به گزارش خودرونویس، طبق بررسی های به عمل آمده مجوز واردات خودرو ساخت ایران از سوی دولت سوریه، طی دست‌کم یک سال ‌ و نیم اخیر لغو شده‌ است و هیچ خودرو تولید داخل به این کشور یعنی سوریه اجازه ورود را ندارد.

گفته می شود تدوین و اعمال برخی استانداردهای سخت‌گیرانه از سوی دولت سوریه، از جمله دلایل ممنوعیت واردات خودرو و قطعات از کشور ایران بوده‌است، در حالی که دولت سوریه تعرفه واردات خودرو از ایران را نیز افزایش داده ‌است.

ممنوعیت واردات خودروی ایرانی به سوریه (2)

محمد رضا نجفی‌ منش، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران، با تایید ممنوعیت واردات خودرو و قطعات خودرو ساخت ایران از سوی سوریه، این تصمیم را تنها شامل خودروهای ایرانی ندانست و عنوان کرد که این ممنوعیت برای تولیدات سایر کشورها نیز اعمال شده‌است.

به گفته نجفی‌منش، دولت سوریه در حالی مجوز واردات خودرو از ایران به همراه دیگر کشورها را صادر کرده‌است که نبود ارز کافی و نگرانی از جهش نرخ ارز در این کشور، دلیل اصلی اتخاذ این تصمیم عنوان شده‌ است.

ممنوعیت واردات خودروی ایرانی به سوریه (2)

ایران از سال ‌های گذشته، کارخانه تولید خودرو مجهز به سه سالن را در سوریه احداث کرده است. از سال گذشته، مذاکرات میان شرکت ایران‌ خودرو با دولت و وزارت صنایع سوریه برای صدور دوباره مجوز واردات خودرو از ایران آغاز شده و ایران‌خودرو در تلاش است تا مقامات و تصمیم‌ گیران این کشور (سوریه) را مجاب کند تا با توجه به وجود تنها کارخانه سه سالنی خودرو از ایران در این کشور، اجازه واردات به تولیدات ایرانی داده شود.

ممنوعیت واردات خودروی ایرانی به سوریه (2)

هیئت مذاکره کننده ایرانی همچنین راهکار هایی را برای عدم نیاز به انتقال ارز برای واردات خودرو از ایران به سوریه را به مقامات تصمیم کیرنده سوری ارائه نموده اند که ایجاد لاین اعتباری با کمک بانک توسعه صادرات ایران، یکی از این راهکار ها به شمار می آید.