به گزارش خودرونویس،عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: رویکرد سازمان بازرسی کارایی ندارد، امروز شرایطی مهیا شده تا کل تولید خودرو در بستر شفاف بورس عرضه شود.

«حجت‌الاسلام و المسلمین غلامرضا مصباحی مقدم» گفت: با بیان اینکه بازار سهام و بورس کالا از بازارهای شفاف اقتصاد ما به شمار می‌روند، اظهار داشت: قیمت در این بازارها به صورت رقابتی و شفاف تعیین شده و کشف قیمت به‌گونه‌ای است که برای طرفین معامله، مورد قبول بوده و عادلانه است.

وی تاکید کرد: از این جهت عرضه هر چه بیشتر کالاها در بورس کالا قطعاً بهتر از سهمیه‌بندی یا موارد سفارشی است که این روش‌ها غالباً همراه با فساد و واسطه‌گری‌های بدون منطق و بی‌فایده برای اقتصاد و مردم است.

مصباحی مقدم عرضه خودرو در بورس کالا را عامل حذف میلیاردها تومان رانت که تا پیش از این به جیب دلالان می‌رفت، دانست و گفت: عرضه خودرو در بورس کالا باید تقویت شود تا بازی دلالان قدرتمند خودرو که سال‌ها از قیمت‌های دستوری در این بازار سود برده‌اند، نقش بر آب شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص ورود سازمان بازرسی به موضوع عرضه خودرو در بورس کالا و تجربه شورای رقابت در تعیین قیمت‌ها و زیان انباشته ۱۲۰ هزار میلیارد تومانی صنعت خودرو، اظهار کرد: با تجربه قبلی و این رویکرد، موافق نیستم؛ چراکه شورای رقابت به‌گونه‌ای قیمت‌ها را تعیین می‌کرد که با واقعیت‌ها سازگار نبود و نتیجه آن ضرر خودروساز و مشتریان نهایی بود؛ در این میان تنها دلالان بودند که سود ناشی از قیمت کارخانه و بازار را کسب می‌کردند.

رییس کمیته فقهی سازمان بورس در خصوص به سود نشستن ایران خودرو پس از سال‌ها زیان ناشی از قیمت‌گذاری دستوری، گفت: این موضوع مزیت بورس کالا در حمایت از تولید و سودآوری شرکت‌ها را نشان می‌دهد و می‌توان آن را مثبت ارزیابی کرد و پیشنهاد این است همین روند با قدرت ادامه پیدا کند.