیم نبودن باد لاستیک هاست. در شرایطی که میزان باد لاستیک ها کم شود اصطکاک لاستیک ها با سطح زمین بیشتر می شود که پیامد آن صرف نیروی بیشتر برای غلتیدن لاستیک ها روی جاده است. از این رو توصیه می شود که در وهله نخست میزان باد لاستیک ها را کنترل کنید و در صورت کم باد بودن، آن ها را باد بزنید.

 

ایراد تسمه هیدرولیک

علت دیگر سفت شدن فرمان هیدرولیک مربوط به ایراد داشتن تسمه هیدرولیک است. وظیفه تسمه هیدرولیک انتقال نیروی لازم از موتور به پمپ هیدرولیک است. چنانچه تسمه هیدرولیک دچار ایراداتی از جمله فرسودگی، شل شدن و پارگی شده باشد فرمان خودرو سفت شده و چرخش آن به سختی انجام می شود. از این رو با دیدن فرسودگی، پارگی، ترک، ساییدگی و نیز شل شدن تسمه هیدرولیک، سریعا نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

 

کم شدن روغن هیدرولیک

چنانچه میزان روغن هیدرولیک کم شود فشار در سیستم فرمان هم کاسته خواهد شد که پیامد آن سفتی و گردش سخت فرمان می شود. علاوه بر این به سایر قطعات سیستم فرمان هیدرولیک نیز آسیب وارد خواهد شد. نشانه اصلی کم شدن میزان روغن هیدرولیک ایجاد صدایی همانند جیغ در موقع چرخاندن فرمان است.

 

هوا داشتن سیستم فرمان هیدرولیک

چنانچه درون سیستم فرمان هیدرولیک هوا وجود داشته باشد فرمان به سختی به یک طرف خواهد چرخید. برای رفع این مشکل باید سیستم فرمان هواگیری شود که البته باید یک تعمیرکار ماهر و مجرب این کار را انجام دهد. حتی در در صورت نیاز باید روغن هیدرولیک تعویض شود.

 

از کار افتادن پمپ فرمان

ایجاد میزان زیاد فشار به منظور چرخاندن راحت فرمان با استفاده از پمپ سیستم فرمان هیدرولیک امکان پذیر است. با خرابی و از کار افتادن پمپ فرمان، چرخاندن رل فرمان به سختی انجام می شود. هر چند در این حالت فرمان تا حدی می تواند بچرخد و به کاملا از کار نمی افتد. به طور کلی هر چه وزن خودرو بیشتر باشد چرخاندن فرمان آن هم به سختی انجام می شود.

علت سفت شدن فرمان هیدرولیک

فاسد شدن روغن هیدرولیک فرمان

روغن هیدرولیک هم همانند روغن های دیگر مورد استفاده در خودرو، با گذشت زمان و در اثر مصرف مداوم دچار فساد و غلیظ شدن می شود. چنانچه تعویض روغن هیدرولیک مطابق دستورالعمل شرکت سازنده خودرو انجام نشود این روغن در اثر گذشت زمان خراب و فاسد می شود. فاسد و غلیظ شدن روغن هیدرولیک می تواند علت سفت شدن فرمان شود. از این رو باید فورا پمپ روغن هیدرولیک پاک سازی و شستشو شده و پس از آن روغن تعویض شود.

 

آسیب دیدگی قطعه مارپیچ درون جعبه فرمان

وظیفه هدایت و کنترل خودرو با جعبه فرمان است. درون جعبه فرمان قطعه ای مارپیچ وجود دارد که در صورت آسیب دیدن می تواند علت سفت شدن فرمان هیدرولیک شود. یکی از علائم ایراد داشتن جعبه فرمان به هنگام سرد بودن خودرو است که در این حالت فرمان سفت می شود. ولی زمانی که موتور گرم می شود چرخش فرمان به راحتی انجام می شود. به طور معمول در جعبه فرمان هایی که تعمیر می شود امکان دارد فرمان هم سفت شود.

 

آسیب دیدگی و خرابی جک دو طرفه هیدرولیک

چنانچه جک دو طرفه هیدرولیک آسیب ببیند و یا خراب شود باعث سفت شدن چرخش فرمان هیدرولیک خواهد شد.

 

کلام آخر

در این مقاله کوشش کردیم تا علل سفت شدن فرمان هیدرولیک را مورد بررسی قرار دهیم. دانستن این علل برای رانندگان تمام خودروهایی که فرمان آن ها هیدرولیک است، به نوعی ضرورت دارد. درک این علل کمک می کند تا رانندگان اقدام لازم را به منظور جلوگیری از پدیده سفت شدن فرمان به کار گیرند. زیرا سفت شدن فرمان علاوه بر این که باعث فشار به قطعات جلوبندی خودرو می شود باعث هدایت دشوار خودرو شده که منجر به سوانح و حوادث جبران ناپذیر هم می شود.