از ابتدای امسال تا پایان آذرماه تولید حدود ۹۹۰ هزار دستگاه خودرو در کشور تولید شده و اکنون تولید از مرز یک میلیون دستگاه گذشته است .

به گزارش خودرونویس،«عبدالله توکلی لاهیجانی» اعلام کرد: جریان تولید وعرضه خودرو وضعیت مناسبی دارد و همچنین با عملی شدن واردات خودرو به سمت رقابتی شدن بازار خودروی کشور پیش رفته ایم.بنابراین دو عارضه مزمنی که در بازار خودروی کشور در طی سالهای ۹۷ تا ۱۴۰۰ شکل گرفته بود یعنی کاهش تولید خودروسازا ن به زیر یک میلیون دستگاه همراه با تولید خودروهای ناقص و همچنین تلاطم بازار خودرو ،براساس برنامه های اجرا شده، مدیریت شده است بطوریکه در تولید داخل امسال هم همانند سال گذشته رشد تولیدخودروی کامل را خواهیم داشت.

وی افزود: از سوی دیگر با حذف تلاطم‌های بازار خودرو و کاهش قیمتها دربازار خودرو مواجه هستیم طوریکه بطور متوسط قیمت بازار خودروهای تولید داخل از ابتدای سال جاری ، حدود ۲۶ درصد و قیمت خودروهای مونتاژی حدود ۴۳ درصد کاهش داشته است و پیش بینی می شود با افزایش تولیدداخل و عرضه و همچنین تداوم جریان واردات خودرو،عملا بازار به سمت رقابتی شدن پیش برود و با افزایش تولید و عرضه در ماههای پایانی سال شاهد نزدیک شدن قیمتهای بازار به قیمتهای کارخانه باشیم.

وی عنوان کرد: پایش وضعیت متقاضیان سامانه یکپارچه خودرو نیز نشان میدهد که با خارج شدن خودرو از کالای سرمایه ای در غالب خودروها با ریزش تقاضای متقاضیان مواجه بوده ایم بگونه ای که در برخی از خودروسازان کمتر از ده درصد متقاضیان سامانه اقدام به تکمیل وجه و نهایی نمودن قرارداد نموده اند و در بیش از هشتاددرصد انواع خودروها میزان تحقق متقاضیان سامانه کمتر از پنجاه درصد بوده است.

وی با بیان اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت با گذر و غلبه بر مسایل کوتاه مدت و روزمره صنعت خودرو بر اجرای طرحهای تحولی و زیربنایی متمرکز شده است گفت: بخصوص با تاکیدات وزیر صنعت معدن و تجارت استفاده از پنجره فرصت فناوریهای نوین در صنعت خودرو نظیر برقی سازی و اتصال پذیری میتواند زمینه ساز تحولی در صنعت خودروی کشور باشد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر تغییر قواعد صنعت خودروی کشور با آسیب شناسی صنعت خودروی کشور در سالیان گذشته و از طریق تدوین آیین نامه های مرتبط با قانون ساماندهی صنعت خودرو آغاز شده است که هم اکنون در کمیسیونهای تخصصی دولت در حال جمع بندی است بنابراین مجموعه اقدامات انجام شده در صنعت خودرو در دولت سیزدهم و طرحهای پیش رو نشان از چشم انداز روشنی برای این صنعت مهم و تاثیرگذار خواهد بود طوریکه با غلبه بر بحرانها و مسایل کوتاه مدت این صنعت اجرای طرحهای تحولی این صنعت میتواند توسعه پایدار این صنعت را در پی داشته باشد

رشد تولید خودروهای سواری

وی با اشاره به اینکه در سال جاری حدود ۸۳۷ هزار دستگاه خودروی سواری تولید شده گفت: در مقایسه با ۷۶۱ هزار دستگاه تولید مدت مشابه پارسال، رشد ۱۰ درصد را نشان می دهد.

توکلی لاهیجانی بیان‌داشت: در مدت یاد شده ۱۲۱ هزاردستگاه خودروی وانت در کشور تولید شده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال از ۳۶ درصد رشد برخوردار بوده است.

این مقام مسوول وزارت صمت گفت: تولید حدود ۲۸ هزار دستگاه انواع خودروی سنگین (کامیون، کامیونت و کشنده) و رشد ۲۱ درصد تولید در این حوزه، از دیگر آمار قابل ذکر است.

توکلی لاهیجانی بیان‌داشت: در مدت یاد شده ۴۳۶ هزاردستگاه موتورسیکلت در کشور تولید شده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال از ۳۷ درصد رشد برخوردار بوده است.

وی اضافه‌کرد: علاوه بر این در ۹ماهه اول امسال حدود ۲۲۳ هزار دستگاه خودرو در بخش خصوصی تولید شد که در مقایسه با تولید ۱۳۲ هزار دستگاه مدت مشابه پارسال، حدود ۶۹ درصد رشد تولید را نشان می‌دهد.

توکلی لاهیجانی تصریح‌کرد: در این مدت سهم بخش خصوصی از تولید خودرو در کشور ۲۳ ‌درصد بوده است.

وی افزود: از آنجا که اعتقاد دارم ارایه تصویری روشن مبتنی براعداد و ارقام میتواند نقش مهمی در ارتقای یک صنعت و اصلاح کاستی های صنعت داشته باشد از این رو دفتر صنایع خودرو به صورت منظم از سال گذشته گزارشی تحلیلی همراه با نمودارهای متنوع از تولید و سایر مختصات صنعت خودروی کشور راتحت عنوان آمارنامه صنعت خودرو منتشر می کند که هم اکنون آمارنامه ماه آذر نیز منتشر گردیده است. ارایه منظم این گزارش با جزییات کامل میتواند تصویری روشن از وضعیت صنعت خودروی کشور در حوزه تولید و زمینه ساز جلب مشارکت نخبگان برای ایجاد تحول در صنعت خودروی کشور باشد.

اولین نفر امتیاز دهید